sreda, 18. mart 1998.

Svet knjige

NOVA IZDANJA

Od zabluda ka istinama

(Dusan Stankovic: "Na dnu reke buna" (Pisci pokraj veka, "Prosveta", Beograd 1997)

Dusan Stankovic, novinar, publicista i urednik u listovima "Borba", "Rad", "Knjizevne novine" , NIN, "Vecernje novosti" - u trideset poslednjih godina intervjuisao je najznamenitije pisce ovoga vremena, a beogradska "Prosveta" nam je ponudila izbor tih razgovora.

Kroz Stankoviceve znalacki vodjene razgovore sa piscima kao sto su Rafael Alberti, Rolan Bart, Slobodan Selenic, Josif Brodski, Dusan Kovacevic, Natali Sarot, Bulat Okudzava, Aleksandar Tisma, Pjer Segers, Dobrica Cosic, Skender Kulenovic, Branko Copic... moze se izvanredno osetiti sva raznovrsnost intelektualne i duhovne klime s kraja 20. veka.

"Dusan Stankovic spada u one retke novinare koji umeju da svoju privrzenost literaturi i piscima pretvore u energiju poverenja i podsticajnosti. Njegovi sabesednici redovno otkrivaju i svoju stvaralacku radionicu i svoja intelektualna nacela i svoje ljudske prirode", zapisao je u recenziji za ovu knjigu Cedomir Mirkovic.

U ovom izboru iz mnogobrojnih intervjua Dusana Stankovica, ocuvana je potpuna autenticnost vremena i mesta, te on zato u jednoj vrsti pogovora skrece paznju citaocu da je "gotovo sigurno da bi neki od ovih velikana, danas, iz drugog ugla osvetljavali teme i probleme koji su ih obuzimali u vreme kada su ovi razgovori vodjeni". Ovo je knjiga puna ljubavi prema knjizevnosti i mada nevelika po obimu, zasluzuje punu citalacku paznju danas, a sutra ce biti vredan dokumentaran doprinos istoriji knjizevnosti.

J. R.

MEDJUNARODNI ODNOSI

Sistemi drustvene kontrole

Dr Aleksandar Fatic: "Kriminal i drustvena kontrola u istocnoj Evropi", Institut za medjunarodnu politiku i privredu, Beograd, 1997.

Biljana Ivosevic

U svojoj najnovijoj knjizi pod naslovom "Kriminal i drustvena kontrola u istocnoj Evropi", koja je, u engleskoj verziji, objavljena i u Velikoj Britaniji, profesor Aleksandar Fatic nudi domacoj strucnoj publici nezaobilazan izvor podataka i analiza u oblasti medjunarodnog kriminala i medjunarodnih odnosa u istocnoj Evropi.

Knjiga, koju je u veoma reprezentativnom izdanju objavio Institut za medjunarodnu politiku i privredu, sadrzi teorijske postavke modernih teorija kriminaliteta i drustvene kontrole, obilje empirijskih cinjenica o stanju bezbednosti u istocnoevropskim drustvima, kao i analize krivicnog zakonodavstva i kriminalne politike u SR Jugoslaviji, Madjarskoj i Ceskoj Republici kao zemljama reprezentativnim za region.

U knjizi Fatic pokazuje kako su sistemi drustvene kontrole u istocnoj Evropi evoluirali u sklopu politicke tranzicije regiona ka vecoj toleranciji i reformistickom uticaju na prestupnike. Posebno je interesantna analiza zatvorskih sistema pomenute tri zemlje, pitanja o upotrebi smrtne kazne, moralnim pretpostavkama krivicnog zakonodavstva, kao i analiza organizovanog kriminala u regionu i najspektakularnijih zlocina koji pokazuju prisustvo organizovanog kriminala.

Knjiga detaljno pokazuje korelacije izmedju nivoa drustvenog stresa koji je donela politicka tranzicija i stopa smrtnosti, stopa siromastva, porasta nivoa nasilja i marginalizacije pojedinih slojeva stanovnistva u regionu. Kataklizmicki podaci za Rusiju i zemlje istocne Evrope pokazuju pune razmere socijalne uslovljenosti kriminalal, jer se iz njih vidi da su pojedine klase stanovnistva, pre svega mladji i sredovecni muskarci, po stopama smrtnosti najugrozenija socijalna kategorija u regionu, a upravo u tim kategorijama je tradicionalno i najveca koncentracija kriminala. To se posebno odnosi na nasilni kriminal, koji uglavnom dobija najvecu medijsku paznju.

Kada je rec o adekvatnim strategijama kontrole kriminala u postojecim socijalnim okolnostima, knjiga izlaze razlicite oblike poznatih represivnih strategija i takozvanih "strategija nudjenja alternativa", i argumentise u prilog strategija nudjenja alternativa na osnovu cinjenice da represivna strategija pati od urodjene bolesti nedelotvornosti. U tekstu se analiziraju najuticajnije teorije donosenja kaznenih presuda, ukljucujuci cuvenu teoriju "mreze osuda" americkog teoreticara Endru fon Hirsa, "levu kriminologiju" britanske kriminoloske skole, kao i niz drugih teorijskih postavki savremene kriminologije i krivicnog prava.

Celokupna kriza bezbednosti koja je nastupila u istocnoj Evropi posle kraja hladnog rata moze se posmatrati u sistemskom svetlu, u kome postaje jasno da je povecani kriminalitet cena politicke liberalizacije, jer politicka i ekonomska liberalizacija neizbezno dovode i do povecane egzistencijalne izlozenosti i marginalizacije pojedinih slojeva stanovnistva. Jugoslovensko krivicno zakonodavstvo se pokazuje kao poseban slucaj u kontekstu istocnoevropskog regiona. Ono je medju normativno naprednijim zakonodavstvima, ali je njegova primena kompromitovana nizom socijalnih i politickih okolnosti. Kriza sudskog sistema i ekonomska kriza cine samo zakonodavstvo gotovo irelevantnim instrumentom drustvene kontrole.

U kontekstu analize odnosa izmedju kriminala i drustvene kontrole potvrdjuje se teza britanskog pravnog filozofa R. A. Berkija, po kojoj su "red i zakon" dva termina koja oznacavaju ne samo stanje sredjenosti i visoke bezbednosti u drustvu, vec takodje i jednu konceptualnu napetost. "Red" se mora shvatiti uvek i kao "poredak", pre svega "poredak" politickih, moralnih i ljudskih vrednosti, a "zakon" kao izraz tih vrednosti. U situacijama u kojima se red, to jest poredak vrednosti, nalaze u krizi, iz bilo kojih razloga, zakon ostaje ili mrtvo slovo na papiru, ili i on postaje kontradiktoran, neuskladjen, ili moralno problematican.

Struktura knjige, neuobicajeno obilje informacija i izvora, ozbiljnost analize i izuzetno visok kvalitet obrade cine ovu knjigu jednom od nesumnjivo najboljih priloga savremenoj literaturi o odnosu izmedju kriminala i medjunarodnih odnosa u svetskim okvirima. Srpska verzija knjige bi morala biti nezaobilazno stivo za nastavu savremenih medjunarodnih odnosa, medjunarodnih prava i krivicnog prava kod nas.

Izdavacu, medjutim, treba zameriti cinjenicu da nije ulozio apsolutno nikakav napor da knjigu distribuira i ucini dostupnom siroj javnosti, te se do nje dolazi iskljucivo ukoliko se ima srece ili kupovinom direktno od izavaca.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /