sreda, 18. mart 1998.

GODINU DANA OD DOLASKA BORKE VUCIC NA CELO BEOGRADSKE BANKE GRUPE

Topljenje “kiparskog mita"

Prisnost sa predsednikom Jugoslavije pokazala se dovoljnom da Beogradska banka ucvrsti status banke koja ce voditi drzavne poslove zaduzivanja u inostranstvu i dobijati “slasne zalogaje" kakav je redistribucija kredita preko Fonda za razvoj Srbije, ali i nedostatna za ostvarivanje sna Borke Vucic da njena banka postane “banka nad bankama"

Kada je pre godinu dana Borka Vucic preuzela mesto Ljubise Igica na celu Beogradske banke, dajuci prednost tom angazmanu nad dugogodisnjim stolovanjem na Kipru, cinilo se da treba ocekivati pomeranje fokusa bankarskih poslova na domace trziste. U najmanju ruku delovalo je da visegodisnje tajne operacije drzavnim novcem iznetim u vremenu sankcija, treba da budu zamenjene normalnim poslovanjem sa inostranstvom. Medjutim, ne samo da je to “normalno" kratko trajalo, vec je nakon uputstva NBJ bankama da posle mera Kontakt-grupe, sklanjaju novac sa deviznih racuna u inostranstvu, Jugoslaviji, ili bar njenom drzavnom vrhu, ponovo potreban strucnjak “za posebne operacije".

“Kiparski oreol" Borke Vucic se u medjuvremenu relativno pohabao. Dosla je pracena uvazavanjem, kao jedan od retkih ili jedini bankar koga su medjunarodni finansijski krugovi uvazavali i kao covek od nesumnjivog poverenja Slobodana Milosevica, jos iz vremena kada je on sam bio na celu Udruzene beogradske banke.

Pod “nemogucim uslovima

Nesto od tog znanja ocito se pretvorilo u staracku, vrlo skupu musicavost: u vreme kada je Srbija bila na pragu da dobije milijardu i po nemackih maraka od prodaje 49 odsto Telekoma Srbija, Beogradska banka napravila je veoma skup i vrlo mali aranzman o izdavanju obveznica u vrednosti od 50 miliona dolara sa rokom dospeca 2000. godine. U ovdasnjoj javnosti detalji tog aranzmana nikada nisu objavljeni, ali prema australijskim izvorima obveznice nose sestomesecnu kamatu od sest procenata. Sav tako dobijen novac je u vidu kredita, pod paprenim kamatnim uslovima odobren “Jugopetrolu" za hitno placanje kineske nafte.

U jednom kasnijem razgovoru Vucic je ostro kritikivala strane banke zbog toga sto “postavljaju nemoguce uslove" za odobravanje kredita i cak insistiraju na, kako ih je ona nazvala “politickim klauzulama" u kojima je trazeno da, ukoliko socijalisti padnu s vlasti, banka odjednom vrati uzete kredite.

Prisnost sa predsednikom Jugoslavije pokazala se dovoljnom da Beogradska banka ucvrsti status banke koja ce voditi drzavne poslove zaduzivanja u inostranstvu i dobijati “slasne zalogaje" kakav je redistribucija kredita preko Fonda za razvoj Srbije, koja je preduzeca kostala debele provizije, a banci donela korist, a da prst nije pomeren. Uprkos tome, ni najbliskije prijateljske veze jos nisu pomogle da se ostvari kljucni san Borke Vucic od kad se vratila sa Kipra - Beogradska banka Grupa grandiozno zamisljena kao “banka nad bankama" koja bi progutala prakticno sve velike drzavne banke i dalje je ne mnogo vise od ideje.

Legenda za penziju

Takav status izmedju “legende srpskog bankarstva" i “zene koja bi konacno trebalo da ode u penziju" (kako imaju obicaj da tvrde njene mladje kolege) , ucinio je da su bar na pocetku (a sada znatno manje) svaku diskusiju Borke Vucic pratile salve aplauza njenih kolega. Istovremeno, medju “mladoturcima" u vladi i SPS pratio ju je pomalo podsmesljiv tretman - zene koja bi posle Dragoslava Avramovica (“super deke"), htela da bude novi spasilac Srbije i - “super baka".

Misljenja o njenom stvarnom uticaju na sklapanje poslovnih aranzmana sa stranim partnerima su podeljena. Po javnim istupima u kojima rado govori o velikom interesu stranaca za nase cementare, pivare, duvansku industriju i telekomunikacije i jos se radje slika prilikom potpisivanja ugovora, izgleda kao da je bilo koji posao nemoguce sklopiti bez njene pomoci. Medju ljudima direktno angazovanim na pregovorima sa strancima tvrdi se medjutim, (kad se izuzmu njena kiparska poznanstva, kao u slucaju nedavnog sklapanja ugovora izmedju “Pepsi Kole" i “Navipa") da je ona vise “mirodjija po sopstvenom izboru", nego neko ko u tom domenu ima ozbiljnog uticaja. Glasine su medjutim dovoljno jake da je, na primer, proglasena za kljucnog lobistu jedne britanske firme, iako se njeni predstavnici zaklinju da Borku Vucic nikad nisu ni videli, niti imaju nameru da je konsultuju. Pritom tu istu stranu firmu bije glas da lobira na svim mogucim i zamislivim “vaznim" mestima da bi potpisala ugovor o kupovini jedne vojvodjanske fabrike. Cak i u slucaju pregovora o kupovini Slavija banke, gde Beogradska banka vec “po definiciji" mora imati vaznog uticaja (jer poseduje najveci paket akcija ove banke), u krugovima pregovaraca tvrdi se da uloga Vucic nije narocito bitna. Suprotno tome, sve, doduse vrlo sture informacije o toku tih pregovora, uvek poticu iz tog izvora.

T. Jakobi

“Bankarski patriotizam"

Poseban segment javnih nastupa Borke Vucic, pa moglo bi se reci i osobeni bankarski stil, mogao bi se nazvati “bankarskim patriotizmom". S jedne strane, on se ogleda u davanju izrazito optimistickih izjava o statusu Jugoslavije, njenom ugledu i interesovanju stranih partnera, a s druge strane, u ostrim kritickim istupima, najcesce protiv americke administracije.

Primer ovog prvog je nekoliko puta data najava da je francuski “Sosiete Zeneral" zainteresovan za ovdasnje trziste. Posle takvih najava beogradsko predstavnistvo ove banke danima su opsedale devizne stedise, a nikakvi demanti te vesti nisu mogli da pomognu. Slicne najave Borke Vucic o strancima koji samo sto nisu... usli u privatizaciju EPS, NIS ili neke druge velike drzavne firme, obicno su se zavrsavale bez ikakvog rezultata.

Za ilustraciju “borbeno patriotskih stavova" mozda je najbolje navesti delove izjave Borke Vucic date “Dnevnom Telegrafu". “Daljnje opstajanje sankcija SAD odnosno finansijske blokade transakcija je deo nemoralnog pritiska SAD na SRJ. Verujem da bi bilo veoma moralno od americkih kompanija koje rade u Jugoslaviji da naprave pritisak na svoju vladu da povuce takvu odluku sto je pre moguce, jer ona nema nikakve veze sa ekonomijom". Jugoslavija ce se iz tih razloga okrenuti drugim trzistima, posebno Kini i Rusiji koje su nam vec odobrile povoljne srednjorocne aranzmane". U jos jednom navratu ona je rekla da bi SAD trebalo tuziti zbog takve politike i da je blokada SAD kljucni razlog zbog koga Jugoslavija ne moze da dodje do svezeg kapitala.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /