sreda, 18. mart 1998.

JEVGENIJ PRIMAKOV, SEF RUSKE DIPLOMATIJE, U POSETI BEOGRADU

Siroka autonomija za Kosovo u okviru Srbije

Sa Primakovim juce razgovarali predsednik SRJ, predsednici Srbije i Crne Gore i ministar spoljnih poslova SRJ. Glavna tema resavanje kosovskog problema

Do resenja politickim putem:
Jevgenij Primakov i Zivorad
Jovanovic pred pocetak razgovora
Foto: Fonet/AP

Beograd, Beta. - Predsednik Srbije Milan Milutinovic i ministar inostranih poslova Ruske Federacije Jevgenij Primakov razgovarali su juce o aktuelnim pitanjima saradnje dve zemlje i o mirovnom procesu na prostoru prethodne Jugoslavije.

U saopstenju iz Milutinovicevog kabineta kaze se da je Primakov upoznat “sa nasim stavovima o Kosovu i Metohiji kao unutrasnjem pitanju Republike Srbije i SR Jugoslavije".

Zajednicki je konstatovano da dosadasnji pozitivan razvoj bilateralnih odnosa i saradnje SR Jugoslavije, i u tom sklopu Republike Srbije i Ruske Federacije, koji se razvijaju na osnovama ravnopravnosti, uzajamnog uvazavanja i obostranih interesa, ima dobru perspektivu.

Posebno je ukazano na obostrani interes za dalje unapredjenje sadasnje ekonomske saradnje izmedju dve zemlje. U vezi sa aktuelnom situacijom na Kosovu i Metohiji, ministar Primakov je ponovio stav Rusije da su Kosovo i Metohija neotudjivi, integralni deo Republike Srbije i SR Jugoslavije, kaze se u saopstenju. Poziv na dijalog Vlade Republike Srbije s predstavnicima albanske, ali i drugih nacionalnih manjina, ruski ministar je ocenio pozitivno, izrazavajuci ocekivanje da ce i lideri albanske manjine konstruktivno odgovoriti, kako bi se dijalogom resila sva pitanja uz ostvarivanje ljudskih i gradjanskih prava svih gradjana Kosova i Metohije po medjunarodnim standardima. Podsecajuci na prijateljske veze srpskog i ruskog naroda, Milutinovic i Primakov su istakli uverenje da ce i ova poseta i razgovori doprineti ucvrscivanju prijateljskih odnosa i podsticanju bilateralne saradnje, kaze se na kraju saopstenja.

Predsednik Milosevic je istakao da se radi o nasem unutrasnjem pitanju koje moze da se resava samo u Srbiji politickim sredstvima. Neopravdano je sto se predstavnici albanske nacionalne manjine nisu do sada odazvali na poziv za otvoreni dijalog sa predstavnicima Vlade Srbije. Milosevic je ukazao i da je politika pritisaka i mesanja u unutrasnje stvari drugih zemalja nespojiva sa zalaganjima za mir i stabilnost, za ravnopravnost, otvorenost i izgradnju poverenja medju zemljama i narodima. Zato je zajednicki interes i odgovornost da ova zalaganja odnose prevagu nad tendencijama koje idu na njihovu stetu.

Izrazavajuci podrsku suverenitetu i teritorijalnom integritetu nase zemlje, ministar Primakov podrzao je nasu resenost da se problemi koji su vezani za ostvarivanje prava pripadnika albanske nacionalne manjine na Kosovu i Metohiji resavaju u Srbiji politickim sredstvima. Prijemu su prisustvovali domacin ministra Primakova savezni ministar za inostrane poslove Zivadin Jovanovic i ambasador Rusije u SRJ Jurij Kotov. Stavovi Rusije i Crne Gore o Kosovu se podudaraju, izjavili su juce nakon razgovora u Beogradu sef ruske diplomatije Jevgenij Primakov i predsednik Crne Gore Milo Djukanovic koji je tome dodao da su potpuno saglasni oko toga da Kosovo mora ostati u sastavu Srbije i Savezne Republike Jugoslavije, te da je u interesu Srbije da sto pre otpocne dijalog sa albanskom stranom oko buducnosti Kosova. Djukanovic je saopstio novinarima da je zamolio Primakova da “izvrsi dodatni pritisak" na srpsku i albansku stranu kako bi dijalog o Kosovu sto pre bio uspostavljen u interesu mira, demokratije, Srbije i Jugoslavije.

Djukanovic je dodao da je Primakovu rekao da Crna Gora “bez ostatka" osudjuje terorizam na Kosovu, ali i da “veoma zamera na nedostatku i neblagovremenosti inicijative Srbije, koja bi u celosti tretirala to pitanje i ponudila formulu njegovog demokratskog i dugorocnog resenja". Takodje je Primakovu preneo ocenu crnogorskog drzavnog vrha da je “kljucni problem SRJ neintegrisanost u medjunarodnu zajednicu i da od toga poticu brojni ekonomski, socijalni i politicki problemi" u Jugoslaviji. Zbog toga je, kako je rekao, razumljiv zahtev Crne Gore da se na nivou jugoslovenske drzavne politike sto pre konstituise ozbiljan i konzistentan program koji bi realizovali Savezna vlada, predsednik SRJ i vlade republika, a koji bi obezbedio da se SRJ sto pre integrise u medjunarodnu zajednicu. Djukanovic je obavestio Primakova i o razlikama na politickoj sceni SRJ, ali da to nisu razlike koje dovode u pitanje opstanak SRJ, vec da su one posledica razlicitog vidjenja jugoslovenske buducnosti.

Na pitanje o odnosu Crne Gore prema eventualnom uvodjenju sankcija SRJ, Djukanovic je odgovorio da nije najpozvaniji da o tome govori, ali da relevantni clanovi medjunarodne zajednice sa odobravanjem gledaju na reformske i demokratske poduhvate u Crnoj Gori, zbog cega je izrazena njihova spremnost da se ustanovi specifican odnos prema Crnoj Gori u okviru SRJ, sto je protumacio kao spremnost ne samo da Crna Gora bude postedjena dodatnog poostravanja sankcija, vec da budu ublazene postojece sankcije, sadrzane u tzv. spoljnom zidu.

Sef ruske diplomatije je rekao da se Rusija sa simpatijama odnosi prema reformama u Crnoj Gori i da je sa crnogorskim predsednikom razgovarao i o bilateralnim odnosima Rusije i Crne Gore. Na pitanje o razlikama stavova o Kosovu izmedju Rusije i ostalih clanica Kontakt grupe, Primakov je rekao da su ih clanice usaglasile na sastanku u Londonu 9. marta i da su postigle dogovor o pronalazenju zajednicke formule za resenje pitanja Kosova, ali tokom usaglasavanja “mi smo se zalagali protiv nekih detalja koji nisu ni usli u zavrsni dokument". Primakov je naveo bezuslovne principe na osnovu kojih bi moglo doci do resavanja kosovskih problema: da je Kosovo neotudjivi deo Srbije te da njegovo pitanje mora da se resi unutar Srbije, da mora da ima maksimalna prava na samoupravljanje kako bi bile zadovoljene sve potrebe tamosnjeg stanovnistva, da problem treba resavati na miran nacin, da treba preduzeti mere da se stane na put terorizmu i da se spreci krvoprolice.

Nakon sastanka s Djukanovicem Primakov je otisao na razgovor s predsednikom Srbije Milanom Milutinovicem.

Licna poruka Jeljcina Milosevicu

Moskva, FoNet. - Predsednik Rusije Boris Jeljcin uputio je licnu poruku predsedniku SR Jugoslavije Slobodanu Milosevicu u kojoj mu izlaze sopstvene poglede na resenje kosovske krize, javlja FoNet. Prema izjavi pres sekretara Kremlja Sergeja Jastrbzemskog, poruku jugoslovenskom lideru trebalo je da uruci sef ruske diplomatije Jevgenij Primakov, koji je juce boravio u Beogradu. Predsednik Jeljcin u poruci detaljno izlaze poziciju Rusije i svoje vidjenje politickog resenja za Kosovo - rekao je Jastrbzemski na redovnom brifingu u Kremlju.

Prema recima Jeljcinovog predstavnika za stampu, ruski lider smatra da postoje dva neodvojiva elementa procesa resavanja kosovske krize - ocuvanje teritorijalnog integriteta Savezne Republike Jugoslavije i neophodnost da se prilikom odlucivanja o statusu Kosova mora uzeti u obzir specificni karakter ove oblasti. Jastrbzemski nije izneo nikakve druge pojedinosti o sadrzini Jeljcinov poruke srpskom lideru Milosevicu.

Predsednik Srbije Milan Milutinovic i ministar inostranih poslova Ruske Federacije Jevgenij Primakov razgovarali su juce o aktuelnim pitanjima saradnje dve zemlje i o mirovnom procesu na prostoru prethodne Jugoslavije. U saopstenju iz Milutinovicevog kabineta kaze se da je Primakov upoznat “sa nasim stavovima o Kosovu i Metohiji kao unutrasnjem pitanju Republike Srbije i SR Jugoslavije". Zajednicki je konstatovano da dosadasnji pozitivan razvoj bilateralnih odnosa i saradnje SR Jugoslavije, i u tom sklopu Republike Srbije i Ruske Federacije, koji se razvijaju na osnovama ravnopravnosti, uzajamnog uvazavanja i obostranih interesa, ima dobru perspektivu.

Posebno je ukazano na obostrani interes za dalje unapredjenje sadasnje ekonomske saradnje izmedju dve zemlje. U vezi sa aktuelnom situacijom na Kosovu i Metohiji, ministar Primakov je ponovio stav Rusije da su Kosovo i Metohija neotudjivi, integralni deo Republike Srbije i SR Jugoslavije, kaze se u saopstenju. Poziv na dijalog Vlade Republike Srbije s predstavnicima albanske, ali i drugih nacionalnih manjina, ruski ministar je ocenio pozitivno, izrazavajuci ocekivanje da ce i lideri albanske manjine konstruktivno odgovoriti, kako bi se dijalogom resila sva pitanja uz ostvarivanje ljudskih i gradjanskih prava svih gradjana Kosova i Metohije po medjunarodnim standardima. Podsecajuci na prijateljske veze srpskog i ruskog naroda, Milutinovic i Primakov su istakli uverenje da ce i ova poseta i razgovori doprineti ucvrscivanju prijateljskih odnosa i podsticanju bilateralne saradnje, kaze se na kraju saopstenja.

Posle sastanka s jugoslovenskim ministrom za inostrane poslove Zivadinom Jovanovicem, Primakov je rekao da: “Rusija smatra da se u slucajevima kao sto je Kosovo treba pridrzavati dva principa: teritorijalnog jedinstva drzave i siroke autonomije koja bi zadovoljila zahteve nacionalne manjine", izjavio je juce sef ruske diplomatije Jevgenij Primakov “To su principi kojih se pridrzavamo u okviru Ruske federacije, odnosno u slucaju Cecenije, i to za nas ima temeljni znacaj".

Savezni ministar Zivadin Jovanovic izjavio je da SRJ ocekuje da ce Ruska federacija "spreciti pokusaj internacionalizacije pitanja Kosova i Metohije". “Internacionalizacija ovog unutrasnjeg pitanja nije u skladu s medjunarodnim propisima i bilo kakvi pritisci ka tome nisu osnovani", kaze Jovanovic. “Kosovo i Metohija je autonomna pokrajina u okviru Republike Srbije i svi problemi moraju se resavati politickim putem i bez mesanja sa strane", dodao je jugoslovenski ministar inostranih poslova.

Po njegovim recima, na sastanku s Primakovom razgovaralo se o odnosima dve zemlje i kretanjima na jugoistoku Evrope. S tim u vezi zakljuceno je da dejtonsko-pariski proces napreduje i da on nema alternativu.

Ekipa NB i agencije

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /