utorak, 17. mart 1998.

NEVOLJE ZVANICNE PODGORICE SA ZVANICNIM BEOGRADOM

Neprestano odmeravanje snaga

Nema odjeka na zahteve za smenu saveznih ministara odbrane i pravde, Bulatovica i Knezevica, koji su najrevnosnije pretili da ce obracun sa “djukanovicevcima" biti zestok i u maniru tradicionalne crnogorske borbe protiv neprijatelja

Ponekad se stice utisak da u Crnoj Gori ne bi imalo o cemu da se prica da nije problema na relaciji Podgorica-Beograd, ali onaj zvanicno savezni Beograd, od kojeg zavisi crnogorsko danas i sjutra. Jos se i ne nacne rjesavanje jednog, a stvori se mnostvo drugih problema, pa se kuburacije Crne Gore sa saveznom drzavom otezu u nedogled.

Taman kad se pomislilo da je predsjednik SR Jugoslavije Slobodan Milosevic shvatio da Vrhovni savjet odbrane postoji nezavisno od toga da je predsjednik Crne Gore Momir Bulatovic ili Milo Djukanovic, ispostavilo se da je to i te kako vazno, i da od najavljene sjednice VSO nema nista ili, preciznije, da je odgodjena.

Odgadja se i zahtjev crnogorske vlade, upucen onoj saveznoj, da pokrene inicijativu oko rjesavanja granicnih problema sa Hrvatskom na Prevlaci putem medjunarodne arbitraze. Neizvjesno je hoce li biti vajde od crnogorskog insistiranja oko izmjene rezima viza, kako bi turisti mogli da lako stizu i u Crnu Goru i u Srbiju. Nema znakova da bi savezni premijer mogao uslisiti zahtjeve iz Podgorice da razrijesi dvojicu svojih ministara Crnogoraca Pavla Bulatovica, ministra odbrane i Zorana Knezevica, ministra pravde. U Podgorici imaju razumijevanja za poziciju dr Radoja Kontica, ali traze da i on razumije njih. I tako redom.

Marovicev optimizam

Svetozar Marovic, predsjednik crnogorskog parlamenta, od kojeg je i potekla vijest da je predsjednik Milosevic zakazao sjednicu Vrhovnog savjeta odbrane, ipak vjeruje da je nastupio trenutak preloma. “Ipak je Vrhovni savjet odbrane zakazan. Bez obzira sto nije odrzan, sama cinjenica da ga je predsjednik Milosevic, kao predsjednik SR Jugoslavije, zakazao, da je predsjednik RCG gospodin Djukanovic dobio poziv, znaci da je gospodin Milosevic morao da prihvati volju gradjana Crne Gore, bez obzira sto mu je tesko i bez obzira sto mu je to bilo neprijatno", prokomentarisao je, na optimisticki nacin razvoj dogadjaja Marovic tokom jedne tribine u Podgorici.

Ako se i moze protumaciti da Milosevic nije vise mogao da odugovlaci sa zakazivanjem sjednice VSO, pa, dakle, i sa prihvatanjem cinjenice da je Milo Djukanovic postao predsjednik Crne Gore, sve su prilike da predsjednika savezne drzave i dalje veoma zalosti ta cinjenica i da se sa njom nece lako pomiriti. Odgadjanje vec zakazane sjednice VSO, cak i pod pretpostavkom da je predsjednik Milosevic (kako je negdje nagovijesteno) dobio grip, samo je jos jedan signal da ratne sjekire nijesu zakopane i da Milosevic nece uciniti nista sto bi olaksalo Djukanovicevu poziciju i vladavinu.

Bulatovic (ali Pavle) uzvraca udarac

Da se Djukanovicu i njegovim politickim istomisljenicima u Crnoj Gori ne kane ciniti ustupci u saveznoj prestonici govori i to sto nema odjeka na zahtjeve za smjenu saveznih ministara odbrane i pravde Pavla Bulatovica i Zorana Knezevica, koji su najrevnosnije prijetili da ce obracun sa “Djukanovicevcima" u Crnoj Gori biti zestok i u maniru tradicionalne borbe protiv svih vrsta neprijatelja. I ne samo sto se ne cini da bi pomenuti ministri mogli da pocnu pakovati kofere, vec je jedan od njih (Bulatovic) nedavno uzvratio, smjenjujuci Radomira Ivanovica, rukovodioca podgorickog odjeljenja organa odbrane za Crnu Goru. Kako navodi podgoricki nedeljnik “Monitor", Ivanovic je razrijesen duznosti bez obrazlozenja, a njegova jedina krivica je, navodno, jedino u tome sto je prepoznat kao Djukanovicev pristalica.

Kada smo crnogorskog premijera Filipa Vujanovica, na konferenciji za stampu zamolili da prokomentarise slucaj smenjivanja pomenutog gospodina Ivanovica, on nije zelio da kaze ista konkretnije od toga da je protivnik smjenjivanja ljudi samo zbog toga sto imaju drugacija politicka uvjerenja.

U odmjeravanju snaga izmedju Podgorice i Beograda, ispada sasvim ocigledno da je Podgorica ta koja se trudi, ali nema moci da trud i realizuje. Ni drugoj strani ne polazi bas sve za rukom, ali ona ima tu prednost sto povlaci vecinu konaca. I ne samo to, nego bi htela i vise, a to je i da svoju moc ozvanici kroz unitarizaciju. Na bauk unitarizacije ovih dana je ponovo upozorio Svetozar Marovic, predsjednik crnogorskog parlamenta i potpredsjednik DPS CG, pridruzujuci Vuka Draskovica, predsjednika SPO, odranije prepoznatim unitaristima Slobodanu Milosevicu, Vojislavu Seselju i Momiru Bulatovicu. Nevolja bi, dakle, trebalo da bude i u tome sto Milosevic dobija nove saveznike.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /