ponedeljak, 16. mart 1998.

HAKERSKI UPADI U PENTAGON

Arogantna moc nepoznate dece

Predstavljaju se kao "Makaveli" i "Analajzer" i organizovali su najuspesniji napad na americku vojsku. Tvrde da znaju puteve za ulazak u 400 kompjuterskih sistema

Pise Endru Kvin
izvestac Rojtersa iz San Franciska

Ima li puta za Pentagon: Hakerski izazovi

Pomalo su blazirani, pomalo ljutiti i pomalo puni sebe. Takodje su - ako je verovati onome sto tvrde - odgovorni za proslomesecni "hakerski" upad u americku vojnu bazu podataka, najorganizovaniji kompjuterski napad koji je ikada pokrenut protiv Pentagona.

Sajbernapad na Ministarstvo odbrane SAD, kao i drugi, preduzet nesto ranije na hiljade kompjutera u univeritetskim centrima i vladinim organizacijama, govore o moci hakera u drustvu u kome vladaju kompjuteri.

Nepoznatu decu koja su u stanju da udju u bazu podataka i da ih izmene po zelji moze rukovoditi bilo sta - zelja da se provede zabavno popodne, ali i otvoreno iskazivanje politickog stava.

"To je moc, frajeru, znas... MOC", odgovara Makaveli na istom sajtu.

"AntiOnlajn" je prosle nedelje objavio intervju sa Makavelijem, jednim od dvojice kalifornijskih tinejdzera koje Federalni istrazni biro, medju mnogim drugima, sumnjici za hakerski napad na Pentagon. Decak, koji do sada nije identifikovan, sa smehom komentarise nastojanja zvanicnika da otkriju kako mu je uspelo da udje na mesta kao sto je baza podataka Drzavne laboratorije Loren Livermo, kljucne vladine laboratorije za proizvodnju oruzja.

"Upozoravam FBI da ima jos mnogo provaljenih servera za koje jos ne znaju, ali ce vrlo brzo saznati", kaze Makaveli.

Najnoviji upad u bazu podataka kompanije "NetDeks" daje za pravo njegovim recima. Na sajtu je zabelezena poruka: "Ovu stranu je obradio Analajzer. Neke stvari sam doveo u red i ako nekog trazite, potrazite mene".

Dolazi van SAD

Pojava Analajzera unosi dodatnu zbrku u istragu o kompjuterskom upadu u Pentagon. Makaveli je rekao samo to da je Analajzer bio njegov "mentor" i da je on haker iz zemlje izvan Sjedinjenih Drzava, koji je "toliko dobar da ga nikada nece otkriti". "Ne znam cak ni ko je on. Ali on dolazi iz zemlje u kojoj bi ga prosto upucali kada bi saznali cime se bavi".

Analajzer je potvrdio da je naucio Makavelija kako da udje u dobro zasticene mreze, ali je dodao da se on pri tome sluzio najprostijim od tehnika koje su mu na raspolaganju. "Ne bih zeleo da 'obese' pogresnu osobu", kaze Analajzer u intervjuu za AntiOnlajn. Dodao je takodje da ima 18 godina i da ce se uskoro "povuci" iz hakerskog podzemlja.

"Buduci da sam resio da se povucem, odlucio sam da nekom prenesem svoje znanje i da mu budem vodic", kaze Analajzer, tvrdeci da zna puteve za ulazak u 400 kompjuterskih sistema Ministarstva odbrane SAD. Takodje kaze da je poceo da se bavi provalama zato sto su one za njega bile izazov, a da se koncentrisao na sajtove americke vlade zato sto "mrzi organizacije".

"Upadam svuda. U stvari, sto je veci server ili ako je server vladin, tu upadam", hvalise se on.

Dzon Vranesevic iz AntiOnlajna kaze da se posluzio raznim nacinima kako bi utvrdio da su dvojica tinejdzera, koji su takodje i clanovi podzemne hakerske grupe "The Enforcers", zaista odgovorni za upade u Pentagon.

"Smatram da su iskreni, iako se obojica prilicno razmecu", kaze on. "Uostalom, to rade svi kriminalci".

Vlasnik NetDeksa Bil Zejn kaze da treba zvoniti na uzbunu, zato sto ce upadi postati sve cesci, a to ce prouzrokovati katastrofalne posledice. On predlaze da se u nastavi o kompjuterima u srednjim skolama uvede veca kontrola i da se ucenicima vise govori o etickim principima.

"Mi sada upravo dajemo deci gomilu sibica i govorimo im da idu na ulicu da se igraju", kaze Zejn.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /