subota, 14. mart 1998.

MEDJUNARODNI ARBITAR ROBERTS OVEN BEZ RESENJA ZA PROBLEM KOJI SE VUCE JOS IZ DEJTONA

Ponovo odlozena odluka o Brckom

Problem Brckog koji je najveca prepreka normalizaciji muslimansko-srpskih odnosa morace da saceka ne samo novi rok za arbitrazu vec i ovog aribtra

Slobodan Pavlovic
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

Najteze nasledje Dejtonskog mirovnog ugovora o Bosni i Hercegovini ostalo je da se vuce i posle roka predvidjenog za sutrasnji 15. mart. U Stejt Departmentu je potvrdjeno da ce medjunarodni arbitar, iskusni vasingtonski advokat Roberts Oven sutra objaviti ponovnu odluku o odlaganju konacnog resenja za status grada Brckog sa okolinom, sto se - i na jednoj i na drugoj strani (a i medju mirovnim posrednicima iz inostranstva) - smatra jednom od najvecih prepreka u normalizovanju muslimansko- srpskih odnosa i stavljanju na noge dejtonske BiH.

Obustavljanje antidejtonskog raspolozenja medju bosanskim Srbima (posle uspostavljanja banjalucke osovine Plavsic-Dodik i oduzimanja prakticno svih ingerencija ranijoj prokaradzicevskoj vladajuci garnituri sa Pala) u kombinaciji sa nedavnom odlukom o produzavanju misije SFOR u BiH dok se ne realizuju svi kljucni zakljucci iz Dejtona, ucinilo je - kako se konstatuje u Vasingtonu - da se SAD i saveznici iz Kontakt grupe lakse priklone sadasnjoj odluci o jos jednom prolongiranju konacne arbitraze o buducem statusu Brckog. Roberts Oven bio je, inace, zaduzen da tu odluku donese godinu dana posle pariskog potpisivanja Mirovnog ugovora iz Dejtona (decembar 1996), ali je tad prvo zatrazio odlaganje od dva meseca, a zatim, u februaru 1997, period od jos 13 meseci da zavrsi taj svoj nezahvalni posao.

Ni to mu, medjutim, nije bilo dovoljno. Sad se ispostavilo da taj bosanski cvor nije mogao da bude presecen ni do 15. marta 1998, s tim sto je Brcko ostalo da saceka ne samo novi rok za arbitrazu - vec i svog novog arbitra

Resenje za Brcko prvo nije moglo da se pronadje tokom tronedeljnih pregovora u Dejtonu, novembra 1995, tako da se u mirovnom ugovoru islo na varijantu medjunarodne arbitraze i konacnog presudjivanja da li da ovo strateski izuzetno vazno podrucje ostane u rukama bosanskih Srba (cije su oruzane snage zauzele ovaj grad u pocetku ratnih operacija, 1992, i vrlo brzo ga u velikoj meri ocistile od dotle vecinskog muslimanskog i hrvatskog stanovnistva) ili ga predati na upravu Muslimanima, u okviru njihove federacije sa Hrvatima, na osnovu predratne demografske slike i obrazlozenja da im je Brcko neophodno za pristup Savi i daljim trgovinskim vezama sa Evropom.

S druge strane, mapa dejtonske BiH prakticno je podelila Republiku Srpsku na istocni i zapadni deo, povezane koridorom koji je najuzi upravo u regionu Brckog. Stavljanje Brckog pod muslimansku upravu predstavljalo bi, prakticno, presecanje srpskog entiteta “sa nesagledivim posledicama", sto je upozorenje koje srpska strana vec vise od dve godine neprestance ponavljanja Americi i ostalim medjunarodnim posrednicima iz Kontakt grupe. U poslednje vreme, to prilicno intenzivno cini i novi premijer Republike Srpske Milorad

Dodik, koji je prilikom nedavne posete Vasingtonu imao nedvosmislenu poruku za domacine da bi eventualno uskracivanje srpskoj strani jrisdikcije nad Brckom i okolinom predstavljalo kraj njegove vlade u Banjaluci - sa svim posledicama koje bi iz toga mogle da proizidju u BiH, kao i na sirem prostoru bivse Jugoslavije.

Dodik se, s druge strane, obavezao da ce RS dosledno sprovoditi sve obaveze iz dejtonskog dokumenta, ukljucujuci i one koje su za SAD i medjunarodnu zajednicu najvaznije - stvaranje uslova za bezbedan povratak izbeglica druge nacionalnosti, puna saradnja sa Haskim tribunalom za ratne zlocine, kao i obezbedjivanje eventualne lokalne muslimanske uprave u Brckom.

U Stejt Departmentu je, naime, saopsteno da je Roberts Oven postavljen za sefa americke ekipe u pregovorima sa Kanadom oko trazenja resenja za vazan problem u njihovim medjusobnim odnosima - otklanjanje dugotrajnog spora oko prava na ulov lososa u vodama severnog Pacifika.

Sto se, pak, tice Brckog, tamo se zadrzava status kvo, sa americkim diplomatom Robertom Farandom kao medjunarodnim supervizorom, koji ima ovlascenje da po potrebi anulira svaku odluku lokalnih vlasti sa jedne i druge strane linije medjuetnicke podele u toj oblasti - kao i sa trazenjem naslednika za Robertsa Ovena, koji je, ruku na srce, zasluzio ovaj svoj pacificki odmor posle trogodisnjeg okapanja u Bosni.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /