subota, 14. mart 1998.

“CENTAR ZA RAZVOJ DEMOKRATIJE I POLITICKE VESTINE" - DJINDJICEVA POLITICKA SKOLA U KOJOJ SE UCI

Od retorike do izbora kravate

Necemo ideologiziranu skolu kumrovackog tipa i zato razmisljamo o gostujucim predavacima poput Mire Markovic ili Vladimira Stambuka, kaze Boris Tadic, koordinator i autor projekta

Za mesec dana, u Beogradu ce poceti da radi prva politicka skola, od uvodjenja visestranackog sistema, za obrazovanje politickih menadzera, organizatora, govornika i parlamentaraca. Skola, ili kako se zvanicno zove “Centar za razvoj demokratije i politickih vestina", radice u okviru Fonda “Ljuba Davidovic" ciji je osnivac Demokratska stranka. Nastava, medjutim, kako najavljuje psiholog Boris Tadic, koordinator i autor projekta, nece biti klasicna niti nalik politickim skolama iz doba socijalizma.

Upis je za sada otvoren za cetiri dvosemestralna kursa: elementi politike, politicki menadzment, marketing i politicke vestine. Polaznici politickog menadzmenta, na primer, bice upuceni u funkcionisanje politickih organizacija, a neke od “tema" su uclanjivanje u stranku, razvoj mreze stranacke organizacije, tajming u razvoju stranke, radna odgovornost, pisanje izvestaja, vodjenje sastanaka.

“Elementi politike" namenjeni su vise “teoreticarima", onima koji zele da se upoznaju s politickim sistemima, mada nastava nece biti iskljucivo akademska. Medju temama su: konzervativizam, liberalizam, socijaldemokratija, ali i ljudska prava, pojmovi totalitarizma, autokratije... Retorika, scenski nastup i izgradnja imidza politicara izucavace se u okviru kursa politickih vestina, sto bi trebalo da skolu ucini dinamicnijom. “Cilj tog kursa je da nase mladje i starije politicare obucimo kako da govore, koncipiraju govor, izgledaju ubedljivije, nastupaju ili kako treba da se oblace. O svemu tome postoje standardi u svetu," kaze Tadic.

Polaznici

Na svaki kurs bice upisano po 25 polaznika iz cele Srbije. Za "nestranacke" ucenike predvidjeno je 15 do 20 procenata mesta. Vrata su otvorena i za stranke s kojima DS ima blisku saradnju. Prethodno obrazovanje, kao ni gornja starosna granica polaznika nece biti kriterijum upisa u skolu. "Ako DS proceni da joj je potreban aktivista od 60 godina, upisacemo i njega, mada to nece biti pravilo", kaze Boris Tadic.

Skola ce angazovati i domace i strane predavace. Kurs “Elementi politike" drzace profesori univerziteta, a za svaki “cas" predvidjen je drugi predavac - ekspert za odredjenu oblast. Za ostale kurseve bice angazovani strucnjaci iz marketinskih agencija, reziseri, glumci... Iako medju profesorima ima i clanova DS, kriterijum za izbor predavaca, prema Tadicevim recima, nije bila partijska pripadnost, vec strucnost.

- Ozbiljno razmisljamo da poziv uputimo i profesorima cija je ideoloska pozicija suprotna Demokratskoj stranci, kao sto su Mira Markovic ili Vladimir Stambuk - veli Tadic - kako bi se polaznici kursa upoznali i s drugacijim nacinom razmisljanja.

- Izlazimo iz uobicajene procedure skolskog sistema - da s jedne strane bude predavac, a s druge polaznici kursa. Naprotiv, potrebno je aktivno ucestvovati u procesu i pokazivati svoju kreativnost i otkrivati talente. Na kursu “Elementi politike", “casovi" ce na primer pocinjati kratkim izlaganjem predavaca posle koga sledi diskusija, kaze Tadic.

Kampovi i seminari

Centar za razvoj demokratije i politicke vestine odrzavace jednomesecne letnje i zimske politicke kampove za omladince sa striktnim planom rada koji obuhvata psiholoske radionice, diskusione klubove, simulacione modele, pa i sportske aktivnosti. (Takve kampove DS je, inace, organizovala i ranije). U hodu ce biti organizovani seminari koji ce se baviti aktuelnim temama.

“Studenti", prema njegovim recima, nece polagati ispite “jer je to odbijajuci elment skolskog sistema", ali ce postojati precizan sistem provere uspesnosti kandidata. Na kraju nastave bice izabrano pet najtalentovanijih “studenata" za koje ce najverovatnije biti obezbedjeni novi specijalisticki seminari i studijska putovanja u inostranstvo.

Selekcija polaznika pri upisu bice, medjutim, veoma stroga i ubuduce trajace godinu dana. “Primenjivacemo psiholoske testove za procenu sposobnosti kandidata, spremnosti za timski rad i slicno. Sve velike komapanije u svetu pridaju ogroman znacaj procesu selekcije pri zaposljavanju. U tom procesu primenjuju se cak i nenadani intervjui, cesto i u sred noci i nezavisno ispitivanje zivota i obicaja kandidata", istice Tadic.

Prema Tadicevim recima, skola nece biti “ideologizirajuca", poput kumrovacke, ali ce prenositi osnovne poruke demokrata. “Osnvni cilj nam je da u DS napravimo sisteme za plasiranje ljudi koji ce mnogo bolje razumeti sta je stranacka organizacija i ubrzati njen razvoj. To ce omoguciti prirodni rast organizacije i obezbediti profesionalce za razlicite poslove unutar stranke", zakljucuje Boris Tadic.

“Skolovanje" je besplatno. “Polaznici prema DS nemaju nikakve obaveze, ali ocekujemo da ce sami tokom kursa shvatiti da je njihovo mesto u toj partiji", navodi Tadic. Slicne skole, prema njegovim recima, postoje pri fondacijama gotovo svih zapadnoevropskih partija “koje svoje kadrove ne prepustaju slucaju vec ih neguju i obrazuju".

I. Kisic

Rad po “pravilniku"

Za sve organe Demokratske stranke uskoro bi trebalo da budu uvedena striktna pravila rada sto bi trebalo da obezbedi njihovu vecu efikasnost. Uvodjenje tih pravila deo su “projekta" profesionalizacije stranacke organizacije, koju je nedavno najavio Zoran Djindjic, predsednik DS.

Pravila su, do sada, uvedena za Izvrsni odbor, a uskoro bi trebalo da ih dobije i Glavni odbor, kako je dogovoreno na poslednjoj petnaestocasovnoj sednici tog tela. Sednice IO ubuduce ce trajati sat i 45 minuta. Pre sastanka, sastajace se timovi koji ce raspravljati o odredjenim temama.

Iz svakog tima po jedan izvestilac obavestice IO o zakljuccima i predlozima “ekspertske grupe". Po jedan predstavnik okruga podnece izvestaj o stanju u regiji. Svi izvestaji moraju se podneti i u pisanoj formi, a posebnim sistemom kontrole oni ce biti proveravani. Sastanci ce se zavrsavati konkretnim zaduzenjima cije ce ispunjenje bite kriterijum efikasnosti.

- Osnovna ideja je da sastanci ne budu dosadni i zamorni, da njihova posledica budu konkretne akcije i da istovremeno znamo kakvo je stanje u nasoj organizaciji. Takva pravila se primenjuju u svim velikim politickim i privrednim organizacijama u svetu, kaze Boris Tadic, koji je s Djindjicem sastavljao pravila za IO.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /