subota, 14. mart 1998.

UPOZORENJE “NJUJORK TAJMSA"

SAD bi mogle da razmotre i napad na Srbe

Americka administracija ce pokusati da zaustavi krsenje ljudskih prava na Kosovu diplomatskim merama, ekonomskim sankcijama, a ako to ne uspe “ne iskljucuju se ni druge opcije", kaze Robert Gelbard

Slobodan Pavlovic
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

Americki mediji - pre svega vodeci medju njima, “Njujork tajms" - sve ucestalije prenose izjave zvanicnika Klintonove administracije o mogucnosti da SAD razmotre i varijantu vojnog napada na srpske snage, ukoliko ne uspeju tekuci diplomatski napori da se zaustavi krsenje ljudskih prava albanskog stanovnistva u podrucju Kosova.

Kao nekakvu prvu meru predostroznosti u tom pravcu, u Vasingtonu je najavljena inicijativa za produzavanje mandata mirovnih snaga UN na granici Makedonije prema Jugoslaviji (rec je o kontingentu skandinavskoamerickih snaga od oko 900 ljudi), kao i mogucnost za postavljanje slicnog medjunarodnog preventivnog stita i na granici Albanije prema SRJ. O ovom drugom, kako je receno u Stejt departmentu, konkretno ce razgovarati zamenik Olbrajtove Stroub Talbot iduce nedelje, u okviru posete Rumuniji, Bugarskoj, Makedoniji, Albaniji i Sloveniji.

“Mi zelimo da upotrebimo svako odgovarajuce sredstvo koje imamo pri ruci", rekao je u cetvrtak na tu temu specijalni Klintonov izaslanik za bivsu i preostalu Jugoslaviju Robert Gelbard, kad je (u istupanju pred kongresnim Komitetom za medjunarodne odnose) bio suocen sa pitanjem da li bi SAD mogle da razmotre mogucnost vojnog udara protiv srpskih policijskih i paramilitarnih jedinica, optuzenih za brojna zverstva na Kosovu u protekle dve nedelje.

Odgovarajuci detaljnije na ovo pitanje - koje, inace, pocinje sve cesce da se cuje u ovdasnjoj javnosti - ambasador Gelbard najavio je da ce americka administracija prvo pokusati da zaustavi krsenje ljudskih prava albanske vecine na Kosovu “svim mogucim ekonomskim sankcijama ili ostalim diplomatskim merama". Ukoliko to ne bude uspelo, “ne iskljucuje se nijedna druga opcija", rekao je on u izjavi pred americkim Kongresom, ponavljajuci upozorenje koje se proteklih dana moglo vec cuti i sa vrha vrhova vasingtonske piramide - ukljucujuci predsednika Bila Klintona i drzavnog sekretara Medlin Olbrajt.

Clanovi kongresnog Komiteta za medjunarodne odnose posebno su, inace, prekjuce resetali Roberta Gelbarda povodom njegove nedavne izjave u Beogradu (nekoliko dana pre eksplozije na Kosovu) u kojoj je - u kontekstu americke generalne osude terorizma - govorio o albanskoj Oslobodilackoj vojsci Kosova kao o “teroristickoj grupi" od cijih bi akcija neodlozno trebalo da se ograde lideri kosovskih Albanaca. Odgovarajuci na optuzbe pojedinih kongresmena da je ta njegova izjava iskoriscena od beogradskih vlasti za prekomerni udar protiv Albanaca na Kosovu, Klintonov izaslanik je prvo rekao da OVK “jeste pocinila teroristicke akte, ali da jos nije pravno klasifikovana od strane vlade SAD kao teroristicka organizacija".

U nastavku ovog zvanicnog objasnjenja stava administracije prema tom delikatnom pitanju, Robert Gelbard je oznacio Milosevicev rezim kao apsolutno glavnog krivca za nedavno nasilje na Kosovu i tim povodom rekao i sledece:

“Nesreca je i tragicno je da je doslo do teroristickih akata, koji su doneli opravdanje za Milosevicevu akciju. Ali, kao sto sam vec rekao, ne postavlja se pitanje da je prekomerno, brutalno, represivno, podlo nasilje - zlocini koje je pocinila SR Jugoslavija - uzrok tragedije koju sad imamo na Kosovu".

Jucerasnji “Njujork tajms", inace - iduci tragom Gelbardovog upozorenja o “svim raspolozivim sredstvima" u reagovanju na eventualnu obnovu nasilja prema kosovskim Albancima -prenosi izjavu jednog neimenovanog predstavnika administracije da americka vojna intervencija protiv srpskih snaga na Kosovu predstavlja razgovetnu pretnju, ali ne i verovatnu mogucnost. Prema istom izvoru, u Stejt departmentu i Pentagonu razmatra se pitanje da li Milosevicu u Beogradu obnoviti upozorenje te vrste, s kojim ga je prvi put suocio predsednik Bus 1992, da su SAD spremne da upotrebe vojnu silu ukoliko Srbija pokusa proterivanje vecinskog albanskog stanovnistva sa Kosova.

“Stav SAD isti je kao sto je bio i decembra 1992: mi necemo sedeti po strani i prihvatiti neku znacajniju vojnu operaciju Srba na Kosovu", prenosi “Tajms" tim povodom izjavu jednog predstavnika administracije, angazovanog, kako se navodi, na kreiranju americke politike prema Balkanu.

DZEJMS RUBIN, PORTPAROL STEJT DEPARTMENTA

SAD daju milion dolara za istragu na Kosovu

Vasington, FoNet. - Sjedinjene Americke Drzave dace milion dolara za finansijsku podrsku istragama koje bi na Kosovu sproveo Medjunarodni sud za ratne zlocine, objavila je danas americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt. Kako javlja Rojters, pomoc bi omogucila da istrage pocnu cim srpske vlasti odobre vize nezavisnim ekspertima i istraziteljima Haskog tribunala.

“SAD smatraju da je rad Tribunala na tom pitanju veoma vazan i nadamo se da ce nasa pomoc ohrabriti druge vlade da daju svoju pomoc", navodi se u pisanom saopstenju portparola Stejt departmenta Dzejmsa Rubina. “Kao sto je sekretar Olbrajt saopstila, proces pravde je kljucan za obnavljanje mira u celoj bivsoj Jugoslaviji", dodao je on.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /