petak, 13. mart 1998. | |
U VASINGTONU POCELO ODBROJAVANJE MILOSEVICU OKO KOSOVAKlinton ne iskljucuje ni vojnu intervenciju
Sve primetniji optimizam oko tekuceg diplomatskog preganjanja u Savetu bezbednosti da ce se Rusija i Kina, u krajnjem slucaju, uzdrzati od glasanja o zabrani prodaje SRJ naoruzanja i opreme, ali ne i vetirati tu rezoluciju. Odgovarajuci na pitanje o mogucoj vojnoj intervenciji, Klinton naglasio da "nije uputno izuzeti nijednu opciju"
Slobodan Pavlovic
|
Zasto Kosovo ne moze da bude samo "unutrasnje pitanje"U prvoj zvanicnoj reakciji vlade SAD na kinesko protivljenje izjasnjavanja Saveta bezbednosti na liniji podrske zakljuccima sa ministarskog skupa Kontakt grupe o Kosovu, predstavnik za stampu Stejt departmenta Dzejms Rubin rekao je u sredu, pored ostalog, i sledece: "Americka vlada ne smatra da je ovo sto se dogadja na Kosovu unutrasnje pitanje Srbije. U vise navrata dosad, mi smo u Savetu bezbednosti jasno iznosili nas stav - kad u nekoj zemlji, cije granice priznajemo, dolazi do rizicne situacije koja preti da izmakne kontroli, ugrozavajuci medjunarodni mir i bezbednost suseda te zemlje - da je to pitanje za legitimnu raspravu, pa mozda i za odlucivanje u Savetu bezbednosti. Ovo na Kosovu predstavlja jedan od tih slucajeva koji je svima dobro poznat. Imamo situaciju gde bi albanske izbeglice sa Kosova mogle da se nadju u nekoj od susednih zemalja. Neka od tih susednih zemalja mogla bi da zakljuci da je potrebno da krene da ih zastiti. I zbog toga je vlada Albanije zatrazila sastanak u Briselu sa NATO savezom - da bi se razgovaralo kako da se zastiti stabilnost u toj oblasti. I zbog toga, bez obzira sta bi u ovom slucaju mogla ili ne bi mogla da bude pozicija kineske vlade - a uopste me ne bi iznenadilo da oni zauzmu poziciju da je unutrasnje pitanje sve sto se dogadja unutar jedne zemlje - nas stav je da je Kosovo legitimna tema za konsultacije u Savetu bezbednosti". |
Na konkretno novinarsko pitanje “sta se ocekuje, kako ce se Moskva oko toga dalje ponasati", imajuci u vidu razlike u gledanju na sustinu kosovskog problema, koje su jasno dosle do izrazaja na ministarskom sastanku KG, predstavnik za stampu americke administracije Dzejms Rubin rekao je i sledece:
“Imajuci u vidu tok i diskusiju na sastanku u Londonu, kao i razgovor koji je drzavni sekretar imala sa ministrom inostranih poslova Primakovim, ja bih bio iznenadjen da ruska vlada blokira usvajanje rezolucije Saveta bezbednosti (o embargu prodaje SRJ naoruzanja i pomenute policijske opreme). A, bio bih dvostruko iznenadjen, ako ta rezolucija bude usvojena, da oni pocnu da je krse".
Dok je na jednoj strani u Vasingtonu sve primetniji optimizam oko ishoda tekuceg diplomatskog preganjanja u SB (sa procenom da ce se Rusija i Kina, u krajnjem slucaju, uzdrzati od glasanja o zabrani prodaje SRJ naoruzanja i opreme, ali ne i vetirati tu rezoluciju), na drugoj je sve izrazenije nezadovoljstvo zbog Milosevicevog oglusivanja o zahteve koji su mu isporuceni iz Londona oko smanjivanja napetosti i uspostavljanja dijaloga sa albanskom stranom na Kosovu. Masovno sahranjivanje zrtava iz Prekaza i postavljanje preduslova za pregovore o buducnosti Kosova okvalifikovano je u Stejt departmentu kao “jos jedno Milosevicevo ruganje i protivljenje volji medjunarodne zajednice", kojim se - kako je konstatovano - umanjuju izgledi za sadrzajan dijalog na Kosovu.
S druge strane, mracna b/h sintagma “etnicko ciscenje" reaktivirana je u Vasingtonu u zvanicnoj kvalifikaciji proslonedeljne intervencije regularnih i specijalnih policijskih jedinica Srbije u centralnom podrucju Kosova.
“Nasa je zelja da se obe stane izjasne da su spremne da se ovaj problem razresi pregovorima, kako se ta zverstva - to etnicko ciscenje koje smo videli tokom prosle nedelje - ne bi vise nikad ponovila, kako bi se izislo u susret legitimnim zahtevima albanskog stanovnistva u toj oblasti i kako i kako bi se ispunila legitimna nastojanja vlade Srbije da zastiti svoj teritorijalni integritet. A, to se ne moze postici postavljanjem preduslova" - culo se na tu temu od Dzejmsa Rubina, na konferenciji za stampu u Stejt departmentu, uz ponavljanje ovdasnjeg poznatog zahteva da SAD traze za kosovske Albance samoupravnu autonomiju u okviru SRJ, uz izrazavanje spremnosti da prihvate i svako drugo resenje do kojeg bi dve strane sporazumo dosle u trazenim pregovorima. Ukljucujuci tu i status drzavnosti, ukoliko bi to - kako se naglasava u Vasingtonu - u nekoj dogovorenoj formi bilo prihvatljivo za srpsku stranu.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |