cetvrtak, 12. mart 1998.

TRADICIONALNO SAVETOVANJE O ENERGETICI

Energija se ne sme rasipati

Mora se intenzivirati proizvodnja lignita u Kosovskom basenu

Zlatibor. - Ove i narednih godina ce u oblasti energetike poseban izazov biti svojinska trasformacija, od koje se s pravom mnogo ocekuje - saglasili su se ministri za rudarstvo i energetiku Srbije i Crne Gore Srbislav Stankovic i Miodrag Gomilanovic na juce zapocetom savetovanju o “Aktuelnim problemima razvoja i prestrukturiranja energetike Jugoslavije - ENYU ’98." koje je na Zlatiboru okupilo vise od 300 strucnjaka iz zemlje, uz goste iz Nemacke, Engleske, Ceske, Poljske, Rusije i Makedonije.

Rade Filipovic, savezni ministar za privredu je, govoreci o dosadasnjim aktivnostima na realizaciji Strategija razvoja energetike Jugoslavije istakao da je energija roba kao i svaka druga i da je Savezna vlada utvrdila da treba voditi jedinstvenu politiku cena energetskih sirovina. To je, prema Filipovicevim recima, neophodno jer se moramo spremiti za ukljucenje u trzisnu utakmicu na pijaci energije i energetskih sirovina. U 1998. godini SRJ inace treba da obezbedi 1,1 milijardu dolara za uvoz sirove nafte, prirodnog gasa i ostalih energenata, sto je okarakterisano kao neodrzivo zbog rasipnickog trosenja energije.

Bez odluke

Elektroprivreda Srbije ce do kraja marta zavrsiti analize dosadasnjih ulaganja u TE-TO "Kolubara B" i pozvace sve koji su do sada iskazali interes da nam se obrate s ponudom. Potom ce se doneti odluka da se ovaj projekat dovrsi u planiranom terminu 2000-2001. godine, rekao je Kostic, objasnjavajuci da jos nije odluceno da li ce biti raspisan tender ili javna ponuda.

Upozoravajuci da se Strategija razvoja energetike SRJ do 2020. godine s vizijom do 2050. ne sprovodi kako je predvidjeno, Filipovic je rekao: Treba nastojati da se princip energetske nezavisnosti realizuje sto je moguce sire. U tom sklopu vazno je pitanje intenziviranja proizvodnje lignita prvenstveno na kosovskom basenu koji bi se koristio i za proizvodnju elektricne energije i za oplemenjivanje". Naglasavajuci povoljne karakteristike prirodnog gasa kao energenta, Filipovic je rekao da je potrebno izvrsiti vecu orijentaciju na koriscenje ovog energenta kako bi se vrsila postupna zamena energetski i ekoloski losijih goriva. Takodje je naglasio da je neophodna revitalizacija i rekonstrukcija postojecih energetskih kapaciteta, a da je nesporan prioritet zavrsetak zapocete gradnje TE-TO “Kolubara B".

Dok su predstavnici Elektroprivrede Srbije o predstojecoj privatizaciji govorili uglavnom uopsteno, Slobodan Dakovic, direktor JP Elektroprivrede Crne Gore je istakao da je crnogorska vlada vec usvojila program privatizacije, ali da je za ino-ulagace prepreka drastican spoljni zid sankcija i nemogucnost uspostavljanja odnosa sa medjunarodnim finansijskim institucijama.

Jelica Putnikovic

Kilovat pet centi

Prosecna cena struje u Srbiji treba da bude pet centi za jedan KWh (naravno, u dinarskoj protivvrednosti) da bi se njome obezbedila normalna proizvodnja i investiciono odrzavanje, rekao je dr Dragan Kostic, predsednik Upravnog odbora EPS, objasnjavajuci da je ovaj iznos cene dobio na osnovu analize strucnjaka uradjene jos 1996. godine.

Odbijajuci da precizira koliki bi iznos cene struja trebalo da dostigne do kraja ove godine, Kostic je ipak rekao da energetski sektor ne sme biti kocnica razvoju privrede, pa da ce stoga prilikom nove korekcije cena biti vodjeno racuna o ravnopravnosti ta dva zadatka.

- Protiv sam da se na konto neplacene energije prave razvojni programi nekih preduzeca, kao sto je to slucaj. Mislim tu ne samo na cenu struje, vec i na cene naftnih derivata i prirodnog gasa, zakljucio je Kostic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /