cetvrtak, 12. mart 1998.

NEMIRI U DRENICI IZAZVALI PORAST CENA ZIVOTNIH NAMIRNICA NA KOSOVU

“Rodoljubi" prodaju dzak brasna za 70 maraka

Upozoravajuci da ce na Kosovu sigurno biti rata “trgovci prodavali i robu kojoj je istekao rok upotrebe. Dobavljaci i u drustvenom i u privatnom sektoru tvrde da robu bez problema nabavljaju u Vojvodini i centralnoj Srbiji, ali je prevoz zbog vanrednih prilika poskupeo za trecinu

Prizren. - Krajem protekle i pocetkom ove sedmice na trzistu osnovnih zivotnih namirnica u prizrenskom okrugu, vladao je pravi haos. Kupovalo se sve sto se moglo i naslo u trgovinama. Punili su se gepeci, traktori pa i kamioni.

Mnoge prodavnice ostale su poluprazne. Secera, jestivog ulja i soli nestalo je za kratko vreme. Brasno je posebna prica. Mnogi su iskoristili “ratnu psihozu" za brzo bogacenje i prodali su i one kolicine ove namirnice koje je trebalo, zbog isteka roka trajanja, da bace na djubriste. Od 41 marke koliko je za sto kilograma trebalo izdvojiti do pre desetak dana, istu kolicinu sada treba platiti 70 maraka.

Upozoravajuci da ce “rata na Kosovu sigurno biti" mnogi trgovci su tovarili kamione obilazili ulice u gradu ili odlazili po selima i nudili brasno govoreci da su oni “rodoljubi" i da im oni na ovaj nacin pomazu da sutra “ne umru od gladi". U nekoliko ovdasnjih privatnih mlinova velikih kapaciteta za dva dzaka brasna cekalo se i po ceo dan.

U jednoj prodavnici u PKB “Mlintespek" u Prizrenu brasno se, najvise sto kilograma, i dalje prodaje na brojeve. Posto je cena “samo" 250 dinara guzve su ogromne. Po radnim organizacijama pa i nekim drzavnim ustanovama prave se spiskovi za nabavku brasna. Samo za jedan dan u Prizren stigne deset a nekada i vise slepera brasna. Za svega nekoliko sati sve se rasproda.

Trgovci, kako u privatnom tako i drustvenom sektoru, tvrde da polako splasnjava groznica gomilanja kucnih zaliha. Njihovi magacini ponovo pocinju da se pune, cene se vracaju na nivo od pre deset dana i trziste se polako stabilizuje. Da li je to zatisje pred buru pokazace naredni dani i sve ce zavisiti od politickih previranja u pokrajini.

Trgovina (a)nacionalna

U DP TP "Prima" i "Liria", nekada trgovinskim gigantima, tvrde da oni ne mogu doci do robe. Razlog, medjutim, ne lezi ni u cemu drugom do u nedostatku gotovog novca. Privatni trgovci, kako se tvrdi, sa sobom nose devize i odmah tovare namirnice koje su im potrebne. To je uskraceno drustvenim preduzecima zbog nedostatka obrtnih sredstava. I jedni i drugi tvrde da odnos na relaciji proizvodjac- trgovac, bez obzira na nacionalnu pripadnost nije izmenjen. U pitanju je obostrani interes koji ne poznaje granice i raznorane podele izazvane politikom.

Jedno je sigurno. U prizrenskoj opstini nije bilo zatvaranja prodavnica. U znak solidarnosti sa dogadjajima u Drenici i demonstracija u Pristini 34 Albanca, vlasnika lokala u Suvoj Reci zatvorili su svoje radnje. Na snagu je stupila inspekcija i zatvorila lokal, a protiv vlasnika pokrenut prekrsajni postupak. U ostalim opstinama na ovoj teritoriji, slicnih situacija nije bilo. Tacno je da su lokali, pa i oni koji su radili do kasno posle ponoci zatvarani vec oko 21 cas.

Najveci broj trgovaca namirnice nabavlja u centralnom delu republike ili u Vojvodini. Dobavljaci tvrde da ni sada na planu nabavke nemaju vecih problema. Transport im zadaje jedini problem. Zbog dogadjaja na Kosovu, tvrde nasi sagovornici koji zele da ostanu anonimni, prevoznici im traze i do jednu trecinu vise novca nego sto je to bio slucaj do pre izbijanja najnovije krize na Kosovu. I pripadnici MUP Srbije, kazu oni, obracaju vecu paznju na potrebnu dokumentaciju i neophodne papire. Ukoliko imaju neophodne papire ne diraju ih. Na kontrolnim punktovima u Leposavicu i Podujevu obicno se plati 50 do sto maraka, ali to se praktikuje vec dve godine, znaci nista novo.

Juce, (sreda) pazarni dan, u Prizren je dosalo vise ljudi nego pre sedam dana kada je bilo nezamislivo malo trgovaca i kupaca na ulicama Prizrena. To je jos jedan znak da tenzije padaju i da se gradjani vracaju svakodnevnim zivotnim obavezama.

E. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /