sreda, 11. mart 1998. | |
EVROPSKA REAGOVANJA NA “SAOPSTENJE O KOSOVU"Trgovinske olaksice SRJ dugorocno van igre
Za sprovodjenje ekonomskih mera dogovorenih u Londonu nece biti potrebna nikakva nova regulativa Evropske komisije, buduci da SRJ i nema nikakvih ekonomskih odnosa sa EU
Mirko Klarin
|
"Godinama se pitamo sta Evropa moze da uradi za demokratiju u Srbiji", kaze, ne skrivajuci frustriranost,
diplomata koji je vec punih sedam godina angazovan na "srpskom dosijeu". Te, nastavlja: "Nije li, mozda,
vreme da se upitamo sta Srbija treba da ucini za sebe?" Problem je, po njemu, u Srbiji, a ne u medjunarodnoj
zajednici, i moze ga resiti samo Srbija, a ne medjunarodna zajednica. "Bas kao sto je slucaj sa Irakom",
dodaje. Pa, pita:
"Gde su alternativni politicki lideri? Gde su gospodin Djindjic i gospodja Pesic? Gde su studenti? Svi su se
sakrili ili, jos gore, istupaju sa uzasnim dvosmislenostima! Nezavisni mediji, tacno je, cine mnogo, ali nije
dovoljno, da parafraziram Marksa, stvari nazvati pravim imenom. Treba ih menjati, a za to je neophodna
alternativa, koju nigde ne vidimo. Gde je srpski Dodik? Vidite, na njegovom primeru, kako je lako osvojiti
Evropu".
|
Ono sto se diplomatski kvalifikuje kao “maksimalni rezultat", u medijskim se komentarima i analizama uglavnom tumaci kao “najnizi zajednicki imenitelj" kojeg su u datim uslovima mogle da postignu pomenute sile, a koji je izraz njihovog “oklevanja da preduzmu ostrije mere", u nadi da bi “ostar jezik" i “skromne diplomatske i ekonomske sankcije"... mogli da budu dovoljni, barem za pocetak. Vecina evropskih komentatora i analiticara je, najblaze receno, skepticna prema izgledima da se takvim polovicnim merama postigne cilj: zaustavi nasilje na Kosovu i otvori dijalog o politickom resenju krize. Profesor Spiros Ekonomidis, jedan od vodecih britanskih strucnjaka za Balkan, procenjuje juce da su sanse za to “manje od 50 odsto", ali priznaje da - “osim vojne intervencije, o kojoj niko ne govori" - nema mnogo toga sto bi Zapad jos mogao da ucini. Da bi se doslo do onog o cemu “niko ne govori", morace, po analiticarima koji se citiraju u jucerasnjem komentaru agencije AP, da se “prolije jos krvi". Bas kao sto je, kako se podseca, “bilo u Bosni". Cak i oni komentatori koji priznaju da je povodom Kosova medjunarodna zajednica reagovala “brze" i “jedinstvenije" nego u slucaju Bosne, ne nalaze “nikakve garancije da ce ovog puta biti uspesnija u sprecavanju novog krvoprolica".
Uvodnicar pariskog “Liberasiona" Zak Amalrik predvidja juce da ekonomske i diplomatske sankcije nece imati efekta na zemlju koja je vec “ekonomski bankrotirala i diplomatski izolovana", te poziva da se “ocekuje najgore". A najgore ce, po njemu, biti “nekontrolisana spirala koja bi - htele to one ili ne - mogla da uvuce u konflikt mnoge zemlje regiona". Pariski “Mond" strahuje da je “najgore vec u toku" i ukazuje da prizori koji stizu sa Kosova “zaudaraju na novi prljavi rat a la Slobodan Milosevic, podstrekac etnickog ciscenja u Bosni, animator srpskog ultranacionalizma i jedan od najodgovornijih za najteza krsenja ljudskih prava u Evropi posle Drugog svetskog rata". Pozivajuci vec u naslovu uvodnika da se “zaustavi Slobodan Milosevic" svim sredstvima, “ne iskljucujuci a priori ni upotrebu sile", “Mond" upozorava zapadnjake da, u suprotnom, nece moci da kazu: “nismo znali". Jer, zakljucuje, “nakon Bosne, na zalost, znamo na sta je Milosevic sposoban".
U opisivanju navedenih “sposobnosti" aktuelnog predsednika SRJ vise zapadnih komentatora je poseglo za “kartaroskim analogijama". Uvodnicar londonskog “Fajnensel tajmsa" primecuje da Milosevic “igra ostar poker sa jako losim kartama": klimavom politickom podrskom, bankrotiranom drzavnom blagajnom i Srbijom kojoj “nije doneo nista osim rata, siromastva i medjunarodne izolacije". Ostajuci za “kartaskim stolom", komentator AP juce zakljucuje kako je, nakon sto je izgubio sa “hrvatskom" i “bosanskom", Milosevic sada zaigrao na “kosovsku kartu". Ulog u toj igri je velik: “ne samo njegova licna sudbina, nego i rat ili mir na Balkanu".
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |