sreda, 11. mart 1998. | |||
SAD VEC POCELE REALIZACIJU NEKIH ZAKLJUCAKA KONTAKT GRUPEKriza na Kosovu ne predstavlja unutrasnje pitanje Jugoslavije
Medlin Olbrajt: Predsednik Milosevic je odgovoran za internacionalizaciju kosovske krize - a ne mi. Legitimne vlade resavaju svoje unutrasnje probleme dijalogom i vladavinom zakona - a ne artiljerijom
Slobodan Pavlovic
|
Prema nekim vasingtonskim nagovestajima, vrlo je moguce da vec danas iza zatvorenih vrata Saveta bezbednosti u NJujorku pocnu prve konsultacije oko vatrogasnih diplomatsko-ekonomskih mera kojima ministri inostranih poslova pet vodecih zapadnih zemalja veruju da ce spreciti izbijanje novog ratnog pozara na Balkanu. U medjuvremenu, taj njihov dogovor sa prekjucerasnjeg sastanka Kontakt grupe u Londonu poceo je vec u ponedeljak da se realizuje na sirem prostoru Severne Amerike.
Drzavni sekretar Medlin Olbrajt, naime, posetila je preksinoc Otavu, na povratku iz Londona u Vasington, posle cega je kanadska vlada odmah objavila da je - u skladu sa zakljuccima iz Londona i merama koje su vec sprovele SAD - suspendovala izvozne kredite i ostale programe ekonomsko-finansijske saradnje sa Jugoslavijom, kao i dalje pregovore o davanju dozvole za sletanje avionima JAT-a. Kako je tim povodom saopsteno u Otavi, ove kaznene mere Kanade ostace na snazi sve dok beogradske vlasti ne povuku specijalne jedinice sa Kosova, ne uspostave dijalog sa albanskom stranom i ne omoguce nepristrasnu medjunarodnu istragu oko proslonedeljnog stradanja albanskog stanovnistva u opstini Drenica.
...Sve u svemu, Medlin Olbrajt nasla se juce u svom kabinetu na 8. spratu stejtdipartmenske zgradurine - a da ni ona niti iko drugi uopste pominje glavni razlog koji ju je sredinom prosle nedelje odveo na visednevnu blic-turneju po zapadnoj Evropi.
Kakav Irak, kakvi bakraci: SAD su nastavile da krajickom oka prate Sadama Huseina i njegovu igru macke i misa sa inspektorima UN za kontrolu njegovog naoruzanja, ali nova Klintonova glavobolja (pored one stalno prisutne, zvane Monika Luinski) sad se zove Kosovo, gde - kako to Amerikanci vide - Miloseviceva policija, obracunavajuci se sa teroristima, satire albansko stanovnistvo po vukovarsko-istocnobosanskom receptu. I gde se to zlo, po ovdasnoj proceni mora pod hitno zaustavljati kombinacijom ostrih diplomatskih poruka i jos ostrijih ekonomskih sankcija - pri cemu se ne iskljucuje nijedna “druga opcija" (citajte: intervencija NATO-a) u slucaju da se na Kosovu nastavi krvoprolice i krene rat koji bi neminvno ugrozio i sire podrucje juzne Evrope.
Sudeci prema prvim ovdasnjim reakcijama, zvanicnici u Vasingtonu zadovoljni su kako uspehom americke inicijative da Kontakt grupa na ministarskom nivou razmotri situaciju na Kosovu, tako i - kako se posebno naglasava - “znacajnim stepenom saglasnosti" pet zapadnih sila (SAD, Britanija, Nemacka, Francuska i Italija) oko mera koje potrebno preduzimati u akciji lokalizovanja i zaustavljanja ove najnovije balkanske nesrece. Dobar deo zasluga za ovo akciono jedinstvo atlantskih saveznika, kako se navodi, pripada licno drzavnom sekretaru SAD Medlin Olbrajt, i njenom angazovanju u pripremi sastanka, kao i samom londonskom skupu.
Na tom prekjucerasnjem skupu, zatvorenom, inace, za novinare, Olbrajtova je napravila detaljnu analizu uzroka, sadasnjeg trenutka i mogucih posledica kosovske krize - sa nekim vrlo ostrim ocenama i upozorenjima na adresu predsednika SRJ Slobodana Milosevica i drzave kojoj je on na celu. Za citaoce “Nase Borbe" prenosimo u sirim izvodima to izlaganje americkog drzavnog sekretara na sastanku u Londonu.
“Na Kosovu nema dijaloga. Predsednik Milosevic pobegao je od obecanja koje je dao nama i albanskom stanovnistvu. Umesto toga, srpske snage bezbednosti pokrenule su kampanju nasilja, koja je odnela zivote mnogih nevinih ljudi. Predsednik Milosevic ponovo se igra vatrom. Ponovo je pokusao da resi svoje probleme ne silom argumenata, nego argumentom brutalne sile. Kad je, 1991, poceo rat u bivsoj Jugoslaviji, medjunarodna zajednica nije reagovala dovoljno snazno i energicno. Svaki mali akt agresije, kome se tad nismo suprotstavili, vodio je ka vecim aktima agresije, kojima nismo mogli da se suprotstavimo bez ulazenja u veliki rizik. Rat se zavrsio tek kad su odgovorni platili za svoje akcije izolacijom i tegobama." - rekla je Medlin Olbrajt, na pocetku svoje uvodne reci u Londonu, podsecajuci da je medjunarodnoj zajednici bilo potrebno sedam godina da dovede Bosnu do sadasnjeg “trenutka nade" i upozoravajuci, s tim u vezi, na nesagledive opasnosti ukoliko bi se dozvolilo da se sad isto to ponovi i u slucaju Kosova.
U ponedeljak je objavljeno da je americka vlada odredila za svog specijalnog posmatraca na Kosovu iskusnog diplomatu DZejmsa Svajgerta, nacelnika Uprave za jugoistocnu Evropu u Stejt Dipartmentu. Svajgert je odmah prekjuce i debitovao na novoj funkciji. Bilo je to prilikom susreta sa delegacijom albanske zajednice u Americi, koja je zatrazila od zamenika pomocnika drzavnog sekretara Ajlin Meloj da SAD neodlozno pokrenu inicijativu za postavljanje mirovnih snaga NATO-a na Kosovu. |
Trazeci da se primene “lekcije naucene na greskama iz 1991", Olbrajtova je u Londonu pozvala na jedinstvo i tim povodom predlozila sledecu platformu za dalje istupanje i akcije medjunarodne zajednice:
“Kao prvo, moramo da priznamo da ova kriza (na Kosovu) ne predstavlja unutrasnje pitanje SRJ. Nasilje predstavlja negiranje univerzalnih standarda ljudskih prava za koja smo se obavezali da cemo ih podrzavati. Ono predstavlja upravo onu vrstu ponasanja koje je potpalilo rat u bivsoj Jugoslaviji. Ponovo se ponavlja nacelo zavadi pa vladaj, sa razbojnicima u uniformama koji ne ciljaju pojedince, vec citave porodice, porodicne zadruge i zajednice kako bi posejali siroko rasprostranjeni strah".
Upiruci prst u najodgovornijeg za ovu situaciju na Kosovu, Medlin Olbrajt je u Londonu bila vrlo jasna i konkretna:
“Predsednik Milosevic je odgovoran za internacionalizaciju ove krize - a ne mi. I sad je trenutak da se zaustavi ta kriza, pre nego sto se prosiri. U protivnom, moracemo da prihvatimo odgovornost za posledice u regionu i u Evropi, kao i po vrednosti koje delimo...Drugo, moramo da izbegnemo da budemo paralizovani onom vestackom ravnotezom, koja izjednacuje agresore sa njihovim zrtvama. Potrebno je da jasno kazemo ono sto je jasna istina: odgovornost za nasilje lezi prevashodno na Beogradu.
Srpske vlasti pokusace da zamagle tu sliku objasnjenjima da njihove akcije predstavljaju legitimni odgovor na teroristicku opasnost. Mi ne poricemo da su oni suoceni sa tom opasnoscu. Mi nemamo simpatija za takozvani oslobodilacki pokret koji sudi, presudjuje i ubija etnicke Srbe i Albance koji mu se ne dopadaju. Ali, mi ocekujemo od vlada da se pridrzavaju visih standarda nego teroristicke grupe. I nema te provokacije koja bi mogla da predstavlja opravdanje za ponasanje srpskih vlasti na Kosovu. Mi smo proteklih dana dobili verodostojne izvestaje da su snage bezbednosti granatirale sela, spaljivale kuce, streljale na licu mesta, ubijale trudnice i starce koji nisu mogli da im predstavljaju nikakvu opasnost. Beograd se, pored toga, dodatni inkriminisao drzeci nezavisne posmatrace van Kosova; pristup je cak bio uskracen i Medjunarodnom crvenom krstu“.
Sa porukom da “predsednik Milosevic trazi od SAD da prihvate njegovu vladu kao legitimnu, ali legitimne vlade resavaju svoje unutrasnje probleme dijalogom i vladavimom zakona, a ne artiljerijom", sef americke diplomatije podsetila je da najvaznija lekcija naucena tokom jugokrize, zapocete 1991, glasi: jedini efikasni nacin za obracun sa ovim nasiljem predstavlja cvrsta i odlucna akcija - a ne retorika.
“Moralne osude i simoblicni izrazi zabrinutosti nece nas nigde dovesti. Nova upozorenja nemaju vise svrhe: predsednik Milosevic vec je uradio ono sto smo ga upozorili da ne cini. Diplomatske posete regionu takodje ce propasti, ukoliko ne demonstriramo predsedniku Milosevicu da on vise gubi nego sto dobija nastavljanjem svog sadasnjeg kursa. Potrebno je da se prisetimo da su SAD i ostali nedavno poceli da popustaju medjunarodni pritisak prema Srbiji. Ponasanje predsednika Milosevica predstavlja prezrivo odbijanje nase inicijative. Pokazao nam je da “spoljni zid" sankcija nije dovoljan i da su nam potrebne dodatne mere" - rekla je Medlin Olbrajt, zavrsavajuci istupanje na sastanku Kontakt grupe. “SAD su vec preduzele mere da odgovorni plate ceh za nasilje na Kosovu. Pozivam sve clanove Kontakt grupe da nam se pridruze u usvajanju novih efikasnih mera kojima cemo gurnuti Milosevica u pravom smeru, uskracujuci mu izvore potrebne za funkcionisanje njegove policijske drzave.
Stejt Dipartment stavio nam je na uvid ovaj govor drzavnog sekretara na sastanku Kontakt grupe, ali je ostalo bez odgovora pitanje sa kakvom je porukom otputovao Robert Gelbard posle londonskog skupa u Beograd, na razgovor sa Milosevicem. Objasnjenje je bilo vrlo jednostavno: Sve sto sad ima da se poruci predsedniku SRJ, sadrzano je u ovom izlaganju Medlin Olbrajt. Potrebno je samo procitati ga, razumeti - i najozbiljnije shvatiti.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |