sreda, 11. mart 1998.

KINESKI STAV O KOSOVU

Savet bezbednosti ne treba da se mesa

Izrazavajuci zabrinutost za jugoslovenski suverenitet i teritorijalni integritet, DZu Bengca, predstavnik za stampu kineskog ministarstva inostranih poslova, izjavio da je Kosovo unutrasnje pitanje Jugoslavije

Aleksandar Novacic
dopisnik "Nase Borbe" iz Pekinga

Kina smatra da SaveT bezbednosti ne treba da raspravlja o Kosovu. Ovaj stav je od znacAja posto je Kina jedan od pet stalnih clanova Saveta bezbednosti sa pravom veta na sve odluke ovog tela.

Posle visednevnog oklevanja - sto je ocigledno posledica prikupljanja svih relevantnih podataka, ukljucujuci i odluka sa sastanka Kontakt grupe u Londonu - Kina je konacno iznela svoj zvanicni stav o trenutno najeksplozivnijem podrucju u Evropi.

Predstavnik za stampu ministarstva inostranih poslova DZu Bengcao izjavio je juce na redovnom brifingu da je Kina zabrinuta zbog razvoja situacije na Kosovu. Kineska vlada smatra - naglasio je on - da suverenitet i teritorijalni integritet Jugoslavije, kao suverene drzave, treba da bude postovan.

Pitanje Kosova je unutrasnje pitanje Jugoslavije i njime treba da se na odgovarajuci nacin bave kompetentne strane u Jugoslaviji. Kineski predstavnik je dodao: Bez molbe Jugoslavije, koja bi bila upucena Savetu bezbednosti, ovaj organ ne treba da se mesa u pitanja koja se ticu unutrasnjih stvari. Ovo je bio njegov odgovor na molbu da prokomentarise zahtev Kontakt grupe da se kosovski problem iznese pred Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Nadamo se, izjavio je kineski predstavnik na kraju, da ce sve mere medjunarodne zajednice voditi ka stabilizaciji prilika na Kosovu.

U njegovim recima nije bilo osude ni terorizma na Kosovu ni akcije organa bezbednosti, sto je inace bio lajtmotiv svih ocena i izjava evropskih vlada. Moze se samo nagadjati zbog cega je Peking zauzeo takav stav : verovatno se radi o projekciji kosovskih problema na unutrasnju kinesku situaciju ( u nekim autonomnim oblastima u Kini prisutan je separatizam kao i teroristicka aktivnost ). Kina, takodje, smatra da su sve to njena unutrasnja pitanja i ne dozvoljava mesanje drugih zemalja.

"Sangajski dnevnik": Jednostran pritisak na jugoslovensku vladu

Nesto jasnije je kinesko razmisljanje o kosovskim pitanjima izneo "Sangajski dnevnik" u komentaru u kome se istice da Sjedinjene Drzave i Evropa vrse jednostran pritisak na jugoslovensku vladu i da se mesaju u pitanje Kosova.

Ovaj list procenjuje da iako SAD zauzimaju najtvrdji stav, pa govore i o mogucoj vojnoj intervenciji, ipak ona manje vise usaglaseno deluju sa drugim evropskim drzavama, sa izuzetkom Rusije. SAD vrse jednostrani pritisak na jugoslovensku vladu i zahtevaju od nje ustupke u pogledu ljudskih prava i bezbednosti, ali nisu spremne da priznaju pravo na nezavisnost i samostalnost (Kosova). U tome kineski list vidi ,, veliku protivrecnost,, koja utice na neizvesnost celokupne situacije na Kosovu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /