utorak, 10. mart 1998. | |
AMERICKA REAGOVANJA NA ODLUKE JUCERASNJEG SASTANKA KONTAKT GRUPEEkonomsko-diplomatske kazne zbog nasilja na Kosovu
Kako je izvestio americki Nacionalni radio, pet zapadnih zemalja odlucilo se da ide na sprovodjenje kaznenih mera protiv Beograda, ukoliko se ne prestane sa nasiljem na Kosovu, bez obzira sto Rusija pruza otpor da se "Milosevic izdvoji i kazni"
Slobodan Pavlovic
|
Beograd, Beta. - Specijalni americki izaslanik za Balkan Robert Gelbard doputovao je juce u Beograd, gde bi trebalo da razgovara sa predsednikom SRJ Slobodanom Milosevicem. Gelbard je u Beograd stigao u vecernjim casovima, javio je Asosijeted pres. Ocekuje se da ce Gelbard sa Milosevicem razgovarati o stanju na Kosovu, kao i o odlukama Kontakt grupe povodom krize u toj pokrajini. Agencija Beta saznaje u albanskim izvorima da ce Gelbard tokom danasnjeg boravka u Pristini razgovarati sa liderom kosovskih Albanaca Ibrahimom Rugovom i drugim albanskim celnicima, kao i sa predstavnicima srpskih vlasti. Gelbard ce danas popodne u Pristini odrzati konferenciju za stampu, dodaju isti izvori. |
Prema ovdasnjim medijskim izvorima, predstavnici SAD, Britanije, Nemacke, Francuske, Italije i Rusije bili su saglasni oko angazovanja bivseg spanskog premijera Felipea Gonsalesa za posrednicku misiju na Kosovu, kao i oko potrebe da se (kao preventivna mera u onemogucavanju sirenja ove krize) produzi na neodredjeno vreme mandat mirovnih snaga UN u Makedoniji, za koje je Savet bezbednosti nedavno odredio 15. septembar kao datum povlacenja i potpunog okoncanja te misije.
Zapelo je, medjutim, kasnije, kad je pocela rasprava o predlogu da se obustavi izdavanje ulaznih viza jugoslovenskim funkcionerima odgovornim za represiju na Kosovu, kao i da se obustavi izvoz naoruzanja i opreme koja moze da se koristi za policijske akcije pritiv civilnog stanovnistva (prva faza sankcija), odnosno o onoj sledecoj kaznenoj meri kojom je pet zapadnih zemalja zatrazilo zamrzavanje imovine i finansijskih sredstava SRJ u inostranstvu, kao i zabranu stranog investiranja u SRJ do okoncanja pregovora sa kosovskim Albancima.
“Premda su nemiri na Kosovu izazvali strah od nove Bosne na Balkanu, te dve situacije veoma su razlicite, pre svega zbog toga sto niko u svetu ne postavlja pitanje oko srpskog suvereniteta nad Kosovom, dok je Bosna 1992. dobila podrsku posle svog izdvajanja iz Jugoslavije", kaze se u jucerasnjem izvestaju “Njujork tajmsa", iz Londona, posvecenog otporu Moskve da se Milosevic izdvoji i kazni zbog nasilja na Kosovu.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |