subota, 7. mart 1998.

AMERIKA I KRIZA NA KOSOVU

Gelbard ponovo dolazi u Beograd i Pristinu

Nova osuda srpskih vlasti zbog "neopravdane, prekomerne upotrebe policijske sile na Kosovu". Medlin Olbrajt ce na sastanku Kontakt grupe traziti za kosovske Albance "autonomnu samoupravu u okviru Jugoslavije".

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Nije potrebno dalje ici. Sve je veoma jasno kad se pogledaju jucerasnji ogromni naslovi na udarnim stranicama vodecih americkih listova: "Srpsko ciscenje u albanskoj pokrajini", "SAD obnovile sankcije prema Beogradu", "Topovske kanonade u Srbiji izazivaju strah od druge Bosne", "Kosovsko podsecanje na bosanski rat". "Srbija napada etnicke Albance", "Vojna sila i protiv neduznog stanovnistva", "Stravicna etnicka mrznja vidljiva na Kosovu"...

To je to, sto se tice medija.

A, u situaciji kad americki listovi i RTV mreze uveliko izvestavaju o "opasnosti od nove Bosne" koja se pomalja na Balkanu, administracija u Vasingtonu uveliko se priprema za ministarski sastanak Kontakt grupe u Londonu na kome se ocekuje da ce predstavnici SAD, Rusije, Francuske, Nemacke, Italije i Britanije zauzetvi cvrst i odlucan stav prema obema stranama konfrontiranim na Kosovu. Stav koji ce polaziti sa poznate medjunarodne platforme zahteva Beogradu i Pristini za neodloznim obustavljanjem nasilja i otpocinjanjem pregovora bez ikakvih predhodnih uslova - odnosno sa preduslovom da se resenje za eskalirajuci problem Kosova mora traziti iskljucivo u okviru SR Jugoslavije, kao i mirenjem sa cinjenicom (sto uzasno tesko pada i jednima i drugima) da ce kasnije morati dosledno da se sprovodi ono sto u ovom dijalogu bude dogovoreno.

Objasnjenje glasina o vojnoj intervenciji

Jedna od Gelbardovih poruka srpskim i albanskim sagovornicima bice, kako se ocekuje, i objasnjenje Vasingtona povodom glasina o mogucoj americkoj vojnoj intervenciji na Kosovu, koje su odavde uveliko krenule u poslednjih 48 sati. U Pentagonu je tim povodom zvanicno receno da se "ne zna" ni za kakav plan o slanju trupa SAD ili NATO u ovo podrucje Jugoslavije i da je administracija iskljucivo "fokusirana na diplomatiju" u tekucim nastojanjima da se na Kosovu zaustavi nasilje i otvori put ka mirnom, pregovarackom resavanju nagomilanih problema.

U medjuvremenu - dok je drzavni sekretar Medlin Olbrajt u cetvrtak zapocela evropsku turneju, tokom koje bi u Ukrajini, Nemackoj, Italiji, Francuskoj i Spaniji trebalo prevashodno da se bavi dogovorima oko NATO i problema sa onim pravim, irackim Sadamom - njena stejtdepartmenska sluzba preokupirana je alarmantnim medijskim izvestajima i diplomatskim depesama koje dolaze u vezi sa situacijom na Kosovu. Tim povodom, u redovnom saopstenju za novinare ovde je juce ponovljena osuda srpskih vlasti zbog “neopravdane, prekomerne upotrebe policijske sile na Kosovu", uz ponavljanje konstatacije da je osnovni uzrok sukoba u ovoj pokrajini “odbijanje rezima u Beogradu da izidje u susret opravdanim zahtevima za davanjem osnovnih ljudskih i politickih prava" albanskoj zajednici na Kosovu.

Prevedeno na razumljiviji jezik, to prakticno znaci da Amerika trazi za kosovske Albance autonomnu samoupravu u okviru Jugoslavije, sto ce - kako se nezvanicno najavljuje - biti zahtev s kojim ce se Medlin Olbrajt pojaviti u ponedeljak u Londonu, na vanrednom ministarskom sastanku Kontakt grupe. U Vasingtonu je, inace, saopsteno da ce americki izaslanik Robert Gelbard odmah posle ovog londonskog sastanka otputovati u Beograd, na razgovor sa Milosevicem, dok ce u utorak boraviti u Pristini, gde ce se sresti sa Rugovom, Demacijem i ostalim albanskim liderima sa Kosova.

Iz Vasingtona je, inace - kroz saopstenje predstavnika za stampu administracije Dzimija Folija - ponovljena veoma ocigledna zabrinutost Klintonove administracije da bi zapoceti talas sukoba i nasilja mogao da se prelije preko granica Kosova i da utice na situaciju u okolnim zemljama (ukljucujuci i saveznike sa juznog krila Atlantskog pakta, Grcku i Tursku). “Vlada SAD osudjuje sve teroristicke akcije", rekao je Foli tim povodom, pozivajuci obe strane na maksimalnu uzdrzanost, uz napomenu da su i od srpskih vlasti i iz albanskih izvora dobijeni “verodostojni izvestaji" o zabrinjavajucim dogadjajima u poslednjih nekoliko dana. “Situaciju na Kosovu ocenjujemo kao veoma ozbiljnu i proucavamo izvestaje koje dobijamo. SAD odlucno osudjuju nasilje na Kosovu, posebno preteranu upotrebu sile od strane srpske policije. Ovo nasilje rezultat je odbijanja srpskih vlasti da priznaju legitimne zalbe albanskog stanovnistva sa Kosova. Nasa poruka obema stranama glasi da teskoce na Kosovu ne mogu da se rese upotrebom sile", moglo se cuti u izjavi Stejt Departmenta povodom tekucih zbivanja na Kosovu, uz nimalo uvijeno upozorenje vlastima u Beogradu da prekjucerasnje povlacenje paketa ekonomsko-diplomatskih olaksica (prezentiranog u Beogradu, 23. februara) moze da predstavlja samo uvod u novu seriju “negativnih posledica" po SRJ zbog odbijanja da se, putem dijaloga, pokrene proces reformi kojima ce se normalizovati polozaj albanskog stanovnistva na Kosovu.

Pored osude beogradskih vlasti, americka administracija imala je - u saopstenju Stejt Departmenta - i sledecu poruku za albansku stranu i njene predvodnike sa Kosova:

“Nastavljamo da trazimo smirivanje od obe strane. Nastavljamo da zahtevamo uzdrzanost od lidera kosovskih Albanaca i mi smo im sasvim jasno stavili do znanja da necemo podrzati secesiju ili nezavisnost Kosova. Ali, mi smatramo da je sasvim legitimno politicko nezadovoljstvo albanskog stanovnistva na Kosovu. Oni imaju pravo na pojacan status u SRJ, pravo na vecu samoupravu. To su fundamentalna politicka prava i nezadovoljstva kojima se ne posvecuje paznja, iako predstavljaju glavni uzrok nasilja koje se desava poslednjih dana. Kosovski Albanci imaju pravo na odredjeni autonomni status, na izrazeniju samoupravu".

UPOZORENJE MILOSEVICU IZ VASINGTONA

Haski sud nadlezan i za Kosovo

U jucerasnjem saopstenju americke administracije obnovljena je osuda produzavanja nasilja u podrucju Drenici, uz upozorenje na “zabrinjavajucu cinjenicu" da su srpske vlasti opkolile tu oblast i onemogucile pristup novinarima, diplomatima, kao i predstavnicima nevladinih i humanitarnih organizacija, koji ne mogu da pruze pomoc ugrozenom stanovnistvu.

“Takvo ponasanje samo dovodi do sirenja neproverenih glasova i povecava napetost", receno je tim povodom u izjavi Stejt departmenta, uz konstataciju da je situacija na Kosovu “vrlo ozbiljna" i najavu da ce americka vlada nastaviti da pazljivo prati zbivanja u toj oblasti.

Uz napomenu da ce drzavni sekretar Medlin Olbrajt razmatrati kosovsku situaciju na sastanku u Londonu sa ministrima iz zemalja Kontakt grupe, u izjavi Stejt departmenta posebno je juce naglaseno da je s tim u vezi sa americke strane vec poslato “upozorenje Slobodanu Milosevicu da njegove nedavne akcije na Kosovu nisu prihvatljive i da se ne moze tolerisati prekomerna upotreba sile".

U istoj poruci Beogradu posebno je naglaseno da Medjunarodni tribunal za ratne zlocine u bivsoj Jugoslaviji ima aktivnu jurisdikciju i nad podrucjem Kosova.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /