petak, 6. mart 1998.

DR DJORDJE PETROVIC, POMOCNIK GENERALNOG DIREKTORA NIS U RAZGOVORU SA PREDSTAVNICIMA SINDIKATA ENERGETIKE I PETROHEMIJE

Proizvodnja dobra, tehnologija zastarela

Potrosaci prirodnog gasa duguju NIS, 1,7 milijardi dinara. Gubici za deset odsto veci od ukupnog prihoda firme

- Nismo protiv prodaje delova Naftne industrije Srbije, ali cemo insistirati da drzava novac ulozi u nasu kucu, rekao je Milan Vesic, predsednik Saveznog odbora samostalnog sindikata radnika energetike i petrohemije Jugoslavije na jucerasnjoj sednici napominjuci da ce, u procesu privatizacije, sindikat NIS insistirati da ovo javno preduzece ostane nacionalna kompanija, u koju ce investicije stizati putem dokapitalizacije.

Govoreci o neophodnosti privatizacije za buducnost NIS (da bi, pre svega, zaposleni bili motivisani za rad, ali i da bi se pojavili strani investitori) Dr Djordje Petrovic, pomocnik generalnog direktora ove kompanije je rekao da je vec zakljucen ugovor sa stranom konsultantskom firmom i da ce oni svoj posao zavrsiti do sredine godine, da bi se potom, u drugom polugodju, krenulo sa svojinskom transformacijom.

Bez obzira na privatizaciju neophodno je, medjutim, sto pre uraditi tehnolosku revitalizaciju i finansijsku konsolidaciju sistema Naftne industrije Srbije, istakao je Petrovic. Objasnjavajuci da je NIS sistem koji od svih domacih naftnih kompanija najmanje posluje trzisno Petrovic je rekao da ovo javno preduzece snabdeva takozvane prioritetne potrosace, koji su najslabije platise, dok drzava, bez obzira da li su kupci robu platili, sa njihovog racuna revnosno uzima svoj deo. Tako se desava da NIS samo potrosaci prorodnog gasa duguju 1,7 milijardi dinara, a da je racun u blokadi.

Napominjuci da zavrsni racun za 1997. NIS Upravni odbor jos uvek nije usvojio Petrovic je odbio da kaze tacnu cifru gubitka iz prosle godine. Otkrivajuci, ipak, da je gubitak za deset odsto veci od ukupnog prihoda firme Petrovic je objasnio da su za minus krivi troskovi nabavke sirove nafte i otpis starih potrazivanja jer, “NIS bi mogao da posluje pozitivno da nema gubitka od ranije o dubioza iz perioda hiperniflacije, koje sada sam mora da pokrije".

- Proizvodnja je dobra, ali ekonomija losa. Sa jedne strane imamo izvanredne proizvodne rezultate ali rafinerije zaostaju tehnoloski, jer su izgubile korak sa svetom (zbog propustanja ulaganja tokom poslednjih deset godina - u dva investiciona ciklusa). Zbog toga sto nije izvrsena tehnicka konsolidacija proizvodnih i preradjivackih sistema sada se zaostaje radi sa rizicima, jer su i nafta i gas specificni, rekao je Petrovic, isticuci da je potrebna i nova ravan kvaliteta.

Konkretno, rec je o potrebi da se sada prilikom prerade nafte proizvodi vise takozvanih belih destilata, benzina i dizela, dok domace rafinerije daju oko 40 odsto mazuta, cija cena je niza od nabavke cene sirove nafte.

Da bi NIS bio takmac ostalim naftnim, kompanijama (pre svega privatnicima) Petrovic je istakao znacaj elasticnosti formiranja maloprodajnih cena, jer u svetu se one formiraju dnevno, ili bar nedeljno. Tim pre sto se 80 odsto sirove nafte uvozi iz sveta a 80 procenata prirodnog gasa stize iz Rusije. Petrovic je, takodje, istakao da se vec nazire znacajan razlog za brigu: prema Strategiji razvoja energetike SRJ do 2020. godine godisnje ce biti potrebno obezbediti 7,5 miliona tona nafte (od toga 2,8 miliona iz domacih izvora ili koncesija u svetu) i 6,2 milijarde kubnih metara prirodnog gasa (oko dve iz domacih izvora). Ovaj zacrtani program bice, medjutim, nemoguce ostvariti bez znascajnih ulaganja, odnosno ako se ne zaustavi trend stalnog pada proizvodnje iz domacih izvora.

- Mi smo zanimljivo trziste, kome ce trebati 11 miliona tona naftnih derivata. Ali, bez tehnicke i finansijske konsolidacije ni proizvodni sektor nece imati pravu vrednost, pa ce za nas imati interes samo prometnici a ne i investitori, zakljucio je Petrovic.

J. Putnikovic

Nema zahteva za poskupljenje benzina

- Cena nafte se, sasvim je sigurno, nece menjati. Pogotovo ne na gore, rekao je Djordje Petrovic, odgovarajuci na pomalo nespretno sroceno novinarsko pitanje o “poskupljenju nafte".

Upucujuci novinare na Zivka Zokolovackog, predsednika UO NIS, i izgleda jos uvek, direktora Centra NIS za odnose sa javnoscu, Petrovic je odbio dalji razgovor na temu poskupljenja benzina.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /