petak, 6. mart 1998.

KONFERENCIJA ZA STAMPU BRITANSKOG SEFA DIPLOMATIJE NA KRAJU POSETE BEOGRADU

Vojna intervencija nije opcija

Ne osecam se ohrabrenim kako bih poverovao da u Beogradu trenutno postoji spremnost za nove znacajne korake ka povecanju autonomije Kosova, ocenio Robin Kuk

Beograd. - “Niko u ovom trenutku ne govori o potrebi vojne akcije; mi nastojimo da pronadjemo politicko resenje diplomatskim sredstvima. Ocigledno, sto je veci medjunarodni interes za ta pitanja, vise cemo moci da primenjujemo pritisak i da imamo uvid u ono sto se desava na Kosovu, kako bismo na te dogadjaje mogli da uticemo. Shvatam poziciju srpske vlade koja tvrdi da je Kosovo njeno unutrasnje pitanje, ali je princip Evropske unije da ljudska prava i postovanje gradjanskih sloboda nisu iskljucivo unutrasnja pitanja, vec stvari u kojima evropska porodica ima legitimne interese", izjavio je britanski ministar spoljnih poslova i aktuelni predsedavajuci Saveta ministara EU Robin Kuk na kraju jednodnevne posete Beogradu, komentarisuci najavu moguce medjunarodne vojne intervencije na Kosovu koja se pripisuje specijalnom izaslaniku americkog predsednika za Balkan Robertu Gelbardu.

Kuk je priznao da je svestan toga kako ima onih koji su Gelbardovu izjavu tako protumacili, ali je dodao da “Gelbard to nije rekao".

Nakon susreta koje je imao sa predsednikom SR Jugoslavije Slobodanom Milosevicem, saveznim ministrom inostranih poslova Zivadinom Jovanovicem, jednim od lidera kosovskih Albanaca Fehmijem Aganijem, te delegacijom albanskih studenata (sa predsednikom Demokratskog saveza Kosova Ibrahimom Rugovom razgovarao je telefonom), sef britanske diplomatije je rekao da bi “voleo da moze da kaze da napusta Beograd sa vise nade nego kada je dosao". “Ali, odlazim sa ozbiljnom zabrinutoscu posle onoga sto sam saznao. Narocito sam uznemiren izvestajima da je tokom prethodne noci bilo ozbiljnih operacija na Kosovu", kazao je Kuk.

“Resenje (kosovske krize, prim.) nece doci samo od sebe; ono mora da bude skopcano sa merama koje bi izasle u susret razumnim, legitimnim zahtevima vecine casnih i miroljubivih koji zele da vide veci stepen autonomije na Kosovu. Dobar pocetak u tom smeru bio bi da vlada hitno i potpuno primeni sporazum o obrazovanju koji su dve strane potpisale. Trazio sam nacina da se obezbedi podrska umerenom rukovodstvu na Kosovu. Naglasio sam da se EU odlucno protivi terorizmu. Ostro osudjujemo one koji se za politicke ciljeve bore nasiljem i bombama. Medjutim, da bi se teroristi porazili mora da uspe politicki proces - i to je ono sto je potrebno da bi se pronaslo resenje za sadasnji konflikt na Kosovu", naglasio je britanski ministar.

Kuk je potvrdio da ce sledeci diplomatski koraci u nastojanju da se stanje na Kosovu smiri biti najpre sastanak Kontakt grupe predvidjen za ponedeljak u Londonu, a onda - narednog cetvrtka i petka - i sastanak ministara spoljnih poslova zemalja clanica EU, gde ce on podneti izvestaj o svojoj jucerasnjoj misiji.

“Zajedno cemo razmotriti naredne korake EU, a jedan od njih bice pritisak na Milosevica da prihvati nas razuman zahtev za otvaranje kancelarije EU u Pristini, kako bismo istovremeno bili bolje informisani i obavljali neku vrstu posmatracke misije na Kosovu. Neophodna su sredstva koja treba da pomognu pomirenje i praktican napredak - kao kada je, na primer, rec o sporazumu o obrazovanju", rekao je Kuk.

“Predsednik Milosevic je ostao pri svom cvrstom stavu, i mislim da je moguc napredak u sporazumu o obrazovanju. Izuzimajuci ovaj sporazum, medjutim, ne osecam se ohrabrenim kako bih verovao da se u Beogradu trenutno prihvata kako postoji potreba da se nacine novi znacajni koraci ka povecanju autonomije, ako se zeli prihvatljivo politicko resenje. Veoma je vazno da marginalizujemo teroriste i podrzimo ljude koji ih odbacuju i koji postavljaju umerene zahteve, poput g. Rugove. G. Milosevicu je sada ostalo malo vremena da bi preuzeo te veoma vazne korake", upozorio je Kuk.

V. M.

“Pogledajte oko sebe"

“Predsednik Milosevic je ponovio licnu zelju da se normalizuju odnosi izmedju SRJ i EU. Mi bismo takodje zeleli da do te normalizacije dodje. Ali, mi ne mozemo da normalizujemo odnose ukoliko u SRJ ne vidimo standarde koji se ocekuju od moderne evropske drzave. Ti standardi posebno ukljucuju postovanje gradjanskih sloboda i prava etnickih manjina. Test za primenu tih standarda bice to da li ce vlada u Beogradu biti spremna da trazi politicko resenje za sukobe na Kosovu", istakao je Robin Kuk komentarisuci svoj susret sa predsednikom Jugoslavije.

“Voleli bismo da vidimo napredak u normalizaciji odnosa sa Evropskom unijom, ali da bi se to postiglo moraju se postovati politicki standardi evropskih zemalja", kazao je Kuk i nastavio: “Tokom razgovora sa Jovanovicem i Milosevicem sugerisao sam im da pogledaju oko sebe. Svi susedi SRJ brze napreduju u saradnji sa EU; Jugoslavija zaostaje. Jedini razlog za to je sto mi svih ovih godina nismo videli na delu primenu demokratskih standarda koje ocekujemo od jedne evropske zemlje."

“Kosovo je sada prilika i izazov za Beograd. Ako Beograd na taj izazov odgovori politickim resenjem i politickim pregovorima kojima ce biti obuhvaceni legitimni zahtevi etnicke manjine, tada cemo mozda ponovo razmotriti nase odnose sa Jugoslavijom, kako bi ona dostigla svoje susede. U protivnom, Jugoslavija ce i dalje zaostajati", zakljucio je Robin Kuk.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /