petak, 6. mart 1998. | ||
PRVA AMERICKA KONKRETNA REAGOVANJA NA ESKALACIJU KOSOVSKE KRIZEJugoslaviji povucene sve olaksice odobrene prosle nedelje
Poziv Milosevicu da zaustavi policijsku represiju i pocne dijalog sa albanskim predstavnicima sa Kosova. Upozorenje iz Stejt departmenta: “Medjunarodna zajednica nece tolerisati ovakvo ponasanje, posledice po Jugoslaviju bice veoma ozbiljne". Zahtev za medjunarodnom istragom povodom masakra Albanaca na Kosovu. Povlacenje zapadnih ambasadora iz Beograda? Bela kuca okarakterisala kao “hipoteticnu pretpostavku" americku vojnu intervenciju na Kosovu
Slobodan Pavlovic
|
Americka strahovanja o sirenju ratnog pozara na sirem prostoru jugoistocnog Balkana posebno su uvecana sredinom januara ove godine, kad je CIA poslala upozorenje Beloj kuci i Kongresu o pripremama Beograda za vojni obracun sa albanskim snagama na Kosovu. Pre tri nedelje, kako se saznaje, to upozorenje CIA bilo je dopunjeno informacijom o mobilizaciji rezervista iz sastava oklopnih jedinica Vojske Jugoslavije, a potom i izvestajem da su znacajne snage Ministarstva unutrasnjih poslova Srbije koncentrisane na prilazima Kosovu, za "moguce angazovanje" u najavljenoj operaciji. |
To, medjutim, nije sve. U Stejt departmentu saopsteno je juce popodne da SAD traze medjunarodnu istragu o subotnjoj pogibiji albanskog stanovnistva u opstini Drenica - uz predlog da to neodlozno ucini Medjunarodni crveni krst ili neka druga slicna nepristrasna organizacija iz inostranstva. “Situacija je ozbiljna, na Kosovu ginu neduzni ljudi u sve vecem broju i takva istraga je neophodna da bi se doslo do istine. Akcije koje se preduzimaju na Kosovu neprihvatljive su za medjunarodnu zajednicu i predsednik Milosevic mora da bude svestan da ce Jugoslavija zbog toga pretrpeti najozbiljnije posledice", izjavio je tim povodom predstavnik za stampu americke administracije Dzim Foli, uz poruku obema konfrontiranim stranama na Kosovu da se “legitimne zalbe Albanaca ne mogu resavati upotrebom sile".
Tokom jucerasnjeg dana - u situaciji kad ovdasnji elektronski mediji uveliko izvestavaju o dosad nevidjenoj opsadi albanskih sela u Drenici i okolini, uz nepotvrdjene informacije o granatiranju, policijskim racijama i znatnom broju novih civilnih zrtava - upozorenje iz Stjet departmenta bilo je samo jedno u nizu koje se culo u Vasingtonu povodom rasplamsavanja krize na Kosovu.
“Mi, jednostavno, nismo spremni da trpimo dalje nasilje na Kosovu, za koje smatramo prevashodno odgovornim vlasti iz Beograda. Nasilje je nesto sto SAD nece da tolerisu", rekao je na tu temu specijalni Klintonov izaslanik za bivsu i preostalu Jugoslaviju Robert Gelbard, najavljujuci da ce u ponedeljak, na vanrednom sastanku Kontakt grupe u Londonu, Medlin Olbrajt izloziti ministrima Rusije, Britanije, Francuske, Nemacke i Italije americki plan novih sankcija prema Jugoslaviji za slucaj da beogradske vlasti odmah ne obustave policijsku represiju i ne otpocnu sa liderima kosovskih Albanaca bezuslovni dijalog o davanju odredjene forme samouprave ovoj pokrajini u okviru Jugoslavije.
Gelbard je, u razgovoru sa novinarima, pomenuo predlog “vrlo ozbiljnih akcija" koji se priprema za ponedeljnicki sastanak u Londonu. O detaljima tih mogucih kaznenih mera on je, medjutim, odbio da se izjasni. “Vasington post", sa svoje strane - pozivajuci se na izvor u administraciji - najavljuje u jucerasnjem broju da bi taj prvi talas medjunarodnog pritiska na Milosevica mogao da obuhvati ponistavanje svih americkih ustupaka objavljenih 23. februara, kao i protestno povlacenje ambasadora zapadnih zemalja iz Beograda.
To je od onoga sto se ocekuje da ce uskoro biti.
Vasington, FoNet. - Sjedinjene drzave i NATO ne planiraju da posalju trupe na Kosovo, saopstteno je juce u Pentagonu. "Trenutno smo koncentrisani na diplomatiju", izjavio je portparol Pentagona Kenet Bejkon. On je istakao da su SAD u "aktivnim razgovorima" sa saveznicima i jugoslovenskim predsednikom Jugoslavije Slobodanom Milosevicem, zahtevajuci uzdrzanost. |
A, od onoga sto je vec bilo, vredan je registrovanja preksinocni napor predstavnika za stampu Bele kuce Majka Mekarija da koliko-toliko stisa duhove u Vasingtonu posle jucerasnjeg Gelbardovog nagovestaja u sredu ujutru (u razgovoru sa izvestacima iz Pentagona) o mogucnosti americke vojne intervencije na Kosovu. Mekari je tim povodom, na konferenciji za stampu, podvukao da medjunarodna zajednica i SAD imaju na raspolaganju “citav niz opcija za suzbijanje nasilja na Kosovu", pri cemu je kao prvi i najvazniji korak izdvojio neodlozan pocetak pregovora u kojima bi - kako je posebno naglasio - pored vlasti iz Beograda i albanskih lidera, trebalo da ucestvuju i predstavnici Srba sa Kosova.
“Taj dijalog mogao bi da dovede do mirnog i prijateljskog resenja sukoba koji postoje", izjavio je Klintonov spouksmen na tu temu, objasnjavajuci da je i ambasador Gelbard u prekjucerasnjem istupanju naglasio da se u sadasnjem trenutku moze samo “hipoteticki diskutovati" o nekakvoj americkoj vojnoj intervenciji na Kosovu.
Cela ta prica sa mogucim angazovanjem oruzanih snaga SAD na Kosovu datira, zapravo, jos od decembra 1992, kad je odlazeci predsednik Dzordz Bus poslao poruku Milosevicu da ce Jugoslavija biti suocena sa tom akcijom Vasingtona u slucaju eventualnog vojnog obracuna sa albanskim stanovnistvom na Kosovu. To Busovo upozorenje pretvorilo se u medjuvremenu u konstantu americke politike, jer je istu poruku ponovio Beogradu i Bil Klinton, vrlo brzo posle ulaska u Belu kucu.
Na nadleznim mestima u Vasingtonu zakljuceno je ovih dana da poslednja zbivanja na Kosovu jos ne predstavljaju prekretnicu na kojoj bi se trazila direktna inostrana vojna intervencija na Kosovu, ali da, s druge strane, predstavljaju upozorenje za produzavanje prisustva bataljona pripadnika mirovnih snaga UN u susednoj Makedoniji (ukljucujuci i Amerikance), cije je povlacenje Savet bezbednosti predvideo za sredinu septembra ove godine. Prevashodna americka briga oko Kosova vezana je za strepnju da bi eventualna eksplozija ovog bureta baruta dovela do sirenja ratnog pozara na sirem prostoru jugoistocnog Balkana, sa opasnoscu od neposrednog uvlacenja u sukob ne samo Srbije, Crne Gore, Albanije i Makedonije, vec i saveznika iz NATO - Grcke i Turske.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |