SAVEZNA SKUPSTINA: ZASEDALO VECE REPUBLIKA

Usvojen Zakon o platnom prometu

Za razliku od Veca gradjana koje je dan ranije prihvatilo rok za primenu od godinu dana Vece republika, posle zucne rasprave, opredelilo se za rok od dve godine. Usvojen i Zakon o pretvaranju kratkorocnih kredita u javni dug federacije

Beograd. - Poslanici Veca republika juce su vecinom glasova, nakon burne rasprave, usvojili Zakon o platnom prometu, ali ne u istovetnom tekstu kako ga je dan ranije prihvatilo Vece gradjana. Za primenu ovog zakona Vece republika, se opredelilo za rok od dve umesto jedne godine.

Upravo taj nesklad koji ce za posledicu imati naknadno uskladjivanje teksta zakona izmedju dva skupstinska doma izazvao je raspravu u kojoj su primedbe iznosili poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) i Srpskog pokreta obnove (SPO), dok su predstavnici Savezna vlade obrazlagali razloge zbog kojih je potrebno doneti ovaj zakon koji predvidja da poslove platnog prometa obavljaju banke.

Poslanik SRS Tomislav Nikolic je rekao: “Nismo mi ovde pokupljeni sa ulice pa da nam sada Savezna vlada nudi amandman potpuno drugaciji od amandmana koji je usvojen u Vecu gradjana. Uostalom, ovo je jedan od najlosijih zakona, jer se, nakon pljacke gradjana, njime sprema pljacka privrede. Tek kada ga usvojite videcete koliko je on poguban, a kada dodje vreme za njegovu primenu vi ministri bicete u inostranstvu po ambasadama. Ovo je lopovski zakon".

Stevo Dragisic (SRS) primetio je da amandman kojim se rok primene Zakona o platnom prometu produzava od 1999. na 2000. godinu, nije prosao cak ni kroz zakonodavno-pravnu komisiju. Na to je predsednik komisije Jovan Krkobabic objasnio da se predlozenim amandmanom ne menja ustavnopravni osnov, vec samo rok primene zakona.

Milan Nikovic iz SPO je ocenio da su male sanse da zakon uopste stupi na snagu, jer banke za to nisu spremne.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Jovan Kavaric saglasio se sa primedbama radikala i SPO i ocenio da Zakon o platnom prometu nece biti moguce primeniti jer nijedna banka nije likvidna i zato niko nece svoja sredstva prebacivati u takve banke.

Kada ce se raspravljati o odnosima u federaciji?

Jovan Kavaric, poslanik DPS Milice Pejanovic-Djurisic, postavio je juce poslanicko pitanje kada ce biti zakazana vanredna sednica oba veca Savezne skupstine sa temom "Stanje u zemlji s posebnim osvrtom na odnos clanica federacije", isticuci da je "krajnje vreme da predsednik Jugoslavije na zajednickoj sednici kaze nesto o stanju nacije.

- Zakazacu sednicu kada se steknu uslovi i bude pripremljen akt o kome treba da se razgovara - odgovorio je Srdja Bozovic, predsednik Veca republika, dodajuci da i sam prizeljkuje tako nesto.

Poslanika iste partije (DPS Milice Pejanovic-Djurisic) LJubicu Bebu DZakovic zanimalo je da od Savezne vlade dobije odgovor sta je tacno potpisano u Dejtonu, postoji li mogucnost da se popise imovina clanova vlade i saveznih poslanika i da li postoji evidencija o sluzbenim stanovima federacije i u cijim su oni rukama.

V. D.

Potpredsednik Savezne vlade Vojin Djukanovic je povodom kritika nekoliko puta izlazio za govornicu ponavljajuci da se platni promet u celoj Evropi obavlja preko banaka. On je istakao da je u ovom trenutku za primenu zakona spremno 30 banaka, da ce za sest meseci biti spremna 41 banka, a za godinu dana jos 21 banka u SRJ.

Burnu raspravu izazvao je i Zakon o pretvaranju kratkorocnih kredita odobrenih kod poslovnih banaka i Narodne banke Jugoslavije nosiocima primarne poljoprivredne proizvodnje i turisticke privrede u javni dug federacije, koji je usvojen vecinom glasova.

Uvodno izlaganje izneo je savezni ministar za poljoprivredu Nedeljno Sipovac. On je nakon opsirnog hvalospeva poljoprivredi kao najznacajnijoj grani privrede, rekao da se usvajanjem zakona znatno poboljsava polozaj agrara.

Tomislav Nikolic (SRS) je ministru poljoprivrede direktno sa govornice porucio: “Znali ste vi da ce zemlja da radja, ali za koga, za koje to ljude i za koja to poljoprivredna preduzeca je ovaj zakon krojen. Nije za seljaka, jer je njemu sve teze i sto mu vise psenice rodi, to ima vecu stetu".

Donosenju ovog zakona protivili su se i Milan Mikovic (SPO) i Jorgovanka Tabakovic (SRS) koji su rekli da ministar Sipovac nije izneo pravu sliku stanja u poljoprivredi. Mihalj Secei iz Saveza vojvodjanskih Madjara je ocenio da ce ovaj zakon izazvati inflaciju, ali da ce ona biti rasporedjena na sve grane, a ne samo na poljoprivredu. On je zato podrzao donosenje zakona.

Vece republika je bez rasprave usvojilo Zakon o izmenama i dopunama Zakona o carinskoj tarifi kojim se uvode olaksice za uvoz opreme. Carinske stope za uvoz opreme koja se ne proizvodi u nasoj zemlji smanjuju se za 50 odsto, a za opremu koja se proizvodi u Jugoslaviji 30 odsto. Savezna vlada je predvidela carinske olaksice za oko 1.000 vrsta sirovina i repromaterijala.

Usvojeni su i zakoni o pomorskoj i vazdusnoj plovidbi, kao i Zakon o priznavanju sorti poljoprivrednog i sumskog bilja.

Poslanici Veca republika nisu prihvatili predlog da za novog zamenika saveznog javnog tuzioca bude izabran Dragisa Krsmanovic.

J. Kocijan

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /