ZASTO DRZAVA I DALJE SIPA NOVAC U BUNAR BEZ DNA ZVANI “ZASTAVA"

Mrtva trka na cetiri tocka

Finansiranje privida od proizvodnje “jeftinije" od neophodnih reformi

Kragujevac. - Vlada Srbije je resila da i ove godine finansira proizvodnju automobila u kragujevackoj “Zastavi": prema recima ministra za privatizaciju Milana Beka ovoga puta za produkciju putnickih vozila u jedinoj domacoj auto-firmi izdvojeno je oko 270 miliona dinara. S tim parama u 1998. godini u “Zastavinoj" fabrici automobila treba da bude proizvedeno 24.000 “jugica" i “stojadina" (sto je nesto preko 10 odsto proizvodnje s kraja osamdesetih) od cega ce 13.800 da bude isporuceno domacim, a 10.200 inostranim kupcima.

Za realizaciju ovogodisnjeg plana proizvodnje 24.000 vozila bice, kazu u “Zastavi", u proseku angazovano 3.500 do 5.000 od oko 14.000 “automobildzija". Vlada Srbije je, inace, jos planirala da pokretanjem proizvodnje u potonuloj Fabrici automobila uposli i domace kapacitete koji se oslanjaju na auto-industriju.

Prva transa drzavne finansijske pomoci kragujevackom proizvodjacu “limuzina" od nekih 20 miliona dinara je, kazu, vec stigla u “Zastavu" sto medjutim ne znaci i da je ovde pocela ovogodisnja produkcija putnickih vozila. Naprotiv, montazne trake u Fabrici automobila i juce (4. marta) stajale su zakocene, jer i dalje nedostaju motori i jos neki delovi. S druge strane, saznaje se, nema ni ulja (lizola) za podmazivanje masina koje su od dugog nerada - zaribale.

Uvek ispod plana

No, i bez ove onespokojavajuce naznake mnogi ovde vec sada osnovano pretpostavljaju da od izvrsenja ovogodisnjeg plana proizvodnje automobila u “Zastavi" nece biti nista. U prilog svojoj (hipo)tezi navode i cinjenicu da je i ranijih godina drzava finansirala proizvodnju automobila u “Zastavi", ali da je s montaznih traka redovno silazilo dvostruko, cak i trostruko manje vozila nego sto je to bilo planirano. Nevolja je u tome sto svi novoproizvedeni automobili u “Zastavi" zavrsavaju na placevima za nedoradjena vozila, sto opet iziskuje dodatne teskoce. Zasto bi onda ove godine bilo drugacije? Ovo pitanje dobija na tezini i saznanjem da situacija u “Zastavinoj" Fabrici automobila nikada nije bila gora i neizvesnija.

“Zastavina" Fabrika automobila je jednostavno, valja napomenuti jos jednom, vec odavno “mrtva firma". To su, napokon, izgleda shvatili i celnici tzv. Samostalnog sindikata u ovoj Fabrici koji su ovih dana, uvidevsi da dugogodisnje obmanjivanje clanstva vise ne vodi nikuda, odbili da prihvate poslovni plan za 1998. godinu zbog “niske iskoriscenosti proizvodnih kapacitete" i malog broja angazovanih radnika. Sindikalci su se dosetili i da napokon upitaju poslovodstvo Fabrike dokle se stiglo u pregovorima s inostranim partnerom.

Otuda je ovde zaista sve manje onih - ako takvih uopste vise ima - kojima je jasno zasto drzava i dalje ono malo para koje ima sipa “u bunar bez dna" zvani “Zastavina" Fabrika automobila. Sva obrazlozenja koja za takve odluke odaju visoki drzavni cinovnici jednostavno su - nesuvisla. Jer, i laicima je postalo jasno da se ulaganjima u desetkovanu, nerentabilnu i odavno rasturenu proizvodnju automobila u Kragujevcu, u stvari, produzava agonija i “Zastave" i vecine njenih izgladnelih radnika kojima se i dalje prodaje magla iako je i njima samima jasno da od ove i ovakve Fabrike automobila vise nema - nista.

Ko koga vara

Besmisleno je zato i objasnjavati da jedinu domacu auto-firmu treba po svaku cenu odrzati u zivotu dok ne stigne neki od zainteresovanih ino-partnera. Naivno je, naime, verovati da u vreme Interneta i informaticke revolucije zainteresovani u svetu (ako takvi jos uvek postoje) ne znaju kakva je situacija u “Zastavi" koja je do pre desetak godina ipak bila poznati proizvodjac automobila i u medjunarodnim razmerama.

Pored svega ovoga, upucenijima u finansijsko poslovanje nikako nije jasno ni iz kojih izvora drzava odvaja pare za finansiranje u propaloj “Zastavinoj" Fabrici automobila. Drzavni budzet se, kao sto je poznato, planira u Vladi i potom usvaja u republickom parlamentu. Koliko je, medjutim, javnosti poznato u ovogodisnjem budzetu Republike Srbije stavka od 270 miliona dinara za produkciju vozila u “Zastavi" nigde nije ni planirana, ni evidentirana.

Zasto, dakle, drzava i dalje, i to cini se iz ilegalnih sredstava, finansira fatamorganu od proizvodnje automobila u kragujevackoj “Zastavi"? Reklo bi se zato sto je to za ocuvanje vlasti aktuelnog rezima ipak jeftinije od sveobuhvatnih drustvenih i privrednih reformi kojima bi se jedino stvorili uslovi za dolazak inostranog kapitala u zemlju, a cime bi se opet jedino moglo spasiti ono sto je ostalo od “Zastave" i njene Fabrike automobila.

Z. Radovanovic

ND: “Zastava" izgubila 540 miliiona maraka od uvoza polovnih automobila

Najvise zaslugom Nove demokratije, odnosno maksimalnim zalaganjem clanova Republicke vlade iz ove stranke, “Zastava" je od drzave dobila 27 miliona dinara za ovogodisnju proizvodnju 24.000 automobila. Mi se nadamo da ce “Zastava" da “opravda" ova sredstva i da ce se u toj fabrici stvoriti pocetni impulsi za ozivljavanje proizvodnje automobila - istaknuto je na jucerasnjoj pres konferenciji Nove demokratije u Kragujevcu.

Potpredsednik ND Kragujevca i prodekan ovdasnjeg Ekonomskog fakulteta dr Veroljub Dugalic istakao je da je u bivsoj Jugoslaviji svaki deseti gradjanin ziveo od automobilske industrije, dok u Sumadiji i Kragujevcu nema porodice koja direktno ili indirektno nije vezana za “Zastavu".

- Mi smo zato jos pre dve godine predlagali da se u Srbiji legalizuje uvoz polovnih automobila iz drugih zemalja. Do kraja prosle godine u nasu zemlju je uvezeno 240.000 takvih vozila od kojih je 180.000 zavrsilo u Srbiji. Ta kola su, medjutim, u zemlju usla preko Crne Gore i najveci deo para od naplacenih poreza i carina ostao je toj Republici. A mi smo predlagali da se 540 miliona nemackih maraka koliko moze da se prikupi od carine i poreza na uvoz polovnih automobila, namenski usmeri u “Zastavu". Ali iz “Zastave" nije bilo nikakve reakcije na ovaj nas predlog i mi mislimo da je time nacinjena velika greska - kaze Dugalic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /