HANS VAN DEN BRUK O IZGLEDIMA ZA RAZVOJ ODNOSA EU SA SRJ

Perspektive “veoma sumorne"

Postoji niz preduslova koja Jugoslavija u toj saradnji mora da ispuni, medju kojima je i resenje kosovske krize, izjavio je Van den Bruk

Kosovo unutrasnje pitanje
Srbije i SRJ: Milorad Dodik
i Van den Bruk juce u Briselu
FOTO: FoNet/AP

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Brisela

Evropski komesar Hans Van den Bruk izjavio je juce u Briselu, nakon susreta s jugoslovenskim ministrom trgovine Borislavom Vukovicem kako Evropska unija ima “jasan interes za razvoj odnosa sa tako vaznom zemljom kao sto je Jugoslavija", ali je istovremeno ocenio da su, trenutno, perspektive za takav razvoj “veoma sumorne", buduci da postoji citav niz jasno definisanih preduslova koje Jugoslavija mora da ispuni, a medju kojima je i resenje kosovske krize. Da ne bi bilo zabune za kakvo se resenje Evropljani zalazu, Van den Bruk je i ministru Vukovicu i, kasnije, novinarima, ponovio poznati stav da EU “ne podrzava separatizam i nezavisnost Kosova, ali trazi da se tamosnjem albanskom stanovnistvu osigura siroki stepen autonomije." Posto je jugoslovenski ministar izrazio ocekivanje da medjunarodna zajednica “osudi teroristicke akcije", Van den Bruk je precizirao da EU, “naravno, osudjuje nasilje sa bilo koje strane ono dolazio", ukazujuci kako se “tu suocavamo sa simptomima dubljeg problema, koji je dugo prisutan i kojem se nije na pravi nacin pristupalo."

Ministar Vukovic je, inace, dosao u Brisel na celu brojne delegacije privrednika, sa namerom da - kako je rekao u razgovoru sa Van den Brukom i ponovio prilikom susreta sa novinarima - evropskim sagovornicima objasni kako su odnosi sa EU “vrhunski prioritet SRJ", te da od njih zatrazi da “bez odlaganja" zapocnu proces priblizavanja; obnove tzv. autonomne trgovinske mere odnosno izvozne povlastice; omoguce pristup sredstvima iz programa PHARE za ekonomsku transformaciju; kao i da otvore perspektivu za uspostavljanje ugovornih odnosa Jugoslavije sa EU.

"Kosovo jeste unutrasnji problem Srbije i SR Jugoslavije" - rekao je, takodje Hans van den Bruk nakon susreta sa ministrom Vukovicem i premijerom RS Miloradom Dodikom. Dodao je, medjutim, dve ograde. Prvo, Kosovo moze da bude unutrasnji problem... "samo dok tamosnja kriza ne eskalira i izlije se van granica Srbije i Jugoslavije, te tako ugrozi stabilnost u sirem regionu." U tom slucaju, smatra Van den Bruk, medjunarodna zajednica to ne bi mogla da "mirno, sa strane, posmatra"; morao bi da se angazuje Savet bezbednosti; a generalnom sekretaru UN, Kofi Ananu, mogla bi da zapadne "jos teza misija od one koju je nedavno imao u Bagdadu." Evropski komesar se nada da se to, ipak, nece dogoditi, ali upozorava da "sat otkucava" i da je "skoro 12."

Druga Van den Brukova ograda je da - ukoliko Kosovo jeste unutrasnje pitanje Jugoslavije - njen predsednik Milosevic mora da "ispolji drzavnistvo" i "preduzme inicijativu za trazenje mirnog politickog resenja sa Albancima." A ako to ne ucini, na sta Evropljani, kako je primetio, "dugo i strpljivo cekaju", Milosevic "ne treba da se cudi ako neko drugi preduzme takvu inicijativu", te ako medjunarodna zajednica preduzme "odredjene mere" da bi sprecila "izlivanje krize." Na novinarsko pitanje da li to moze da znaci i nove sankcije, Van den Bruk je odgovorio da "to moze da znaci sve." Jer je, po njemu, "nezamislivo da bi medjunarodna zajednica mogla da tolerise novu eskalaciju, ovog puta na jugu Balkana, koja bi rizikovala da citav region uvuce u novi ratni pozar."

Pitanje o Kosovu, odnosno o opasnosti izlivanja tamosnje krize na Bosnu, niej mimoislo ni premijer aDodika nakon uspesnih razgovora sa Van den Brukom. Po njegovom misljenju, posledice eskalacije na Kosovu ne bi zaobisle Republiku Srpsku i Bosnu u celini, ali je "skoro uveren" da to, ipak, ne bi dovelo do obnavljanja sukoba u Bosni i Hercegovini.. buduci da su sve tamosnje strane izvukle gorke lekcije iz prethodnog tragicnog iskustva.

Sto miliona ekija za Republiku Srpsku

Republika Srpska ce ove godine moci da racuna na 100 miliona ekija (oko 200 miliona nemackih maraka) iz fondova EU za obnovu Bosne i Hercegovine, izjavio je premijer Milorad Dodik nakon razgovora sa Hansom van den Brukom. Polovinu te sume Komisija je blokirala prosle godine zbog odbijanja tadasnje vlade RS da saradjuje u mirovnom procesu.

Zahvaljujuci se na evropskoj pomoci, Dodik je juce istakao da je njegova vlada spremna da saradjuje sa Komisijom na kontroli trosenja odobrenih sredstava.

Prema Van den Bruku, "od ogromnog je znacaja da medjunarodna zajednica pruzi adekvatnu podrsku novom premijeru i vladi Republike Srpske kako bi bili u stanju da ostvare velike obaveze koje su preuzeli". "Stabilna Republika Srpska", naglasio je Van den Bruk u susretu sa novinarima, "jeste vitalni element opstanka i uspesnosti Bosne i Hercegovine kao drzave". Sa tom ocenom se saglasio i premijer Dodik, ukazujuci da je "stabilnost Republike Srpske - preduslov za stabilnost Bosne i Hercegovine".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /