“Atmosfera hapsenja" u Nisu

Kazna za juznjacku autonomnost

“Funkcionerima Skupstine grada socijalisti prete kako ce i po njihovoj proslosti poceti da ’kopa' finasijska policija i na taj nacin 'podgrejati' price i o njihovim navodnim finasijskim malverzacijama", kaze niski gradonacelnik Zoran Zivkovic.

Pise: Zorica Miladinovic

Ako nista drugo nova lokalna vlast uspela je da donekle isforsira specifican politicki nerv Nislija koji u svakodnevnom zargonu nazivamo lokalpatriotizmom, mogla bi da glasi jedna od najneutralnijih politickih ocena o komplikovanom odnosu izmedju Republike i ovog juznosrbijanskog centra, u nepodnosljivo “zbrdo-zdolisanoj" drzavi, koja preti da postane jos komplikovanija.

Izvesno je da svest o sopstvenom lokal-integritetu Nislije duguju okolnosti da vec vise od godinu dana lokalnu i republicku vlast drze partije razlicite politicke provinijencije.Ovakva politicka podela u jos uvek autoritarnoj drzavi logicno je uslovila potrebu gradskog rukovodstva (PO “Zajedno") da rezimu povremeno jasno demonstrira sopstvenu lokalnu autonomnost. Ali i republickog establismenta da takodje povremeno i glasno udeli packu svakom lokalnom “autonomastvu", kako bi se znalo ko je ovde neprikosnoveni “gazda".

Sigurno je da su pri tom “gazde" uredno evidentirale cinjenicu da je upravo u Nisu zapoceo “zarazni" gradjanski protest, koji se potom, kako vec dolikuje epidemijama, prosirio na celu Srbiju. I da je u Nisu takvo “huligansko" okupljanje, “profasistickog" naboja, isprovocirano “gazdinom" kradjom glasova na lokalnim izborima 96, potrajalo najduze. Cak toliko dugo da je ovaj grad, koji je nekada slovio za “crvenu tvrdjavu" na juznoj pruzi postao vest u gotovo svim planetarnim medijima.

Oni koji smatraju da srbijanski rezim ozbiljno planira da jos dugo ocuva pozicije na ovom prilicno nesretnom parcetu planete smatraju da se uredno evidentira i cinjenica da su i prozapadni “neprijatelji" svekolikog srpskog naroda, ciji je kapital, uprkos tome, veoma pozeljan, poceli da zalaze u takav grad. Mada posete stranih delegacija Skupstini grada nisu uspele da donesu gotovo nista “opipljivo", cinjenica je da je Nis za samo godinu dana postao jedna od obaveznih stanica diplomatskih predstavnika SAD, Velike Britanije, Nemacke, Japana, Rusije, Svedske, Austrije, Kanade, Izraela, Meksika, Grcke, Bugarske... Postao je cak i grad u kojem je oformljen i smesten centar Alijanse za promene - Milan Panic, koju neki od politickih znalaca vide kao najavu povratka ovog srbo-americkog biznismena u jugoslovensku politiku, ma sta on stvarno znacio.

Predstavnici lokalne vlasti smatraju da ovakvu politicku samosvojnost Nisa Republika kaznjava svesnim gusenjem njegove lokalne autonomije. Prema njihovom misljenju, Nisu je zato dug Republike, po raznim osnovama, narastao do 150 miliona dinara, smanjena komunalna taksa s pet na cetiri odsto, nezakonito blokiran budzet skidanjem pet miliona dinara s racuna grada na ime izvrsenja sudskih odluka o vracanju zemljista koje je jos komunisticka vlast oduzela pojedinim gradjanima, uskracena republicka saglasnost na povecanje cena gradskih komunalnih usluga zbog koje je grad pretrpeo stetu od oko cetiri miliona dinara...Prema njihovoj tvrdnji, upravo u Nisu su najavljena i “politicka" hapsenja pojedinih direktora u Srbiji posto je iza resetaka najpre zavrsio ovdasnji duvanski bos Smiljko Kostic.

“Mada ni u proteklih pet godina Republika nije imala korektan odnos prema Nisu, pre svega zbog udvorickog odnosa ranije (SPS) gradske vlasti prema njoj, cinjenica je da je u proteklih godinu dana Nis postao pastorce Republike. Pravilo je da je Nis medju poslednjima u isplati penzija, materinskih dodataka ili plata zdravstvenih i prosvetnih radnika. Cinjenica je i da je ovih dana Republika izdvojila 10 miliona dolara za bolnicu na Dedinju, a da niskom Klinickom centru duguje 5,5 miliona dinara za zavrsetak njegove prve faze. Ni nase Narodno pozoriste nije uspelo da dobije 100 hiljada dinara za svoju godisnjicu, mada sam dobio licno obecanje Nade Popovic-Perisic da ce ta suma pristici iz sredstava koja nisu strogo namenska", kaze niski gradonacelnik (i potpredsednik DS) Zoran Zivkovic.

On dodaje da je i hapsenje ex direktora DIN Smiljka Kostica zbog osnovane sumnje da je zloupotrebio sluzbeni polozaj “verovatno politicki signal Nisu". Prema njegovim recima, “cudno" je i da dojucersnji nacelnik niskog SUP Radisav Gvozdenovic, kome je pripisivan tolerantan odnos prema gradjanskom protestu i izvesna bliskost s Kosticem, bude smenjen bez ikakvog obrazlozenja.

“Funkcionerima Skupstine grada socijalisti prete kako ce i po njihovoj proslosti poceti da ’kopa’ finasijska policija i na taj nacin ’podgrejati’ price i o njihovim navodnim finansijskim malverzacijama", kaze niski gradonacelnik Zoran Zivkovic.

Predsednik gradske vlade (i potpredsednik Okruznog odbora SPO) Branislav Jovanovic dodaje da su pritvaranjem Kostica, nezvanicnim najavama nekih novih hapsenja i smenom nacelnika SUP stvorene “psihoza o losoj situaciji u gradu" i “atmosfera hapsenja". “Sigurno je da smo od dolaska na lokalnu vlast s mukom gradili novi imidz naseg grada i da u Nisu od tada nema kriminala kao u nekim drugim mestima. Zasto se onda u ’borbi protiv kriminala’ krenulo bas od Nisa i zasto se krenulo od privrednog kriminala kada u ovoj drzavi prednjaci politicki kriminal, a Beograd i neki drugi gradovi su veci centri politicke i finansijske moci", pita se predsednik lokalne vlade Jovanovic.

Portparol niskih socijalista Veroljub Jovanovic tvrdi da ova partija u Nisu “nikada nije krila" da Republika ima neizmirenih obaveza prema gradu, ali da smatra da zbog teskih vremena u kojima zivimo takve obaveze nije moguce izmiriti u kracem roku. Prema njegovim recima, ni “nesposobna lokalna vlast" ne izmiruje svoje obaveze prema pojedinim kategorijama gradjana, ali joj to ne smeta da stalno proziva Republiku zbog njenog “macehinskog odnosa" prema gradu.

“Ovako nesposobnoj vlasti, sacinjenoj od partija razbijene koalicije ’Zajedno’, koje zajedno drze jos samo interesi, cilj je da izazove sto gore stanje, kako bi ona sto bolje opstala. Stoga koristi svaku priliku da napadne republicku vlast i direktno doprinese porastu nezadovoljstva gradjana. Jos u vreme protesta oni su pozivali na gradjansku neposlusnost i neplacanje usluga republickim i gradskim preduzecima, a kada su ih neki gradjani poslusali nisu stali u njihovu zastitu. Sada cak insistiraju na placanju komunalnih racuna gradskih javnih preduzeca i nisu spremni da ih zastite ni od njih. Takodje prozivaju Republiku zbog dugova prema gradu, a oni sami ne izmiruju sopstvene obaveze prema skolstvu ili blokiraju ziro-racun Klinickog centra zbog neizmirenih obaveza ove republicke ustanove prema nekim gradskim komunalnim preduzecima", kaze Jovanovic.

Portparol niskih socijalista dodaje da je ova partija “principijelna" i kada je rec o hapsenju “clana SPS" Smiljka Kostica, koji bi trebalo da zakonski odgovara za kriminalne radnje ukoliko ih je cinio, od cega “ne sme" da ga zastiti partijska pripadnost. “Medjutim, pripadnici gradske vlasti nisu principijelni vec spremni da okrecu curak kako im odgovara. Oni sada staju u zastitu Kostica. Isto kao sto su o Milanu Panicu ili Dragoslavu Avramovicu govorili da su ’hostapleri’ ili ’izlapeli ljudi’ da bi ih velicali kada su se oni okrenuli protiv vlasti u Srbiji", kaze Jovanovic.

Nepristrasni kibiceri ovdasnjih politickih (ne)prilika dodaju da je komplikovani odnos Republike prema “drugom gradu u njoj" ipak prilicno relativna stvar. Oni su spremni da tvrde da ce prica o lokalpatriotizmu biti kompletirana tek ukoliko se niska “Zajedno" bude raspala, posle vec najavljenog ulaska SPO u republicku vladu. I da ce ona tada imati sasvim drugaciji kraj.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /