cetvrtak, 28. maj 1998.

ULJARE I SECERANE UGLAVNOM ISPORUCUJU ROBNIM REZERVAMA

Postuju cenu, ne daju robu

Fabrike ulja, sudeci po praznim rafovima u trgovini, uspesnije vode bitku za poskupljenje nego secerane, jer se secer cesce moze naci u prodavnicama

Fabrike ulja, sudeci prema uglavnom praznim rafovima u prodavnicama, uspesnije vode bitku za poskupljenje nego secerane, jer secer se cesce moze naci u prodavnicama. Uljare su vec nekoliko meseci zavrnule "slavinu" preko koje bi trebalo da snabdevaju trgovine. Zbog toga je Direkcija robnih rezervi nalozila da im se isporuci ulje koje im fabrike duguju po raznim osnovama, pre svega prema kompezacijama za repromaterijal, a proizvodnju u uljarama, prema informacijama iz fabrika i republickog ministarstva trgovine, kontrolise inspekcija.

Uljare su, nedavno uputile zahtev za povecanje cena ulja i pored cinjenice da je ministarstvo trgovine vise puta javno istaklo da se nece odobriti povecanje cena. "Dijamant" je pre mesec dana ulje isporucivao po visim cenama od onih koje "priznaje" drzava pa je trzisna inspekcija podnela krivicnu prijavu i nalozila da ulje ne sme biti skuplje od 7,60 dinara. U ovoj fabrici sada kazu da postuju novoutvrdjenu cenu iako nije ekonomska, ali da pretezno ulje isporucuju robnim rezervama, a tek ono sto preostane i drugim kucama.

Ministar tvrdi da ulje i secer ne poskupljuju

Zoran Krasic, republicki ministar trgovine kaze da se cudi "izvorima" i novinskim tekstovima u kojima se tvrdi da ce poskupeti ulje i secer. "Ti koji o tome pricaju i prisu, verovatno misle da su nadlezni za potpisivanje resenja o povecanju cena. Fabrike ulja su dobile dobru stimulaciju - 29 para po litru i povecanja cene nece biti. Ni sa secerom nema problema, jer je utvrdjena proizvodjacka cena od 3,95 dinara po kilogramu. Secerane u nekim kompezacionim poslovima podizu cene, ali inspekcije kontrolisu rad i uljara i secerana i prijave pljuste. Svi ce morati da vrate cene", kaze Krasic.

"Pekabeta" je do pre izvesnog vremena dobijala ulje, povremeno iz fabrika, ali sada ocekuje samo izvesnu kolicinu iz robnih rezervi po nepromenjenoj ceni. U ovu trgovinsku kucu stici ce takodje i 90 tona secera iz rezervi po nepromenjenim cenama. "Jabuka" je prosle nedelje iz Savezne direkcije robnih rezervi dobila 62 tone secera i 31 tonu ulja. Roba se, prema recima Milene Radulovic, direktora marketinga, prema rasporedu salje u prodavnice, ali je potraznja i dalje povecana za oba artikla. Za secer, verovatno i zbog toga sto stize voce, pa je kolicina koja se moze nabaviti u trgovini nedovoljna.

Nikola Macura, direktor marketinga i razvoja u "C marketu", kaze da ova trgovinska kuca ima secera gotovo u kontinuitetu i da ga od fabrika kupuje po 3,95 dinara, a prodaje po 4,56 dinara, ali je problem nabavka ulja. "C market" je poslednji put iz fabrika dobio 150 tona u periodu od 1. do 5. maja. Posle toga ova trgovina, nabavljala je ulje jedino u robnim rezervama.

S. Jovicic

Nestasica junetine "opsta pojava"

"C market" ima proteskoca i u nabavci juneceg mesa. Nikola Macura, kaze da ga nema dovoljno u ponudi. Osnovni razlozi nestasice, kako kazu proizvodjaci, su poskupljenje suncokretove i sojine sacme i ribljeg brasna. Zbog toga je i cena zive stoke povecana, a cena mesa je pod kontrolom drzave i ne menja se. Nestasica junetine je, inace "opsta pojava", kako kazu proizvodjaci, pa se svaki poremecaj u reprolancu odrazava na snabdevanje.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /