sreda, 27. maj 1998.

SEDNICA SKUPSTINE SRBIJE

Usvojen Zakon o univerzitetu

Glasovima 153 poslanika leve koalicije i radikala usvojen Zakon dopunjen vladinim amandmanima kojima su ublazene odredbe o rezimu studiranja

Beograd. - Posle gotovo celodnevne rasprave Skupstina Srbija usvojila je Zakon o univerzitetu, dopunjen vladinim amandmanima kojima su jedino ublazene odredbe o rezimu studiranja, vraceno pet ispitnih rokova, omogucen laksi prelazak sa sufinansirajucih na redovne studije i smanjena skolarina za one koji ponavljaju godinu. Za prihvatanjee zakona glasala su 153 poslanika (radikali i leva koalcija), dok je protiv bilo 46 poslanika iz redova Srpskog pokreta obnove, Nove demokratije, Saveza vojvodjanskih Madjara i koalicije “Vojvodina".

Tek nekoliko poslanika osvrnulo se na brutalno prebijanje studenata pred zgradom parlamenta, komentarisuci da je pendrek opet nasrnuo na indeks, dok su srpski radikali i socijalisti za studentske modrice okrivili njihove profesore “koji ih deset dana huskaju protiv zakona".

Opozicioni poslanici slozili su se da se novim zakonom gusi autonomija univerziteta i da se na velika vrata na univerzitet uvodi politika vladajuce koalcije. S druge strane, zdusno braneci predlozeni zakon, socijalisti i julovci su govorili o “sjajnim uslovima koje imaju nasi studenti, a kakvi ne postoje ni u Ujedninjenim Emiratima (Dobrivoje Budimirovic Bidza), da je “kriticare zakona vec pregazilo vreme i struka" (Leposava Milicevic), te da “ako se cestim imenovanjem rektora od strane vlade stvaraju glupaci kao sto tvrdi opozicija, onda u SAD ima mnogo idiota jer oni to rade i cesce" (Vladimir Stambuk). Zeljko Simic je u svom maniru visokoparnog izlaganja u pomoc prizvao i Sopenhauera. Zustroj i visecasovnoj raspravi o Predlogu zakona o univerzitetu u Skupstini Srbiji prethodila su uvodna izlaganja potpredsednika Vlade Srbije Ratka Markovica i Jove Todorovica, ministra za prosvetu. Markovic je konstatovao da je “na pojedinim fakultetima bolesno stanje, jer je politicko delovanje postalo vaznije od nastavno-naucnog rada". Osvrcuci se na proslogodisnje studentske proteste, Markovic je istakao da su “pojedini profesori studentima koji nisu izlazili na ulice delili petice", te da su “pistaljke i serpe postale glavna univerzitetska odlika". Novi zakon, naglasio je on, univerzitetu ne oduzima pravo na obrazovnu i naucnu autonomiju “koja iskljucuje politicko i versko delovanje". Markovic je primetio da su se “mnogi profesori pod plastom autonomije odmetnuli od zakona" i da sada “takodje prete sa istim motivima". Novim zakonom, zakljucio je Markovic, ne krnji se autonomija univerziteta nego se eliminise anarhija.

Todorovic je uglavnom ponovio stare teze o predlozenom zakonu, istakavsi da je drzava do sada imala velike obaveze u finansijskom smislu, a mala prava u kontroli univerziteta. On je naglasio da vlada razmislja o smanjenju broja fakulteta i podsetio da u Srbiji na 10.000 stanovnika ima 140 studenata “sto ne postoji ni u jednoj zemlji sveta". Ostro osporavajuci zakon, poslanici SPO su predlozili predsedniku Srbije Milanu Milutinovicu da ne potpise ovaj dokument ako ga skupstinska vecina izglasa. Milan Mikovic zapitao se kako se moze usvajati zakon na koji je stavljeno ravno 84 amandmana “sto znaci da je svaki drugi clan zakona defektan".

Ivan Kovacevic (SPO) podsetio je skupstinski saziv da je prema Zakonu o univerzitetu Kraljevine Srbije iz 1905. godine rektora birao Savet Univerziteta izmedju svojih clanova i o tome obavestavao ministra za prosvetu. Isticuci da samo za primitivce istorija pocinje njihovim rodjenjem, on je rekao da je ocito da je ovaj predlog “pisan ideoloskom pamecu radikala i julovaca".

Radikalsko slaganje s predlozenim zakonom izlozio je sef poslanicke grupe SRS Stevo Dragisic. “Autonomija univerziteta ne znaci da profesori i dekani mogu da prekinu nastavu i odu na politicke proteste protiv drzave, kao sto su to uradili pre godinu i po. To nije autonomija, to je zloupotreba univerziteta", rekao je on.

Komentarisuci Dragisiceve reci, Kovacevic je rekao da su profesori i studenti protestovali za drzavu, a ne protiv nje. “Protiv drzave su bili oni koji su ucestvovali u izbornoj kradji, a koje ste danas izabrali za predsednika Vrhovnog suda Srbije", rekao je Kovacevic.

Sef poslanicke grupe SPS Gorica Gajevic primetila je da deo javnosti zakon posmatra u ogledalu politike. Takve primedbe, dodala je ona, dolaze od onih “koji su univerzitet koristili kao politicku tribinu". Zarko Jokanovic, sef poslanicke grupe Nove demokratije, istakao je da ova stranka nece glasati za Predlog zakona. “Vlada je odbila sve nase amandmane i pokusaj da makar malo popravimo taj zakon. Da je vlada pokazala malo vise dobre volje mogle su se spreciti negativne reakcije javnosti", rekao je Jokanovic. Primetivsi da su predlagaci zakona “oni cija deca studiraju u inostranstvu", Dragan Veselinov (Narodna seljacka stranka) istakao je da drzavna uprava nad univerzitetima otvara put politickom revansizmu.

- Ponovo je pendrek nasrnuo na indeks, izjavio je Veroljub Stevanovic (SPO), komentarisuci policijsku intervenciju nad demonstrantima studentima pred republickim parlamentom. Zakon je, po njemu, glup ili zlonameran, a izjava Ratka Markovica da su se fakulteti odmetnuli od vlasti i naroda zapravo znaci da se sam Markovic odmetnuo od stvarnosti.

- Zasto je tako vazno da se bas sada usvoji ovaj zakon? - zapitao se Ratimir Svircevic (RDSV), naglasavajuci da su okolnosti u kojima se zemlja trenutno nalazi - rat na Kosovu, zategnuti odnosi sa Crnom Gorom, te neizvesnost oko uvodjenja sankcija - identicne okolnostima iz leta ’92. godine kada je vlada takodje ponudila postojeci Zakon o univerzitetu. On je predlozio da se sporni dokument povuce iz procedure, kao i da se, ako dodje do glasanja, glasa podizanjem ruku, “kako bi javnost u Srbiji videla kako se opredeljuju profesori univerziteta".

Posle iscrpljujuce diskusije poslanici su prihvatili zakon u nacelu a izjasnjavali se i pojedinacno o vladinim i poslanickim amandmanima. Dakako, prihvaceni su samo vladini amandmani, dok je desetina poslanickih odbijena.

Zakonom o univerzitetu predvidjeno je da vlada imenuje rektore univerziteta, dekane fakulteta i clanove upravnih odbora univerziteta i fakulteta, ciji je osnivac Republika Srbija. Rektor univerziteta, prema Zakonu, je poslovodni organ univerziteta i ima prava i duznosti direktora preduzeca, a Upravni odbor je organ upravljanja univerziteta, koji cini 15 clanova. Upravni odbor univerziteta donosi statut, na koji vlada daje saglasnost, odlucuje o koriscenju sredstava univerziteta, usvaja finansijski plan, donosi godisnji program rada. Vlada takodje imenuje clanove Nadzornog odbora univerziteta ciji je osnivac. Novina u predlozenom zakonu je i odredba, prema kojoj univerzitet cine samo fakulteti, a ne i druge ustanove. Novina je, takodje i odredba prema kojoj lica sa visim ili visokim obrazovanjem mogu da upisu osnovne studije bez polaganja prijemnog ispita, odnosno ispita za proveru sklonosti i sposobnosti. Studenti ce, prema Zakonu, imati pet ispitnih rokova, a moci ce da u narednu godinu prenesu dva ispita, ukoliko imaju osam ispita na godini, tri ispita, ako imaju devet ili deset, odnosno cetiri ispita, ako na jednoj godini studija imaju najmanje 11 ispita.

Nastavak skupstinskog zasedanja zakazan je za sutra, a dnevnim redom je predvidjeno donosenje paketa fiskalnih zakona, predlozi zakona o zavrsnom budzetu Republike Srbije i budzetu Kosova, a poslanici bi trebalo da po hitnom postupku razmatraju i akte kojima se Saveznoj skupstini predlaze da izmiri obaveze prema deviznim stedisama.

O. Mamuzic
S. Milicic

Kako su studirali poslanici?

Braneci predlozeni zakon o univerzitetu, Stevo Dragisic (SRS) se pohvalio kako je za razliku od Zarka Jokanovica (ND), “nekadasnjeg studentskog lidera koji studira vec 15 godina", uporedo studirao i gajio cetvoro dece, jer je svake skolske godine dobijao po jedno dete. Besprekorni univerzitetski staz srpskih radikala, kojim se pohvalio i Aleksandar Vucic, doveo je u pitanje Jokanovic, primetivsi da Tomislav Nikolic nije uspeo da diplomira. Nikolic se “opravdao" rekavsi da nije zavrsio fakultet jer tada nije bio dobar Zakon o univerzitetu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /