utorak, 26. maj 1998.

SAVET MINISTARA EU ODUSTAO OD “PREISPITIVANJA POLITIKE SANKCIJA PREMA SRJ"

Evropski “nezavrseni poslovi" sa Beogradom

SRJ nece moci da zauzme mesto u evropskoj i medjunarodnoj zajednici dok god ne odustane od poteza kakvi su nasilje na Kosovu, pritisak na Podgoricu, gusenje demokratije, ljudskih prava i slobode medija

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Brisela

Najavljeno “preispitivanje evropske politike sankcija prema SRJ" je izostalo: Savet ministara EU je, sinoc, samo ozvanicio proslonedeljnu odluku britanskog predsednistva da se ne sprovodi “predlozena mera zabrane novih investicija u Srbiji", da bi vec u sledecoj recenici zakljucaka “potvrdio svoju resenost da pristupi usvajanju i implementaciji te mere (zabrane investicija)... ukoliko se Beograd ozbiljno ne angazuje u sustinskom dijalogu i ne preduzme razumne mere za obustavljanje nasilja i smanjivanje napetosti na Kosovu." Te se, s tim u vezi, konstatuje kako su “druge evropske mere vec usvojene, ili su u razmatranju", pa ce se Savet na njih vratiti na svom prvom narednom zasedanju, 8. juna.

Evropska zabrinutost zbog, kako se konstatuje, “rastuceg nasilja na Kosovu", je samo jedan od razloga zbog kojeg su juce sefovi diplomatije “petnaestorice" odustali od nameravanog “preispitivanja" sankcija, naravno u smislu njihovog ublazavanja. U opseznim zakljuccima Saveta ministara posvecenim SR Jugoslaviji se, naime, na nekoliko mesta primecuje kako se evropski “nezavrseni poslovi" sa Beogradom ne ticu samo Kosova, vec i pitanja demokratije, ljudskih prava i slobode medija.

S tim u vezi, evropski sefovi diplomatije su izrazili svoju “rastucu zabrinutost nedavnim razvojem u vezi sa Crnom Gorom". Uz “snaznu podrsku politickim i ekonomskih reformama koje sprovode predsednik Djukanovic i njegova vlada", a u zelji da se “demokratski standardi ojacaju sirom SRJ", Savet ministara EU poziva da se predstojeci izbori u Crnoj Gori sprovedu “u skladu sa medjunarodnim normama" te, poucen iskustvima sa lokalnih izbora u Srbiji 1997, insistira da sve strane “moraju da postuju rezultate slobodnih i postenih izbora." Namera je Saveta, kako se navodi, da narednih nekoliko sedmica pomno prati kako dogadjanja u Crnoj Gori, tako i “s njima povezan politicki razvoj na saveznom nivou."

Trece podrucje “pojacanog evropskog nadzora" (uz Kosovo i Crnu Goru) - od kojeg zavisi u kom ce se pravcu “preispitivati politika sankcija" - prema sinocnim zakljuccima Saveta ministara je “polje demokratizacije i medija." Evropski ministri su, kazu, zabrinuti odlukama saveznog Ministarstva telekomunikacija o odobravanju licenci veoma malom broju radio i televizijskih stanica, kao i veoma visokim nivoom taksi koje su razrezane medijima koja su dobila privremene dozvole za emitovanje. Pa se, tim povodom, ukazuje da SRJ “nece moci da zauzme svoje mesto u evropskoj i medjunarodnoj zajednici... sve dok vlasti u Beogradu ne preduzmu konkretne korake na resavanju ozbiljnih problema demokratije i ljudskih prava."

Najveci deo zakljucaka Saveta ministara EU je, naravno, posvecen Kosovu, uz objasnjenje da ta kriza ugrozava ne samo ljudska i gradjanska prava, vec i regionalnu bezbednost. Pozdravlja se otvaranje dijaloga, uz isticanje da je dr Rugova u tome odigrao ulogu “kljucnog faktora", ali i uz primanje k’ znanju da je predsednik Milosevic konacno “preuzeo licnu odgovornost za pocetak politickog procesa." Izrazavajuci veliku zabrinutost zbog produzene eskalacije nasilja na Kosovu, Savet ministara je pozvao na hitno usvajanje “paketa stabilizacionih mera" kojima bi se doprinelo smirivanju situacije. Jos jednom se insistira da snage bezbednosti SRJ i Srbije “obustave represiju", te se - uz osudu svih akata terorizma - izrazava “ocekivanje da vodjstvo kosovskih Albanaca zauzme isti stav." Evropski sefovi diplomatije su, takodje, zabrinuti i zbog “implikacija kosovske krize na regionalnu stabilnost", te najavljuju svoju spremnost da sa ostalim “releventnim medjunarodnim organizacijama" zajednicki rade na resavanju “rastuceg problema izbeglica i raseljenih lica."

Na kraju, Beogradu se predocava na sta moze da racuna... “ako pokaze istinsku spremnost da saradjuje sa medjunarodnom zajednicom i angazuje se u sustinskom dijalogu o Kosovu." U tom ce slucaju, obavezuje se Savet ministara, Evropska unija biti “spremna da pozitivno razmotri, u okviru regionalnog pristupa, ucesce SRJ u mehanizmima evropske integracije i sire medjunarodne zajednice." Trik je, medjutim, u umetnutoj recenici (“u okviru regionalnog pristupa"), buduci da taj pristup - kao sto je poznato - podrazumeva citav niz “drasticnih uslova" (demokratija, ljudska i manjinska prava, vladavina zakona, sloboda medija, ekonomske reforme u pravcu trzisne privrede, regonalna saradnja...), koji su za sadasnje vlasti ocigledno neprihvatljivi.

GONSALESOV IZVESTAJ SAVETU MINISTARA

Slabosti politike “kreni pa stani"

Uvodnu rec u jucerasnjoj ministarskoj raspravi o zapadnom Balkanu imao je bivsi spanski premijer Felipe Gonsales, “nesudjeni" izaslanik EU i OEBS u SR Jugoslaviji. On je juce samo “proleteo" kroz Brisel, tako da nije bilo vremena za susret sa novinarima, ali se iz izjava pojedinih ucesnika u ministarskoj raspravi ipak mogu rekonstruisati neke od njegovih osnovnih poruka.

Po Gonsalesu, prema tim izvorima, najbitnije je da se ojaca polozaj Ibrahima Rugove, Mila Djukanovica, Milorada Dodika, kao i opozicija u Srbiji. Podjednako je znacajno, smatra bivsi spanski premijer, da EU ima jasnu dugorocnu strategiju za slobodu medija u Srbiji, buduci da sadasnji rezim koristi iste na “negativan nacin." Za ulogu EU na zapadnom Balkanu je, smatra dalje Gonsales, vaznije da utvrdi “jasan dugorocan mandat... nego ko ce biti mandatar." Osnovu tog mandata bi, po njemu, mogao da predstavlja tzv. regionalni pristup, kojim se za sve drzave regiona definisu precizni uslovi za uspostavljanje odnosa sa EU. Ako medjunarodna zajednica na pitanju Kosova ne zadrzi “cvrsti politicki kurs", upozorio je Gonsales, situacija se moze izroditi u zestoke sukobe i etnicko ciscenje... “gore od Bosne". Konacno, nesudjeni evropski izaslanik smatra da dosadasnja politika “kreni pa stani" - koju u odnosu na kosovsku krizu primenjuje Kontakt grupa - nije bas najsrecnija, te da je umesto toga neophodna “dugorocna, postojana akcija, sa jasnim ciljem."

Uprkos takvim Gonsalesovim porukama, evropski sefovi diplomatije su u zakljuccima usvojenim nakon njegovog izvestaja i debate koja je usledila, dali jos jedan primer politike “kreni pa stani." I to upravo u povodu Gonsalesa i njegove nesudjene misije! Uz podsticanje predsednika Milosevica da Gonsalesa “sto pre pozove u Beograd", u zakljuccima se navodi kako bi on tamo trebalo da razgovara o “buducim odnosima SRJ sa EU, o njenom (SRJ) ukljucivanju u OEBS, kao i o ostalim, s tim povezanim, pitanjima." A kada su “krenuli", ili pre nego sto su “stali", Evropljani su tu misiju definisali kao doprinos “olaksavanju kosovskog dijaloga" i nastavak Gonsalesovih “nezavrsenih radova", zapocetih u decembru 1997, na demokratizaciji, slobodi medija i uspostavljanju vladavine zakona u Srbiji.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /