utorak, 19. maj 1998.

REC RADOJA KONTICA

Moja savest je mirna

Sednice Savezne vlade su efikasne i pored razmatranja najslozenijih pitanja unutrasnje i spoljne politike i nema primera da je neka odluka donesena preglasavanjem. Za ocekivati je da to zasluzuje paznju i priznanje umesto osporavanja istakao Kontic u ekspozeu pred poslanicima Veca gradjana Savezne skupstine

U prvom delu izlaganja dr Radoje Kontic je opovrgao nesposobnost Savezne vlade kao razlog za njen opoziv navodeci ekonomske uspehe postignute u 1997, koji su bili veci i znacajniji nego u bilo kojoj godini otkada postoji SRJ. On je istakao da je drustveni proizvod porastao za 7,4 odsto, industrijska proizvodnja za 9,5 odsto, poljoprivredna proizvodnja za 5 odsto, a fizicki obim saobracaja za 2 procenta. Pozitivni trendovi su ostvareni i u drugim sektorima.

Utvrdjivanje i vodjenje ekonomske politike na nivou Federacije, podijeljeno je izmedju Savezne vlade i Narodne banke Jugoslavije. U nadleznosti Centralne banke nalazi se nekoliko makroekonomskih politika, od presudnog znacaja za ukupno stanje u privrednom i finansijskom sistemu. Pri tome treba imati u vidu da je kontrola rada Narodne banke Jugoslavije u nadleznosti Savezne skupstine.

Dr Kontic se osvrnuo i na formalni razlog koji je naveden u predlogu za glasanje o nepovjerenju Saveznoj vladi u kome se osporava sposobnost saveznog premijera da organizuje i rukovodi radom Savezne vlade.

- Moram odmah da kazem da se prvi put u svojoj dugogodisnjoj karijeri susrecem sa takvom kvalifikacijom. Prije svega zelim da istaknem da sam pristalica timskog rada, a protivnik liderstva. Ubijedjen sam da su individualni kvaliteti zaloga uspjesnog kolektivnog rada i da samo kolektivna pamet moze dati optimalne rezultate. Timski rad, kao metod sam njegovao i kao privrednik i kao predsjednik republicke i Savezne vlade.

Siri se siva ekonomija

Notorna je cinjenica da jedinstvo trziste, zahtijeva jedinstveni poreski sistem. Svaka konkurentnost poreskih politika, narusava jedinstveno trziste, a ona postoji izmedju republika. To je, glavni razlog spekulativnog kretanja roba izmedju dvije federalne jedinice. Brojni pokusaji Savezne vlade, da se cjelina poreske regulative prenese u nadleznost Federacije po clanu 79. Ustava, nijesu urodili plodom. Ipak, Savezna vlada je jos 1996. godine predlozila, a Savezna skupstina donijela Zakon o osnovama poreskog sistema. Ocjenjujuci da je ovaj savezni zakon obuhvatio i neke njihove nadleznosti, republike nijesu izvrsile uskladjivanje svojih propisa sa saveznom regulativom. Visestruka pismena i usmena upozorenja Savezne vlade da to najzad urade, nijesu pomogla. Da li je Savezna vlada pogrijesila sto nije pokrenula ustavni spor, upitao je Radoje Kontic .

Zahvaljujuci takvom metodu rada, sjednice Savezne vlade su efikasne, i pored razmatranja najslozenijih pitanja unutrasnje i spoljne politike i prakticno nema primjera da je neka odluka u ovom mandatnom periodu donesena putem preglasavanja. Za ocekivati je da takav rezultat zasluzuje ne samo paznju nego i priznanje, umjesto osporavanja.

Predlog za glasanje o nepovjerenju nije me mnogo iznenadio i pogodio. Radi se o uobicajenom demokratskom obliku kontrole rada Savezne vlade. Ali, obrazlozenje, toga predloga, podmetanja koja se tim povodom lansiraju, i izvjesna nasrtanja na cast i dostojanstvo moje licnosti, kao i ishitreno stavljanje tog predloga na dnevni red vijeca Savezne skupstine, dozivljavam kao grubu diskvalifikaciju i pokusaj kompromitovanja moje licnosti, moga rada i uopste rada Savezne vlade. Ne mogu naci racionalno objasnjenje za takav postupak.Tvrdi se da je Program Savezne vlade dobar, da je sastav Savezne vlade dobar, cak da se i Program, u osnovi dobro realizuje. Kako je onda moguce da se osporavaju moje sposobnosti, ako se zna da sam autor tog Programa, da sam sastavljao Vladu i najzad da rukovodim realizacijom tog Programa.

Takodje se tvrdi i da je nedavno usvojeni Program mjera za uspostavljanje makroekonomske ravnoteze dobar i da daje zadovoljavajuce rezultate. Izradom tog Programa licno sam rukovodio, sacinio njegovu konacnu verziju, a onda koordinirao ukupne aktivnosti u njegovoj realizaciji. To su cinjenice i to se ne moze negirati. Ocigledno je u pitanju nesto drugo. Radi se o politickoj volji Socijalisticke narodne stranke Crne Gore, ili bar njenog najuzeg dijela, jer cak ni neki clanovi Glavnog odbora te stranke tvrde da nijesu znali za takav predlog. Sta se iza toga krije, uskoro ce se saznati. Sto se mene tice, savjest mi je mirna. Bez lazne skromnosti, mislim da smo, u osnovi, uspjesno obavljali povjerene nam poslove. Izvjesno je i da smo mogli i vise i bolje, i to svako od nas pojedinacno i Vlada kao cjelina. Bez obzira na to, objektivno gledano, ubijedjen sam da nema osnova za izglasavanje nepovjerenja Saveznoj vladi. A hoce li se to i desiti, vi cete odluciti, savjesno i odgovorno, zakljucio je Kontic.

Nepoverenje vlastitim funkcionerima

Cudi me, da je jedan broj poslanika mogao potpisati predlog za izglasavanje nepovjerenja sa ovakvim obrazlozenjem. Naime, u sastavu ove Savezne vlade se nalazi jedan broj najistaknutijih stranackih funkcionera, cije su stranke potpisnici predloga ili su se vec izjasnile da ce glasati za nepovjerenje Vladi.

Pomenucu samo neke: Zoran Lilic, doskorasnji predsjednik SRJ i sadasnji potpredsjednik SPS-a, Nikola Sainovic, raniji predsjednik republicke vlade i sadasnji clan Izvrsnog odbora SPS-a, Zivadin Jovanovic, sadasnji potpredsjednik SPS-a, Zoran Sokolovic, raniji predsjednik Skupstine Republike Srbije i sadasnji clan Glavnog odbora SPS-a, Nedeljko Sipovac, raniji potpredsjednik u Vladi Srbije i sadasnji predsjednik Pokrajinskog odbora SPS-a za Vojvodinu, Jovan Zebic, raniji potpredsjednik republicke i Savezne vlade i clan Glavnog odbora SPS-a, zatim bih nabrojao clanove Glavne direkcije JUL-a, gospodina Borislava Vukovica i Gorana Matica i clanove Glavnog odbora SNP-a, Pavla Bulatovica, Zorana Knezevica i Rada Filipovica. Prakticno, i svi ostali clanovi Savezne vlade se veoma visoko kotiraju u njihovim izvrsnim ili glavnim odborima stranaka kojima pripadaju. Po mom misljenju, ovakav sastav vlade sa ovakvim metodom rada, je ne samo veoma kompetentan da vodi unutrasnju i spoljnu politiku nase zemlje, vec da uspjesno nadomjesti organizacijske i rukovodece nedostatke bilo koga premijera.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /