utorak, 19. maj 1998.

MARKA NA NOVOSADSKOM ULICNOM TRZISTU I DALJE NE SKACE

Ista meta - isto rastojanje

Nemacka marka na ulicnom trzistu i dalje ne skace mada iz drugih gradova Srbije stizu drugacije vesti. Doduse preko vikenda bilo je pojedinacnih pokusaja nekih “ulicnih bankara" da je malo “ugoje" ali je sve na tome i ostalo. Juce su je dileri prodavali za 6,3 a otkupljivali za 6,1 dinara.

- Nema razloga da dizemo marku kada ionako nema dovoljno dinara. Nekoliko dilera je pokusalo da malo usicari u subotu kada su penzioneri dobili penzije, a narocito jer smo videli nove petodinarke ali nije bilo musterija pa su odustali. Ovoga puta niko se nije “upecao" - rekao nam je jedan od dilera koji, kako kaze, budno motri sta se desava na trzistu novca a ima i pouzdanog informatora u jednoj gradskoj banci.

N. J.

KUPOPRODAJA DEVIZA U SUBOTICI GOTOVO ZAMRLA

Nema dinara, provokacije ne uspevaju

Ako se izuzmu (pojedinacna) nastojanja nekih trgovaca da musterijama na ovdasnjem buvljaku prodaju robu obracunavajuci marku za 7 dinara, crno devizno trziste u Subotici je preko vikenda mirovalo. Dileri pricaju da na kurs nije uticalo poskupljenje benzina, kao ni isplata penzija. Dileri kazu da nema domace nacionalne valute, pa je shodno tome i kupoprodaja deviza ovih dana gotovo zamrla.

J. S.

KOLEBANJE CRNOG KURSA U PODGORICI

Politika ne utice na cijenu DEM

Nakon nedjeljnog skoka na 6,7 dinara, njemacka marka je juce u Podgorici ponovo usla u fazu “smirivanja" i kostala 6,4 dinara.

Dileri na Trgu Ivana Milutinovica kazu da je do naglog skoka crnog kursa u nedjelju doslo zato “sto se culo da jednu DEM u Beogradu prodaju 6,7 dinara". Osim toga, odnekud su se pojavile i vece kolicine dinara, sto, naravno, automatski utice na rast crnog kursa. Juce, recimo, dileri u centru Podgorice skoro da nijesu ni imali posla, osim naravno onih koji rade za poznatog gazdu. Nesto bolje su prosle njihove kolege locirane kod Tuske pijace, koje kako smo saznali, dnevno okrecu cak do 50.000 DEM. Kolebanje crnog kursa izazvano je, smatraju dileri, vise psiholoskim potezima sa strane nego politickim razlozima, kako bi se to moglo pretpostaviti. Dileri u Podgorici su u stalnoj vezi sa Beogradom, Novim Sadom, Novim Pazarom i drugim mjestima u Srbiji, tako da, tvrde, ne moze doci do vecih razlika u crnom kursu izmedju Crne Gore i Srbije. Sve zavisi, dodaju, od ponude i potraznje. Juce je bilo maraka, a nije bilo dinara, pa je marka odmah “pala". Cim se pojavi veca kolicina dinara, ona ce, neminovno rasti. Nasi sagovornici kazu da je donekle, ali neznatno, na povecanje cijene DEM uticalo i vracanje stare devizne stednje u Crnoj Gori.

B. I. M.

TOKOM PROTEKLOG VIKENDA MARKA EKSPLODIRALA

Benzin ubrzao skok?

Tokom proteklog vikenda u Nisu vrednost nemacke marke na crnom trzistu je posle duze stabilnosti naglo skocila tako da se jedna marka kupovala za 6,20 do 6,40 dinara, dok se prodavala za 6,5 do 6,7 dinara.Juce je kupovni crni kurs marke “stabilizovan" na 6,20, a prodajni na 6,50 dinara za jednu marku. Dileri su ovakav skok marke juce obrazlozili poskupljenjem benzina i nisu mogli da preciziraju da li ce on ostati na ovom nivou. Prema njihovim nezvanicnim informacijama, “manje je verovatno" da ce kurs marke pasti, prilicno je izvesno da ce ostati na ovom nivou, ali “nije iskljucena" ni mogucnost da u narednim danima njena cena jos poraste, kako bi “pratila sveopsta poskupljenja".

Od devalvacije dinara marka se na crnom trzistu kupovala po 6 dinara za jednu DEM, dok se prodavala za 6,2 dinara.U poslednjih nedelju dana uocen je njen skok tako da se ona kupovala za 6,10, a prodavala za 6,30 dinara za marku.

Z. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /