utorak, 19. maj 1998.

POTPISAN PRVI FINANSIJSKI SPORAZUM EU I CRNE GORE

Djukanovic sledece nedelje u Briselu

Finansijska pomoc EU namenjena za socijalne programe. Van den Bruk izrazio uverenje da ce poseta Djukanovica Briselu doprineti daljem ucvrscivanju veza izmedju Crne Gore i Evropske unije

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Brisela

Predsednik Crne Gore Milo Djukanovic posetice sledece sedmice sediste Evropske unije u Briselu - najavili su juce evropski komesar za spoljne poslove Hans van Den Bruk i crnogorski ministar za rad i socijalnu politiku dr Miomir Mugosa, nakon potpisivanja finansijskog sporazuma o finansijskoj pomoci EU Crnoj Gori u visini od tri miliona ekija (oko sest miliona maraka). Sredstva su namenjena za podmirivanje zadocnelih socijalnih davanja najugrozenijim slojevima stanovnistva Crne Gore, a njihova ce isplata poceti vec krajem ove sedmice.

Mada je bilo predvidjeno da sporazum potpise jedan od generalnih direktora Evropske komisije, u poslednjem trenutku je odluceno da se tom cinu, ipak, prida veci politicki znacaj, te je potpisnik za EU bio licno Van den Bruk. U pitanju je, naime, prvi finansijski sporazum EU sa nekom od republika SRJ, te su u Komisiji, ocito, ocenili da je to dobra prilika da se Crnoj Gori, pa i sire, upute i odredjene politicke poruke.

Osnovnu takvu poruku je, nakon ceremonije potpisivanja i poduzeg razgovora sa crnogorskim ministrom, novinarima preneo evropski komesar Van den Bruk. Sporazum o finansijskoj pomoci je, po njemu, “prakticni izraz nase solidarnosti i podrske politickoj, ekonomskoj i socijalnoj politici vlade Crne Gore... kao i njenom konstruktivnom stavu prema kosovskom problemu, cijem pravednom resenju zajednicki tezimo". Najavljujuci predstojecu posetu predsednika Djukanovica, Van den Bruk je izrazio uverenje da ce ona doprineti “daljem ucvrscivanju veza izmedju Crne Gore i Evropske unije".

Na slican nacin je znacaj potpisanog sporazuma ocenio i crnogorski ministar Mugosa. Pored nesumnjivog ekonomskog, tj. socijalnog, taj sporazum po njemu ima i jasan politicki znacaj... jer ukazuje na “apsolutnu evropsku podrsku sto brzoj integraciji Crne Gore - a time i SR Jugoslavije - u Evropu i evropske tokove". Crna Gora, istakao je Mugosa u susretu sa novinarima, “je krenula jedinim i pravim putem integracije u medjunarodnu zajednicu, a pre svega u Evropu, i na tom putu nema odlaganja, jer drugog puta mi nemamo i ne znamo".

Sto se Kosova tice, ministar Mugosa je evropskim sagovornicima rekao da u crnogorskoj vladi nema oko toga nikakvih dilema. U razgovoru sa novinarima je to ovako izlozio: “Smatramo da Kosovo zasluzuje i treba da dobije autonomiju, po principima i standardima Evrope, bez ikakvih improvizacija. Smatramo, takodje, da u toku svih faza pregovora mora da bude prisutna i medjunarodna zajednica, konstruktivno, korektno, bez prejudiciranja i nametanja resenja i recepata, kao sto to ona uostalom i nudi."

Jucerasnje potpisivanje finansijskog sporazuma je, kako su najavile obe strane, samo prvi korak u razvoju odnosa EU sa Crnom Gorom. Van den Bruk je pozvao crnogorsku vladu da pripremi projekte i programe koji se uklapaju u postojece budzetske linije za podrsku daljoj demokratizaciji zemlje, zastiti ljudskih prava i unapredjivanju polozaja manjina, sto sve, kako je primetio, “jeste politika sadasnje vlade u Crnoj Gori".

HANS VAN DEN BRUK:

Sankcije stete, ali je rat jos stetniji

Na pitanje dopisnika “Nase Borbe" kako to Evropska unija jednom rukom daje Crnoj Gori... a drugom joj uzima, posto je ne izuzima od sankcija koje primenjuje protiv SRJ, komesar Van den Bruk je priznao da je to “uzasna dilema." Sankcije se, rekao je, “moraju primeniti protiv citave zemlje, jer nema drugog nacina i ne mogu se praviti izuzeci". Ipak, dodao je, EU nastoju da bude “sto je moguce selektivnija u pritisku na Beograd, kako bi izbegla ili makar ogranicila negativne efekte sankcija na Crnu Goru." Juce potpisani finansijski sporazum je, po njemu, jedan od nacina “ogranicavanja negativnih efekata sankcija... po one koji za njih nisu krivi."

“Najgore od svega" - nastavio je Van den Bruk - “bice ako se Beograd ne saglasi sa pravednim resenjem kosovskog problema." Jer, dodao je, “tada ce i Crnoj Gori biti gore... mada cemo pokusati da to ogranicimo. Tacno je da sankcije nanose stetu, ali je rat neuporedivo stetniji i to je ono sto pokusavamo da sprecimo", zakljucio je evropski komesar.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /