ponedeljak, 18. maj 1998.

IZVESTAJ MEDJUNARODNE GRUPE ZA KRIZE O POVRATKU IZBEGLICA U BIH

Umesto masovnog povratka u izgledu masovna preseljenja

U izvestaju se od medjunarodne zajednice zahteva preduzimanje “kredibilnog pritiska na Hrvatsku da bi se dozvolio povratak bosanskih Srba svojim kucama, ukljucujuci i pretnju sankcijama"

Zrtve rata: Od 1,3 miliona
izbeglica u BiH se vratilo
svega 208 hiljada

Sarajevo, Brisel. - U izvjestaju na 49 stranica, pod nazivom “Povratak manjina ili masovno preseljenje?", Medjunarodna grupa za krize (ICG) zahtijeva i “kredibilni pritisak na Hrvatsku da bi se dozvolio povratak bosanskih Srba svojim kucama, ukljucujuci prijetnju sankcijama". Kako bi se poboljsala sigurnost za povratnike iz reda manjina, zahtijeva se angaziranje policajaca iz rda manjina i njihova reintegracija u lokalnu policiju, te smjenjivanje policijskih duznosnika koji ne uspiju efikasno odgovoriti na nasilje upereno protiv povratnika. U tom kontekstu trazi se i angaziranje medjunarodnih trupa koje imaju iskustva s kontrolom neprijateljski raspolozenih civila. Iako su medjunarodne organizacije ovu godinu proglasile godinom povratka, izvjestaj upozorava na mogucnost da se ona pretvori u “godinu masovnog preseljenja".

Tvrdolinijske vodje iz redova Srba i Hrvata nastavile su kampanje etnicke podjele, terorizirajuci svoj narod da napusti regije koje su van kontrole njihovih vojski, nudeci im podsticaj za seljenje u strateska podrucja, navodi se u izvjestaju. ICG predlaze zaustavljanje deportovanja izbjeglica iz inozemstva u opcine koje nisu otvorene za povratak manjina, kao i u slucajevima kad izbjeglice nemaju drugog izbora nego da se presele u mjesta gdje nisu zivjeli prije rata. ICG kritizira dosadasnju inicijativu otvorenih gradova UNHCR, te napominje nuznost strozijih kriterija za odabir mjesta povratka, korjenitu provedbu monitoringa, te upozorava na nedostatak stambenih jedinica. “Inicijativa nije uspjela povecati broj povrataka manjina i usmjeriti znacajniju pomoc izabranim opcinama u odnosu na one koje to nisu", naglasava se u izvjestaju.

U ICG konstatiraju kako se treba povecati podrska Koaliciji za povratak i drugim udruzenjima raseljenih te se vise konzultirati s njima. Kljucni akteri u omogucavanju povratka manjina nisu ni lokalne vlasti niti medjunarodne organizacije, nego raseljene osobe; uspjesan povratak manjina opcenito je povratak skupina, a ne pojedinaca, navodi ICG.

Takodjer, zahtijeva se fleksibilnost radi ciljanog omogucavanja sredstava podrucjima u koja se manjine vracaju ili ce se vjerojatno vratiti. Naglasava se potreba za boljom koordinacijom medjunarodne policije u intervencijama koje su pracene financijskim, diplomatskim i vojnim pritiskom, te uvecavaju sredstva i ovlasti Snaga za obnovu i razvoj.

Trajno resenje trazi 612.000 izbeglica

U izvjestaju se navodi kako se nakon zavrsetka rata od vise od 1,3 miliona izbjeglica, prema podacima UNHCR, do kraja 1997. u BiH vratilo oko 208.000 izbjeglica, iako ne svi u svoje kuce. Oko 504.000 ih je dobilo stalni status van zemlje, sto znaci da 612.000 izbjeglica trazi trajno rjesenje. Od milijun Bosanaca raseljenih unutar zemlje, njih 153.000 vratilo se kucama, ali gotovo svi u regije koje su pod kontrolom njihove etnicke skupine. Samo 45.000 vratilo se u regije gdje su manjina, a beznacajnih 2.200 u srpski entitet, te 2.400 u zonu razdvajanja Brckog.

Vecina preostalih 612.000 izbjeglica i 816.000 interno raseljenih cinilibi manjinu ukoliko bi se vratili kucama. Izvjestaj zakljucuje da bi se oni mogli preseliti u podrucja u kojima bi pripadala etnicki vecinskom stanovnistvu. Osim nacionalne retorike “dobrovoljnog preseljenja", raseljenim Bosancima trenutno se ne nudi drukciji izbor, zakljucuju u ICG.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /