petak, 15. maj 1998.

MAJSKI SKUP MENADZERA ICN U BEOGRADU

Najvise problema u ICN Jugoslaviji

Ako bude sankcija najvise ce pretrpeti gradnja nove fabrike cefalosporina

Balans na Istoku i Zapadu: Milan Panic i
Adam Dzerni, direktor i predsednik Borda ICN

Oko sto pedeset direktora i potpredsednika ICN Farmasjutikals, clanova Borda ove kompanije, od ponedeljka prisustvuju redovnom, majskom sastanku poslovodstva ICN, koji se ovog puta odrzava u Beogradu. Ovo je, inace, prvi put da se ovakvi sastanci odrzavaju van Kosta Mese, sedista ICN.

Petodnevni “skup" top menadzera ICN prilika je da se razmotri tekuce poslovanje, sto je i inace obicaj kada se organizuju majski sastanci. Osim ovog, redovan sastanak se odrzava i svakog oktobra, koji se koristi da bi se planiralo poslovanje u periodu od jedne do pet godina. Kako je do sada ocenjeno, ICN je i dalje jedna od vodecih kompanija u svetu farmacije, o cemu svedoci i podatak da je u prvom kvartalu 1998. godine ostvarila povecanje obima proizvodnje za 51, a profita za 52 odsto.

ICN ostvaruje dobre rezultate u svim delovima sveta u kojima postoje predstavnistva ove kompanije, ali su, za sada najveci problemi u ICN Jugoslaviji. Jedinstveni zakljucak je da je najveci problem - nemogucnost naplate dugovanja, u cemu prednjaci dugovanje drzave prema ICN koje iznosi oko 200 miliona dolara, ali koje se jos uvek ne isplacuje, bez obzira sto su rokovi istekli. Cinjenica je, istaknuto je na sastanku, da ICN u Jugoslaviji ostvaruje dobre rezultate ali se krajnji rezultat rada rusi, imajuci u vidu da je mogucnost realizacije naplate - jedan od osnovnih pokazatelja uspesnosti.

Panic je tokom ove nedelje novinarima izjavio da ce, ako americka vlada donese odluku o zabrani investiranja u Jugoslaviju, ICN blokirati svoja ulaganja u kompaniju u Jugoslaviji. Ukoliko se to zaista dogodi, najvise ce pretrpeti gradnja nove fabrike cefalosporina, jer 60 miliona dolara, koje je trebalo da se tokom ove godine ulozi u izgradnju, nece moci biti ulozeno. Ako bi se takav trend nastavio, pojavio bi se veliki problem sa nabavkom uvoznog materijala za izradu lekova.

Kako smo juce saznali u ICN, Milan Planic planira da u najskorije vreme kupi jos jednu fabriku u zapadnoj Evropi ili Severnoj Americi, koja godisnje proizvodi lekova u vrednosti od 1 do 1,5 milijardi dolara. Odluku o tome koja je fabrika u pitanju, Panic jos uvek drzi u tajnosti, ali se pretpostavlja da je kupovina nove fabrike na ovim meridijanima, posledica zelje da se izbalansira kvalitet rada na Istoku i Zapadu. U tom smislu, verovatno, treba tumaciti i njegovu najavu da ce sediste ICN premestiti iz Kosta Mese u London, odakle bi mu, i istocne i zapadne destinacije, bile podjednako blizu.

S. M.

ICN razmislja o kreditu za privatne apoteke

ICN Jugoslavija je od odluke o devalvaciji dinara prestala da isporucuje lekove. Ovaj trend se uglavnom nastavio, jer kompanija isporucuje lekove vrlo restriktivno. ICN maksimalno isporucuje lekove privatnim kupcima.

Postoji namera da se osmisli nacin kreditiranja privatnih apoteka, kako bi se snabdevanje lekovima ustalilo, a proizvodjaci i prodavci imali zadovoljene interese. Privatnim apotekama bi bili nudjeni kratkorocni krediti, jer se pokazalo da je davanje kredita drzavi vrlo neizvesno.

Osim ovog noviteta, ICN planira da se ubuduce maksimalno orijentise na izvoz lekova.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /