cetvrtak, 14. maj 1998.

AMERICKI IZASLANIK RICARD HOLBRUK NA KONFERENCIJI ZA NOVINARE NAJAVIO

Sutra sastanak Milosevic - Rugova

Lider kosovskih Albanaca prihvatio poziv predsednika SRJ da dodje u Beograd. Susret je samo mali prvi korak ka resavanju tragicnog i teskog problema, izjavio Holbruk navodeci da izmedju stavova dve strane jos postoje ogromne razlike. Najavljeni i sedmicni sastanci delegacija Srba i Albanaca u Pristini

Beograd. - Americki izaslanik Ricard Holbruk juce je na konferenciji za novinare saopstio da je lider kosovskih Albanaca Ibrahim Rugova prihvatio poziv predsednika SRJ Slobodana Milosevica da u petak dodje na sastanak u Beograd.

“To je samo mali prvi korak ka resavanju ovog tragicnog i teskog problema", rekao je Holbruk, dodavsi da izmedju stavova dve strane jos postoje ogromne razlike.

“Nijedna od strana nije napravila stvaran pomak u svojim pozicijama da bi doslo do ovog sastanka. Medjutim, ovo je bitan proceduralni napredak. Prvi put od raspada bivse Jugoslavije, vodje kosovskih Albanaca ce direktno, oci u oci govoriti s predsednikom Jugoslavije. Mi, naravno, verujemo da takvi direktni razgovori, lice u lice, stvaraju mogucnost za smanjivanja razlika izmedju dve strane", istakao je Holbruk.

On je rekao da ce posle ovog sastanka u Pristini biti organizovani redovni sedmicni sastanci delegacija obe strane i da SAD njima pridaju veliku vaznost.

“Nadamo se da ce na tim sastancima biti moguc bitan napredak ka razresavanju problema, ka smanjivanju nasilja i utemeljivanju veceg poverenja i pouzdanja, uz konkretne mere za stabilizaciju, kao i da ce strane poceti da traze resenje za politicki status Kosova".

Ambasador Holbruk je primetio da bi kriza na Kosovu, ukoliko ne bude kontrolisana, mogla da preraste u “nesto gore od Bosne pre Dejtona".

“Mi ne potcenjujemo teskoce i znamo da su ulozi ogromni. Medjutim, ovakav razvoj dogadjaja ugrozio bi stabilnost celog regiona i ako predsednik Milosevic, doktor Rugova i njihovi saradnici ne pronadju neku zajednicku tacku, povecace se opasnost da se borbe pojacaju, eskaliraju ili da metastaziraju preko medjunarodnih granica", rekao je Holbruk, zakljucivsi da ce put ka resenju biti “dug i naporan". Specijalni izaslanik Sjedinjenih Drzava za Balkan, Robert Gelbard, rekao je da je bitno da ce sastanak Milosevic-Rugova dovesti do dijaloga koji ce se redovno odrzavati.

“To znaci da jos nije raspravljano o bitnim pitanjima, ali da je ustanovljen mehanizam koji ce biti pokrenut. Zbog toga mi trazimo hitan sastanak Kontakt grupe, i ja mislim da ce do njega doci pocetkom naredne sedmice, nakon samita G-8. Ocigledno, zelimo da razmotrimo situaciju i mere koje su preduzete posle sastanaka Kontakt grupe u Londonu, Bonu i Rimu".

Ricard Holbruk i Robert Gelbard na
jucerasnjoj sednici u "Hajatu"

Robert Gelbard je naglasio da ce tokom narednih nedelja biti praceni potezi vlade Jugoslavije, ali i kosovskih Albanaca, da bi se videlo kako se dijalog razvija.

Americki izaslanici su naglasili da su postovali okvir koji su za resavanje problema postavili Kontakt grupa i OEBS, i da narocito podrzavaju misiju specijalnog predstavnika predsedavajuceg OEBS-a Felipea Gonsalesa.

"Doktoru Rugovi smo porucili da mislimo da bi posle pocetka razgovora bilo korisno da on i njegov tim dodju u SAD prvom zgodnom prilikom, kako bi, osim Gelbarda, razgovarali i s ostalim visokim zvanicnicima americke vlade.

Tako ce oni iz prve ruke biti upoznati sa stavom vlade i videti kako mi, spolja, mozda mozemo da pomognemo ovaj proces, kao sto smo i pokusavali tokom poslednje tri i po godine", rekao je Ricard Holbruk.

Upitan kako ce pocetak dijaloga uticati na stanje na terenu, Ricard Holbruk je odgovorio:

"To je najbitnije dugorocno pitanje. Najpre treba smanjiti nivo nasilja, a zatim raspravljati o politickim pitanjima. Ponekad je ipak tesko razdvojiti ova dva pitanja i mi iskreno u ovom trenutku ne znamo da li ce doci do rasplamsavanja nasilja.

U Bosni smo tokom pregovora imali slicnu situaciju, posto neki ljudi misle da svoju poziciju mogu da ojacaju vojnim akcijama".

"Nije slucajno sto smo mi usred ovog procesa otisli u Albaniju. Tamo nas je docekala situacija koju bi svaka normalna osoba definisala kao uzasnu. Vlada, po sopstvenom priznanju, kontrolise samo gradska podrucja i nekoliko glavnih linija komunikacije. Sever zemlje je u relativnom bezakonju i otvoren za prebacivanje oruzja preko granice.

Mi ozbiljno verujemo da se na ovu situaciju mora reagovati kao na deo problema i premijeru Nanou i predsedniku Mejdaniju rekli smo da zelimo da blize saradjujemo s Albanijom", naglasio je izaslanik Holbruk, dok je Robert Gelbard dodao da medjunarodna zajednica treba da pomogne u stvaranju institucija u ovoj zemlji "gde one vec neko vreme ne postoje".

"Mi i evropske zemlje, osim razvijanja ekonomskih institucija, posebnu paznju posvecujemo policiji i drugim aspektima pravnog sistema. Koliko znam, trenutno albanske policajce obucava vise od sto pripadnika snaga bezbednosti iz zapadne Evrope i SAD", kazao je Gelbard.

Ricard Holbruk i Robert Gelbard su iz Beograda otputovali za Sarajevo, kako bi se, po Holbrukovim recima, "uverili u ostvarivanje Dejtonskog sporazuma".

V. Radomirovic

Razgovori bez stranog posredovanja

Na pitanje da li njegovi razgovori s Milosevicem predstavljaju medjunarodno posredovanje, ambasador Holbruk je odgovorio da ce na to morati da odgovori jugoslovenska vlada.

"Njihov stav je da nema stranog ucesca u razgovorima i mislim da uostalom to pitanje nije toliko bitno. Najbitnije je da ce se posle godina nekomuniciranja, povecavanja nasilja i jednog zaista uzasnog rata u blizini, dvojica lidera i njihovi timovi konacno susresti oci u oci. Robert i ja smo, ipak, spremni da pomognemo kako god mozemo u traganju za mirom i uradicemo sve sto strane zele da uradimo u potrazi za mirom.

Svet ce s nadom i bliskom paznjom posmatrati razvoj situacije", zakljucio je Holbruk.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /