utorak, 12. maj 1998.

STRANE I DOMACE KOMPANIJE U KONFUZIJI POVODOM OBUHVATA ZABRANE INVESTICIJA U SRBIJU

Investitori uplaseni, otkazuju posete Beogradu

U diplomatskim krugovima u Beogradu veruje se da ce se zabrana investiranja odnositi na drzavna i drustvena preduzeca na posebnoj listi Vlade Srbije, tako da Telekom ili ulaganje Mesera u Tehnogas nece moci da se ponovi. Suprotno tome, u jugoslovenskim drzavnim krugovima, smatra se je odluka iz Londona neprecizna da bi se Milosevicu dalo jos prostora pre decidiranog izricanja kazne

Tanja Jakobi

Strane kompanije koje imaju nameru da investiraju u Srbiju bile su juce u potpunoj konfuziji oko najnovijih sankcija koje je Kontakt grupa usvojila u subotu. Kljucno pitanje bilo je da li su novim merama obuhvaceni svi oblici investicija i da li se one odnose i na kredite.

Nezvanicno se cinjenica da originalni dokument nije objavljen tumaci u kontekstu nove runde razgovora Ricarda Holbruka i Roberta Gelbarda sa predsednikom Jugoslavije Slobodanom Milosevicem. Navodno, prema tumacenju u jugoslovenskim zvanicnim krugovima, odluka je ostavljena namerno nedefinisanom, da bi se s jedne strane napravio pritisak, a s druge ostavio prostor za eventualno omeksavanje stavova Beograda. Isti izvori tvrde da se u ovom trenutku sankcije jos ne odnose na ulaganja privatnih kompanija. U tom kontekstu tvrdi se da pregovori oko prodaje jugoslovenskih cementara, pre svega sa francuskim “Lafarzom" i britanskim RMC Grup nece biti zaustavljeni.

To su inace i jedini pregovori koji su odmakli, dok je vecina ostalih kontakata sa stranim partnerima - kad je rec o drzavnim i preduzecima sa posebne liste Vlade Srbije - na nivou interesovanja. Kaznene mere, navodno ne bi trebalo da se odnose na poslove STET i OTE u Srbiji.

Otkazi

Kolgejt palmolajv koji je ovde bio u preliminarnim razgovorima oko kupovine dve fabrike, otkazao je svoj dolazak zakazan za kraj maja. Takodje dovodi se u pitanje i namera jedne japanske kompanije da ulaze u "Navip".

U ovom trenutku i dalje se pregovora sa svim stranim partnerima oko privatizacije "Zastave" ali rec je o temi koja je dovoljno delikatna i bez novih sankcija. Pregovori su i ranije na sam pomen sankcija zaustavljani ili prekidani - sudeci bar prema zvanicnim izjavama poslovodstva "Zastave".

Tim pre sto je Iber Vedrin, sef francuske diplomatije najavio da su moguce i nove jos strozije sankcije za Srbiju, ukoliko se situacija na Kosovu ne popravi.

Suprotno tome u diplomatskim krugovima u Beogradu, odluke iz Londona tumace se sasvim drugacije: ocekuje se da ce na prvom narednom sastanku odgovarajuceg evropskog tela biti precizirana odluka o tome koja ce sredstva i kako biti zamrznuta (iz arsenala prethodnih sankcija); na istom sastanku bice precizirana odluka o zabrani investicija. “Ocekujem da ce biti zabranjena sva ulaganja kompanija iz zemlja Evropske unije, SAD i verovatno Japana i da ce se ona odnositi na drzavna i drustvena preduzeca sa posebne liste Vlade Srbije, kao i kredite. Verujem da se kaznene mere nece odnositi jedino na privatne kompanije u Srbiji", kaze jedan sagovornik “Nase Borbe" iz diplomatskih krugova. To znaci, tumaci on da nece biti moguca ulaganja kakvo je proslogodisnje u Telekom Srbija ili “Mesera" u “Tehnogas". “Svuda gde je moguce jasno definisati korisnike investicija, verujem da ce zapadne zemlje imati nacina da ih sprece", kaze ovaj sagovornik.

Na pitanje da li ce se sankcije odnositi i na sve vrste kredita, s obzirom da bi to bio zaobilazni put da se oni kasnije pretvore u strana ulaganja, sagovornik “Nase Borbe" decidirano kaze da veruje da kompanije koje bi tako nesto pukasale ne bi dobile saglasnost osiguravajucih kompanija kao sto su Hermes ili Sace da osiguraju takva investiranja. “Imidz Jugoslavije odnosno Srbije je vec do te mere ugrozen da su strane kompanije i do sada vec bile uplasene rizikom, a sada ce biti jos vise."

Ovaj sagovornik ne iskljucuje mogucnost da strane kompanije uloze svoj novac u Srbiju preko svojih ruskih cerki kompanija - sto bi takodje mogao biti nacin za zaobilazenje kaznenih mera, ali kaze da veruje da je zapadnim zemljama sada prioritetno osiguravanje mira u ovom regionu.

Kad je rec o novim investicijama u vec postojece kompanije, sto je slucaj sa vec pomenutim “Telekomom" (na primer dogovorenim u biznis planu za ovu godinu) i one ce, prema ovom izvoru biti stopirana. I samo obelodanjivanje sankcija nanosi veliku stetu Srbiji, i pre nego sto se pretoci u obavezujuca dokumenta", kaze jedan sagovornik “Nase Borbe" iz zvanicnih jugoslovenskih krugova, ali tvrdi da od pocetka godine nije zabelezen pad interesovanja stranaca za ulaganje u SRJ.

Strane kompanije koje ovde imaju interese su zbunjene i zbog toga sto sa razlicitih strana dobijaju razlicita tumacenja kada ce sankcije donete u Londonu poceti da vaze. Ako je interpretacija izjave britanskog ministra inostranih poslova Robina Kuka tacna, egzaktni tekst odluke trebalo bi da bude definisan narednih dana.

Sudeci prema odlukama o uvodjenju prvih sankcija svaka zemlja clanica bice duzna da donese odgovarajuce odluke u smislu usvojenih kaznenih mera. U nekim multinacionalkama koje imaju interesa u SRJ, “Nasoj Borbi" je tvrdjeno da njih ne moze obavezivati tek odluka Kontakt grupe, vec samo direktan i izricit propis njihovih zemalja. “Verujem da bi to bio presedan", kaze jedan sagovornik “Nase Borbe", i ne verujem da cemo morati da se odreknemo svojih planova u Srbiji.

Suprotno tome, u diplomatskim krugovima tvrdi se da to nije tacno i da su odluke Kontakt grupe automatski obavezujuce i da nisu potrebni i dodatni propisi na lokalnom nivou.

TATJANA MIHAJLOV REDIMIKS GRUP

Nastavljamo pregovore sa Beocinom

“Nastavljamo pregovore o kupovini Beocinske fabrike cementa i verujemo da oni vrlo dobro napreduju i da su i rukovodstvo fabrike i Vlada Srbije veoma kooperativni", kaze Tatjana Mihajlov, analiticar BFC u izjavi za “Nasu Borbu". Sto se tice novih sankcija, smatramo da ce morati da prodje par nedelja pre nego sto se vidi sta tacno odluka iz Londona znaci.

Predstavnici RMC bili su prosle nedelje u Beocinu i u Vladi Srbije i veruju da bi vec u julu mogli dobiti ozbiljnije indikatore o tome kada ce posao biti zavrsen. BFC bi trebalo do sredine juna da iznese svoju procenu vrednosti fabrike, posle cega ce, kako se veruje Vlada Srbije poceti da prikuplja ponude svih zainteresovanih kompanija.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /