subota, 9. maj 1998.

GONSALES RAZGOVARAO SA VAN DEN BRUKOM, SANTEROM I SOLANOM

Jos nema poziva iz Beograda

Kosovska kriza nepovratno na savesti citave medjunarodne zajednice, a ne samo SR Jugoslavije, naglasio Hans van den Bruk. Eventualni pozivcc "minut do 12" nece zaustaviti mehanizam zavodjenja novih sankcija SRJ

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

"Nemoguca misija": Felipe Gonsales i
Zak Santer juce u sedistu Evropske komisije
FOTO: Rojters

"Poslednje vesti iz Beograda nisu pozitivne", izjavio je juce bivsi spanski premijer Felipe Gonsales, nakon razgovora koje je u sedistu Evropske komisije vodio sa komesarom za spoljne poslove, Hansom van den Brukom. To znaci da, do tog trenutka (oko 11 casova pre podne), iz Beograda nije stigao zvanicni poziv Gonsalesu u njegovom dvostrukom svojstvu licnog izaslanika predsedavajuceg OEBS i specijalnog predstavnika EU, sa dvostrukom misijom: da pomogne otvaranje dijaloga o Kosovu i podstakne proces unutrasnje demokratizacije u Srbiji.

Zadatke koji su mu povereni sam Gonsales je juce nazvao "nemogucom misijom", dok ih je njegov domacin Van den Bruk ocenio "veoma slozenim i veoma teskim", posebno u delu koji se tice Kosova. Tamosnju situaciju obojica su ocenili kao "veoma, veoma zabrinjavajucu", naglasavajuci da "nema vremena za gubljenje" te da se mora "brzo delovati", buduci da su danas svi - a Gonsales veruje i predsednik Milosevic - "uvereni da je kosovska kriza nepovratno na savesti citave medjunarodne zajednice, a ne samo SR Jugoslavije."

Na pitanje kako ce reagovati ukoliko predsednik Milosevic definitivno odbije njegovu misiju, Gonsales je odgovorio da je na medjunarodnoj zajednici - a ne na njemu licno - da na to reaguje. Ukazao je da se prvi put moze reci da je medjunarodna zajednica jedinstvena u zahtevu za politickim resavanjem kosovske krize, odnosno da postoji velika podudarnost u stavovima i prioritetima OEBS, EU, Saveta bezbednosti i Kontakt grupe. Gonsales je, s tim u vezi, podsetio da u subotu istice rok koji je Kontakt grupa odredila za pokretanje kosovskog dijaloga, te da ce - ukoliko ne bude brzog i pozitivnog odgovora od Milosevica - "neizbezno i automatski biti zavedene nove sankcije" protiv SR Jugoslavije, odnosno Srbije. No, dodao je Gonsales, "na Milosevicu je da proceni posledice takve svoje politike". U briselskim diplomatskim krugovima se, inace, procenjuje da eventualni poziv Gonsalesu u "minut do 12", tj. pred sam istek roka koji je postavila Kontakt grupa, verovatno o ne bi bio dovoljan da se zaustavi mehanizam zavodjenja novih sankcija, odnosno najavljene zabrane stranih investicija u srpsku privredu.

Gonsales, ipak, nije juce iskljucio mogucnost skore posete Beogradu. Rekao je da bi "hteo da to bude sto je pre moguce", ali da to ne zavisi od njega. "Necu ici u Beograd da bih se prosetao gradom ili proveo vikend u hotelu" - dodao je bivsi spanski premijer, zakljucujuci da je "veoma zilav", te da nema nameru da odustane od misije koju su mu poverili OEBS i EU.

Pored razgovora sa evropskim komesarom Van den Brukom i rucka sa predsednikom Komisije Zakom Santerom, Gonsales se u Briselu sastao i sa svojim starim prijateljem i partijskim kolegom, generalnim sekretarom NATO Havijerom Solanom. O sadrzaju njihovog razgovora nije nista saopsteno.

"Fazni pristup" ukljucivanja SRJ u OEBS

Na pitanje da li bi saglasavanje Beograda sa njegovom misijom dovelo do ukljucivanja SR Jugoslavije u OEBS, Gonsales je odgovorio da se "o tome moze razgovarati... ali tek kada se misija prihvati". To je, po njemu, jedan od ciljeva razgovora koje planira da vodi u Beogradu, ali bi bilo "nerazumno o tome govoriti unapred", a "postavljanjem prethodnih uslova, samo se gube i vreme i prilika". U evropskim diplomatskim krugovima, tim povodom, ukazuju da bi "petnaestorica" podrzali "fazni pristup" ukljucivanja SRJ u OEBS, te da bi - nakon prihvatanja Gonsalesove misije - Beogradu mogao da bude odobren neki "prelazni status" (recimo "posmatraca"), dok se ne steknu uslovi za njegov puni prijem u tu organizaciju.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /