sreda, 6. maj 1998. | ||||
KONFERENCIJA ZA STAMPU MILA DJUKANOVICAMilosevic ce morati da prevlada svoju sujetu
Medjunarodna zajednica je konstatovala da pored politike, koju personifikuje predsednik SRJ, postoji i politika ozbiljnih drustvenih reformi, otvorena prema svetu, i spremna je da podrzi te pozitivne promene u SRJ - istakao crnogorski predsednik.Podgorica. - Predsjednik Republike Crne Gore Milo Djukanovic izrazio je uvjerenje da ce predstojeci parlamentarni izbori odrediti "pravu mjeru vaznosti svim politickim partijama", i da ce "potvrditi jos jacu privrzenost gradjana Crne Gore politici ozbiljnih drustvenih reformi, otvaranja prema svijetu i afirmaciji nase multietnicke zajednice". Na jucerasnjoj konferenciji za novinare on je konstatovao da je veoma znacajno sto se OEBS od prvog dana ukljucio u pripremu izbora i sto su "izborno zakonodavstvo i pravila o medijskom predstavljanju usvojeni jednoglasno od svih politickih subjekata". "Ponekad se ucini", rekao je Djukanovic, da "antidemokratske snage u Crnoj Gori i njihovi ucitelji i finansijeri u svom ocajnickom pohodu, lisenom elementarne politicke zrelosti i postenja, mogu da drze Crnu Goru u stanju permanentne nestabilnosti, na ivici sukoba i nemira" i da namjeravaju da tako rade u nedogled.
"Sigurno je da to vlasti u Crnoj Gori nece dozvoliti. Parlamentarni izbori ce u Crnoj Gori biti fer, demokratski, po pravilima koja smo zajedno usvojili uz nadzor brojnih predstavnika medjunarodne zajednice" - naglasio je crnogorski predsjednik, upozorivsi porazenu stranu da reformisti nakon pobjede "nikome nece dozvoliti da pravi narodni nered i drzavni haos zbog nezadovoljstva vlastitim likom u ogledalu". "Drzava ce energicno presjeci svaku destrukciju, bez ustezanja sacuvati mir, gradjanski red i uslove za dalji demokratski i ekonomski napredak naseg naroda" - podvukao je Djukanovic. Osvrcuci se na ekonomsku i socijalnu situaciju u Crnoj Gori, on je rekao da "gotovo bez izuzetka, svaka porodica u Crnoj Gori zivi tesko i na ivici egzistencije" i da se "agonija nastavlja, prije svega, zbog produzetka vodjenja jugoslovenske drzavne politike, koja nasu zajednicku drzavu i dalje ostavlja izolovanu od svijeta, kao i zbog krajnje nekonzistentne i neefikasne makroekonomske politike". Predsjednik Crne Gore je konstatovao da medjunarodna zajednica ima puno razumijevanja za ekonomske i socijalne poteze koje preduzima vlast u Crnoj Gori. "Kao rezultat toga, Crna Gora je prva, poslije ukidanja sankcija Dejtonskim sporazumom, koja obezbjedjuje konkretnu pomoc iz inostranstva. Ta pomoc nije nikakva prodaja Crne Gore niti Jugoslavije.
To je podrska projektima koji su namijenjeni unapredjenju zivota svih stanovnika - tehnicka i ekspertska pomoc za dalji razvoj reformi, finansijska podrska za ublazavanje socijalnih problema i kreditne linije za otvaranje novih radnih mjesta i podsticaj preduzetnickoj inicijativi. Takvu pomoc su dobile sve istocne zemlje i zemlje Centralne Evrope i tu Crna Gora nije nikakav izuzetak" - rekao je predsjednik Crne Gore. On je kazao da su medjunarodne institucije podrzale njegovu inicijativu "Osnove programa za novi pocetak", koja, kako je naglasio, ima "integrativnu ulogu za prostore Jugoslavije" i koja ekonomski i politicki moze da je ucvrsti i snaznije poveze sa susjedima, sto predstavlja znacajan oslonac implementacije Dejtonskog sporazuma. "Ako je medjunarodna zajednica konstatovala da pored politike, koju personifikuje predsjednik SRJ, postoji demokratska i reformska alternativa, ona treba da podrzi taj pozitivni primjer u SRJ" - rekao je Djukanovic, odgovarajuci na pitanje novinara kako vidi najavu uvodjenja sankcija SRJ. On je stav Kontakt grupe donesen u Rimu shvatio kao cinjenicu da "danas u svijetu ne postoji dominantno raspolozenje za uvodjenje sankcija prema SRJ" i "kao pruzanje sanse jugoslovenskoj drzavnoj politici da vrijeme do sastanka Kontakt grupe na ministarskom nivou iskoristi da bi pokazala da je spremna za saradnju sa svijetom". Na optuzbe politickih protivnika da ide u svijet da bi prodavao interese SRJ i da bi "preko Crne Gore sluzio kao sredstvo pritiska na drugu federalnu jedinicu" - Djukanovic je odgovorio rijecima da je on upravo u diplomatskim metropolama "ulagao maksimalne napore da se bolje i ispravnije postavi stav medjunarodne zajednice prema danas najtezem pitanju sa kojim se suocava drzavno rukovodstvo Srbije i SRJ, a to je pitanje Kosova". On je podsjetio da medjunarodna zajednica, za razliku od nekih ranijih iskustava, "ne istrcava sa bilo kakvim predlogom za Kosovo, verujuci da taj predlog treba da uslijedi od aktera kosovskog problema za sta je neophodan dijalog". Komentarisuci "sve besmislene optuzbe Momira Bulatovica", vezane za njegovu spoljno-politicku aktivnost, Djukanovic je ukazao na domete politicke aktivnosti bivseg crnogorskog predsjednika, konstatujuci da on i dalje pokusava da ostane ravnopravan politicki partner, zaboravljajuci na poraz na predsjednickim izborima.
"Njegov osnovni problem je sto se i danas pokazuje zarobljenikom nekih svojih mastarija i sanjarenja, kojima zeli da dopise svoju politicku biografiju i da se predstavi vaznijim akterom politicke scene nego sto je to objektivno bio" - rekao je Djukanovic, konstatujuci da se "Bulatovic pokazuje kao covjek pune neistine u politickoj istoriji Crne Gore". On se zapitao da li se iko u "Crnoj Gori sjeca da je Bulatovic sa svojih putovanja bilo sto donio, makar obecanje ili ohrabrenje Crnoj Gori, osim naravno onog slavodobitnog, neistinitog iskaza, iz Dejtona kada nam je svima obecao Prevlaku". "Potcjenjujuci narod u Crnoj Gori, on danas govori kako SAD i Evropa samo sto nijesu propale, zaboravljajuci pri tome da trista hiljada mladih ljudi iz Jugoslavije ide u te zemlje zahvaljujuci upravo katastrofalnoj politici koju vodi njegov mentor i koji SRJ drzi izolovanu od svijeta" - rekao je Djukanovic. Na Bulatoviceve prigovore da ne dobija kredite iz svijeta Djukanovic je odgovorio da je asistent ekonomije zaboravio prvu njemu lekciju, a to je da u kreditiranju vladaju obostrani interesi. "Kad se Bulatovic probudi iz tih svojih sanjarenja, onda ga obicno vidimo na padinama Cakora kako nosi sliku svoga mentora i skandira Slobo, slobodo..." - rekao je Djukanovic. Govoreci o razlikama sa politikom Slobodana Milosevica, Djukanovic je naglasio da se "niti on licno niti drzavna politika Crne Gore ne suprotstavljaju Milosevicu zato sto zele da budu na antimilosevicevskoj platformi". "Ni slucajno! Gospodin Milosevic, to sam vise puta ponovio, bi i u meni i u drzavnoj politici Crne Gore imao saradnike na projektu demokratizacije i ekonomskih reformi SRJ. Dotle dok on radi na stetu svega toga, u nama ce imati politicke protivnike" - istakao je Djukanovic. On je naglasio da Crna Gora nece mnogo nutkati Milosevica na saradnju, a kada ce do te saradnje doci, "vjerovatno onda kada gospodin Milosevic uspije da prevlada svoju sujetu i kada shvati da je SRJ zajednicka drzava Srbije i Crne Gore nesto sto je vaznije od njegove sujete, nesto sto nije njegovo vlasnistvo, nesto cemu moraju biti podredjeni interesi svakog pojedinca i svake partijske politike..." Djukanovic je inace izrazio uvjerenje u moguce mirno rjesenje kosovskog problema. Prema njegovom misljenju, za pocetak je potrebno poceti sa dijalogom, ali ukoliko do njega ne dodje situacija ce se sve vise komplikovati". "Alternativa dijalogu je rat na Kosovu. Vjerujem da nikome pametnom ni u zemlji ni u inostranstvu rat ne odgovara" - rekao je Djukanovic, dodajuci da ce Crna Gora sve uciniti, sto je u njenoj moci, da se takav epilog izbjegne i da se pronadje mirno rjesenje.
B. I. Milicic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |