sreda, 6. maj 1998.

KOMITET MINISTARA SAVETA EVROPE O SITUACIJI NA KOSOVU

Hitan dijalog uz ucesce trece strane

Od vlasti u Beogradu i vodja kosovskih Albanaca trazi se da odmah obustave nasilje. Kinkel naglasio da medjunarodna zajednica ne podrzava nikakvu formu secesije i da ne zastupa nikakvu akciju NATO niti u Albaniji, niti na Kosovu

Dragan Bisenic
specijalni izvestac "Nase Borbe" iz Strazbura

Stanje na Kosovu sve napetije: Policajci
trce prema zaklonu posto je na njih otvorena vatra
na mestu gde je 5 maja pronadjeno telo
neidentifikovanog muskarca blizu Glogovca, na Kosovu.

Komitet ministara Saveta Evrope juce je od vlasti u Beogradu i vodja kosovskih Albanaca zatrazio da odmah obustave nasilje na Kosovu i pokrenu konstruktivan dijalog uz ucesce trece strane. U zavrsnom saopstenju jos se navodi da su sefovi diplomatija 40 zemalja - clanica raspravljali o "situaciji u jugoistocnoj Evropi u vezi sa aktivnostima Saveta Evrope".

Skrtom saopstenju dodatno objasnjenje dao je dojucerasnji predsedavajuci Komiteta ministara nemacki sef diplomatije Klaus Kinkel. Po njegovim recima medjunarodna zajednica je jasno stavila do znanja da ne podrzava nikakvu formu secesije, nego da stoji na stanovistu podrske teritorijalnom integritetu SR Jugoslavije - albanska strana treba da prekine teroristicke akte, a srpska nasilje i da povuce specijalne policijske jedinice za pocetak dijaloga. On je ponovio da dijalog Beograda i Pristine treba da prati treca strana, ali u medjunarodnim forumima ne postoji jasna vizija koje forme treba da ima ucesce medjunarodne zajednice. Najcesce se pominje misija OEBS i bivsi spanski premijer Felipe Gonsales.

Ukoliko dijalog ne pocne sto pre, nacionalisticka komponenta Beograda bice sve ostrija, rekao je Kinkel. Resenje koje se najcesce pominje je da medjunarodna zajednica vodi racuna o tome da ono bude regionalno prihvatljivo, kaze nemacki ministar spoljnih poslova. To znaci da se mora naci put stabilnosti i razvoja za sve zemlje jugoistocne Evrope. Primeri Bugarske, Albanije i kriza u drugim zemljama pokazuju da se mora ici tim putem.

Upitan da prokomentarise da li vidi mesta za angazovanje NATO, Kinkel je upozorio prisutne novinare da verno prenesu kako "ne zastupa nikakvu akciju NATO niti u Albaniji, niti na Kosovu. Osim toga "tesko je pretpostaviti da bi Savet bezbednosti UN mogao da odluci o upotrebi NATO snaga", rekao je Kinkel. Ono sto se moze ocekivati moze se odnositi na delovanje iz okvira OEBS, odnosno programa "Partnerstvo za mir". To znaci da, svakako, postoji potreba za sprecavanjem sverca oruzja na Kosovu, ali to jos ne znaci slanje i zadrzavanje mirovnih snaga, rekao je Kinkel.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /