utorak 5. maj 1998.

NATO I KOSOVSKA KRIZA

Nema konsenzusa o "atlantskim granicarima"

Savet NATO sutra, ponovo, razmatra kosovsku krizu

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Medju atlantskim saveznicima, saznaje "Nasa Borba" u briselskim diplomatskim krugovima, za sada nema konsenzusa o rasporedjivanju trupa NATO duz albansko-jugoslovenske granice, a u svrhu kontrole postovanja rezolucije Saveta bezbednosti o zabrani isporuka oruzja kako SRJ, tako i naoruzanim grupama kosovskih Albanaca. No, Savet NATO ce se, sutra (sreda, 6. maj) ponovo pozabaviti kosovskom krizom i njenim implikacijama po bezbednost atlantskih "partnera": Albanije i Makedonije. Polazeci od toga da je kontrola albansko-jugoslovenske granice "zaista tezak problem", nasi izvori ne iskljucuju mogucnost da se, u ponovljenoj raspravi, oko takve "eventualnosti" ipak postigne konsenzus.

Do tada, ostaje na snazi strategija koju su atlantski saveznici definisali na samom pocetku ove runde kosovske krize, a koja - uz podrsku diplomatskim incijativama Kontakt grupe i drugih medjunarodnih organizacija (EU i OEBS) - ukljucuje i prakticne mere za jacanje kako "osecanja sigurnosti", tako i same "fizicke sigurnosti" zemalja koje bi mogle da budu ugrozene izlivanjem kosovskog konflikta izvan granica SRJ. Pored vec pomenutih "partnera" - Albanije i Makedonije - takav "bezbednosni pokrivac" atlantskih saveznika nadvija se i nad Bosnom, u kojoj NATO ima posebne odgovornosti. Za sada, ukazuju nasi izvori, NATO se ogranicava da "ucvrsti ono sto vec postoji." A to su: UNPREDEP u Makedoniji (kojem ce "mozda biti potrebne dodatne snage"); te "kreativna implementacija" programa Partnerstvo za mir sa Albanijom, kako bi se njene oruzane snage sto brze i sto bolje osposobile da same kontrolisu granice, obezbedjuju skladista oruzja i garantuju bezbednost zemlje. Takvoj implementaciji programa Partnerstva ce, kako se veruje, doprineti i otvaranje "privremenog biroa" NATO u Tirani, o cemu ce sutra odluciti Savet NATO.

Takvom dosadasnjom strategijom i Solaninim posetama Tirani u Skopju atlantski su saveznici, smatra se u Briselu, "uputili jasan signal Milosevicu da je NATO u punoj meri angazovan na ocuvanju stabilnosti u regionu." Za slucaj da mu je taj "signal" promakao, Savet NATO je tokom prvomajskih praznika objavio saopstenje o Kosovu u kojem se - uz punu podrsku rimskim zakljuccima Kontakt grupe - od SRJ izricito trazi da "postuje nepovredivost granica susednih zemalja", dok se te zemlje pozivaju da kontrolisu svoje granice sa SRJ i "ne dopuste da se njihova teritorija koristi za organizovanje nasilja." Prvi put u takvim saopstenjima, izricito se istice da NATO pridaje "najveci znacaj... stabilnosti regiona i bezbednosti svojih partnera."

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /