Subota, 31. maj 1997.

U SENCI OTVARANJA AMBASADE REPUBLIKE HRVATSKE

Neobicni susedi u Ulici kneza Milosa

Stanari zgrade u dvoristu novootvorene ambasade "zagradjeni" policajcima - cuvarima

Otvorena bez dozvole SMIP?:
Zgrada hrvatske ambasade u Beogradu

Preksinocno otvaranje ambasade Hrvatske u Beogradu odvijalo se u senci jednog spora. Stanari zgrade u Ulici kneza Milosa 62 koja se nalazi tik iza objekta ovog diplomatskog predstavnistva, vec duze vreme tvrde da nemaju prolaz ka ulici iz "svog" dvorista jer im to, navodno, onemogucavaju policajci, cuvari ambasade posto staza ide kroz eksteritorijalni deo.

Jedan od cuvara ambasade juce nam je rekao da slucaj nije bas takav, kao sto se predstavlja, jer oni "samo rade svoj posao" - ali, tvrdi, nisu dirali stanare "shvatajuci da ljudi tu zive".

Preko ograde "nije bas normalno"

Stanar "sporne" zgrade koji je zeleo da ostane anoniman (jer izjave daje predsednica Saveta stanara koja nije bila tu) navodi da su "koliko on zna, pre neki dan bili sudski izvrsitelji, ali problema i dalje ima".

- Ako ne idemo ovim putem mozemo ici preko ograde u susedno dvoriste pa na njihov izlaz, sto, priznacete, nije bas normalno - rekao je anonimni stanar.

Sustina ovog slucaja je, zapravo, u cinjenici da je Republika Hrvatska zakupila zgradu sadasnje ambasade 1994. godine od vlasnika objekta, Beogradske nadbiskupije. Ugovor o zakupu potisali su beogradski nadbiskup France Perko i sef Ureda Republike Hrvatske u Beogradu Zvonimir Markovic. Prethodno su u zgradi bile nastanjnjene casne sestre.

Kako su odnosi izmedju Hrvatske i Jugoslavije "otopljeni", a Ulica kneza Milosa je idealna za ambasadu s obzirom da ih u okolini ima desetak, pripreme za otvaranje su pocele, ali i sporovi, jer se kuca sa "zagradjenim" stanarima nalazi na delu nedeljive katastarske parcele - prakticno u dvoristu ambasade.

Pravni zastupnici stanara tvrde da je zapravo do nesporazuma doslo zbog toga sto je Hrvatska ambasadu otvorila a da prethodno nije trazila dozvolu od Saveznog ministarstva spoljnih poslova, tako da "teren" nema eksteritorijalnost.

Zakonski gledano u slucaju da Hrvatska otkupi zgradu, eksteritorijalnost bi mogla postojati, ali bi se onda morao resiti problem sa stanarima iz susedstva jer oni tada, zaista, ne mogu prolaziti kroz dvoriste - ali nekuda moraju. Advokat Miroslav Vasic koji zastupa stanare juce je bio na putu. Hrvatska strana za sada cuti, tako da se ovaj neuobicajen spor jos ne rasplice.

D. P.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /