Subota, 31. maj 1997.

SOBRANJE MAKEDONIJE IZGLASALO NOVU VLADU

Na celu svih resora lojalni ministri

Izboru nove vlade protivila se celokupna parlamentarna opozicija. Premijer odbacio optuzbe da je u vladi ojacala antireformska struja

Dragan Nikolic
dopisnik "Nase Borbe" iz Skoplja

Kasno preksinoc Sobranje je usvojilo listu ministara nove vlade, koju je predlozio premijer Branko Crvenkovski sa 78 glasova "za" i 22 "protiv".

Tokom rasprave, koja je trajala celo popodne, izboru nove vlade protivila se celokupna parlamentarna opozicija, u cemu je prednjacila vodeca Liveralno- demokratska partija. Opozicione partije su premijera napadale zbog, navodnog, kraha reforme, brojnih afera i sklandala, kao i zbog toga sto se rekonstrukcija vlade sprovodi samo dva meseca posto je Sobranje izglasalo poverenje.

Aspirin umesto noza

Prema poslaniku Liberalno-demokratske partije Aci Kocevskom, premijer u takvim okolnostima ne upotrebljava "hirurski noz" nego samo aspirin. Kriticari premijera su bili i poslanici radikalne albanske partije PDPA, koji su ustvrdili da je vlada "izgubila autoritet kod Albanaca", zato sto nije resila ni jedan medjunacionalni problem. Rami Tuda, poslanik ove partije je postavio i pitanje "koliko jos rekonstrukcija treba da bi osetili da se nesto pokrenulo napred".

Lider Makedonaca iz Zapadne Makedonije, Tomislav Stojanovski, optuzio je premijera da u njegovoj vladi nema ministra iz toga dela Makedonije koji su makedonske nacionalnosti i da su iz toga dela favorizovana kadrovska resenja sa Albancima. Stojanovski je jos rekao da je tragicno da ministar pravde (Djordji Spasov) nije pravnik, a da je njegov zamenik (Mersim Polozani) tvorac "Iliride".

Nista blazi nije bio ni poslanik PSPA Sami Ibraimi, koji je rekao da isti arhitekta po cetvrti put formira vladu, uvek sa istim recima, kao i Panco Minov iz Liberalno-demokratske partije koji je postavio pitanje kakav je to premijer koji svake godine menja vladu i sve pocinje iz pocetka.

Na jucerasnjoj konferenciji za novinare lider vodece opozicione partije VMRO-DPMNE Ljupco Georgijevski je izjavio da je nova vlada premijera Crvenkovskog "providno kupovanje premena" i da je sastav nove vlade pokazao da vladajuca partija nema kadrova. Prema Georgijevskom rec je o bledoj vladi, koja ce produziti agoniju ekonomije i drzave.

Timski u reforme

U velikom intervjuu nedeljniku "Puls", premijer Branko Crvenkovski je izjavio u vezi sa odlaskom iz vlade ministra spoljnih poslova Ljubomira Frckovskog i Janeta Miljovskog, da iz redova njegove partije nije vrsen pritisak da promeni neke ministre, nego je, naprotiv, dobio podrsku partije da stvar izvede do kraja tako sto bi sastavio vladu koja moze da funkcionise kompaktno i timski.

Crvenkovski je rekao da su spekulacije price o podeli u njegovoj partiji na "elitiste" i "ekologiste", na "intelektualce" i "zelene", na "urbane" i "ruralne". Prema Crvenkovskom, rec je o izmisljenim i forsiranim tezama na koje se posle grade cele platforme. On je odbacio i optuzbe da je u vladi ojacala antireformska struja. Prema Crvenkovskom, reforme koje su zahvatile Makedoniju su toliko krupne i teske da ne bi mogle da se izvedu ukoliko su samo rezultat zelja i napor pojedinih licnosti, ili samo programski cilj jedne partije. Crvenkovski je rekao da uvek kad neko napusta bilo koje odgovorno mesto, poteze se kao uteha argument da se radi o porazu reformskog krila. Tako je Petar Gosev svoje napustanje vladajuce partije objasnio da su u Socijaldemokratskom savezu "nadvladale antireformske snage". Kasnije, kad su liberali izlazili iz vlade, tvrdilo se da ce doci do zastoja reformskih zahvata i demokratskih procesa, naveo je premijer.

Zasto je pao Miljovski?

Prema nedeljniku "Puls", dr Jane Miljovski, za koga se kaze da je autor makedonske privatizacije, nasao se na pocetku svog kraja u vladi onog momenta kad je otvorio krstaski rat da bi stavio carinu pod svoju kontrolu. Prema istom nedeljniku, u dosadasnjoj vladi cetvorica ministara Taki Fiti, Ljube Trpevski, Jane Miljovski i Becir Zuta funkcionirali su kao "istobojni lovci na sahovskoj tabli u uslovima jasno izrazenog animoziteta u medjusobnoj korespondenciji".

Nedeljnik tvrdi da ce nova konstelacija: Boris Rikalovski (privreda), Taki Fiti (finansije) i Ljube Trpevski (guverner Narodne banke) funkcionisati punim kapacitetom. Nedeljnik tvrdi da je dosadasnji guverner Borko Stanoevski guvernerstvo vojnicki prakticirao.

Stice se utisak da je premijer komponovao takvu vladu da na celu svih resora ima lojalne ministre, koji su u stanju da ispune njegov osnovni zahtev "da licne interese ne stavljaju iznad opstih" i da funkcionisu kao tim, a ne kao rastimovani orkestar koji je producirao afere.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /