Petak, 30. maj 1997.

DANAS MINISTARSKI SASTANAK UPRAVNOG ODBORA SAVETA ZA IMPLEMENTACIJU MIRA

Predsednistvo BiH uskocilo u "poslednji voz za Sintru"

Ako usaglaseni predlog Predsednistva o Centralnoj banci bude usvojen po hitnom postupku u Parlamentarnoj skupstini BiH, ministri u Sintri bi mogli da sazovu Donatorsku konferenciju u junu

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

U ponoc izmedju srede i cetvrtka, usaglasavajuci nacrt zakona o Centralnoj banci i zajednickoj moneti, troclano Predsednistvo BiH je uskocilo u "poslednji voz za Sintru." Naime, u diplomatskim kancelarijama zemalja-clanica tzv. Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira, ciji se sefovi diplomatije danas sastaju u tom portugalskom letovalistu, vec su pripremili odgovarajuci paragraf zavrsne deklaracije u kojem se konstatuje da bosanske strane, na zalost, nisu bile u stanju da se sporazumeju o osnovnom ekonomskom zakonodavstvu. Te da ce, zbog toga, nova Donatorska konferencija, krajem juna u Briselu, biti ogranicena na prikupljanje sredstava za humanitarnu pomoc i osnovne projekte infrastrukture, dok ce se prelazak na drugu fazu rekonstrukcije i makroekonomsku podrsku... odloziti do usvajanja nuznog zakonodavstva.

Zakon o Centralnoj banci i zajednickoj moneti nije jedini, ali je svakako najznacajniji, deo tzv. Paketa za brzi start ekonomske i politicke obnove Bosne, koji je po Biltovim zamislima trebalo da bude usvojen jos pre kraja prosle godine. Zbog toga su evropske diplomate angazovane na pripremi sastanka u Sintri juce oprezno pozitivno reagovale na vest iz Sarajeva. "Ako je Predsednistvo, zaista, usvojilo jasna i definitivna pravila o Centralnoj banci i zajednickoj moneti... postoji mogucnost da junska Donatorska konferencija ipak bude na ministarskom - a ne ekspertskom - nivou, te da obuhvati i potrebe makroekonomske podrske Bosni i Hercegovini" - rekao nam je juce diplomata jedne od zemalja- clanica Biltovog Upravnog odbora. Pod uslovom, naravno, da Ministarski savet usvoji nacrt koji je prosao kroz Predsednistvo (sto je trebalo da se obavi juce, u "minut pre Sintre"), te da ga podnese Parlamentarnoj skupstini BiH na usvajanje po hitnom postupku. U tom bi slucaju, smatra nas sagovornik, ministri u Sintri mogli bosanskim stranama "progledati kroz prste" zbog zakasnjenja u usvajanju ostalih delova pomenutog Paketa za brzi start, kao sto su, recimo, carinski aranzmani ili sporazum o raspodeli ambasadorskih mesta.

Izuzimajuci stav oko Donatorske konferencije i izbor novog Visokog predstavnika (vidi okvir), svi ostali stavovi "Deklaracije iz Sintre" su manje vise usaglaseni. Sastanak je, podsetimo, sazvan na inicijativu odlazeceg Visokog predstavnika Karla Bilta, sa ciljem da se ulije "novi elan" mirovnom procesu u Bosni, definise medjunarodna strategija za narednu fazu implementacije Dejtonskog sporazuma i pojaca pritisak na njegove potpisnike. Ministri inostranih poslova 10 zemalja-clanica Upravnog odbora (SAD, Rusija, Francuska, Britanija, Nemacka, Italija, Holandija, Kanada, Japan i Turska), te njegov jedanaesti clan, komesar Evropske komisije Hans van den Bruk, jos jednom ce kako sebe, tako i bosanske i ostrane zainteresovane strane (SR Jugoslaviju i Hrvatsku), obavezati na "punu implementaciju" Dejtonskog sporazuma.

IZBOR NOVOG VISOKOG PREDSTAVNIKA I NJEGOVOG ZAMENIKA

Stajner i dalje u igri?

U prethodnom postupku razmatranja kandidatura za Biltovog naslednika, evropska "petnaestorica" nisu uspeli da se usaglase da u Sintri istupe sa jedinstvenim stavom. Naime, 14 zemalja-clanica podrzava Spanca Karlosa Vestendorpa; dok petnaesta - Italija - ostaje pri svom kandidatu, Djandjakomu Migoneu. U italijanskim diplomatskim krugovima u Biselu isticu da na tome insistiraju "iz principa", u zelji da istaknu svoju ulogu u mirovnom procesu, mada su svesni da je to "izgubljena bitka."

Ostaje da se vidi kakvo ce biti misljenje ostalih, ne- evropskih clanica Upravnog odbora (SAD, Rusija, Kanada, Japan i Turska), kao i samog Karla Bilta koji ce, kako se istice, imati vaznu ulogu pri izboru svog naslednika. Nakon razgovora koji su na tu temu u ponedeljak u Parizu vodili americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt i francuski sef diplomatije Erve de Saret, do javnosti je procurilo da je postignut sporazum o tandemu Karlos Vestendorp (visoki predstavnik) i Zak Klajn (glavni zamenik).

U briselskim diplomatskim krugovima, medjutim, jos nisu spremni da u potpunosti otpisu Mihaila Stajnera, sadasnjeg Biltovog glavnog zamenika, bilo kao "vrsioca duznosti" Visokog predstavnika za izvestan period, ili jos neko vreme njegovog glavnog zamenika. Kakva god da bude odluka u Sintri, isticu nasi izvori, "smena nece biti simultana", odnosno Bilt i Stajner nece istovremeno napustiti Sarajevo. Utoliko pre sto Klajn, ako bude imenovan za novog glavnog zamenika, nece tu duznost moci da preuzme barem do 15. jula, kada mu istice mandat glavnog administratora UN u Istocnoj Slavoniji. A mozda ni posle toga, buduci da se uveliko razmatra mogucnost produzenja mandata UNTAES.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /