Cetvrtak, 29. maj 1997.

BRANKO CRVENKOVSKI SAOPSTIO SASTAV NOVE, REKONSTRUISANE MAKEDONSKE VLADE

Premijer skrenuo - ulevo?

Osam novih ministara, a samo cetiri zadrzala svoje resore. Najznacajnija promena: smenjen ministar spoljnih poslova Ljubomir Frckovski. Prema prvim izjavama opozicionih lidera od rekonstruisane vlade ne moze se nista posebno ocekivati. BMPO-DPMNE poceo novu seriju protestnih mininga

Dragan Nikolic
dopisnik “Nase Borbe" iz Skoplja

Premijer Branko Crvenkovski saopstio je sastav svoje cetvrte po redu vlade, o kome ce se Sobranje izjasniti u toku danasnjeg dana.

U novoj vladi je osam novih ministara, a samo cetiri ministra su zadrzali svoje resore. Novi ministri su Lazar Kitanovski (odbrana), Djordji Spasov (pravda), Boris Rikalovski (privreda), Abdimenaf Neziri (razvoj), Tome Trombov (urbanizam i gradjevinarstvo), Kiro Dokuzovski (poljoprivreda), Petar Ilijevski (zdravstvo). Samo Sofija Todorova (obrazovanje), Tomislav Cokrevski (policija), Taki Fiti (finansije) i Slobodan Unkovski (kultura) zadrzali su svoje dosadasnje resore.

Najznacajnije promene su smena ministra spoljnih poslova Ljubomira Frckovskog tvorca makedonskog Ustava i Janeta Miljovskog, autora makedonske privatizacije, iz cega se izvodi zakljucak da je Branko Crenkovski zbog tih, kao i nekih drugih promena, “skrenuo ulevo". Osim toga, tvrdi se da je Crvenkovski dao naglasene ustupke socijalistima, tri ministarska mesta u vladi i mesto guvernera Centralne banke. Novi ministar spoljnih poslova je Blagoj Handziski, dosadasnji ministar odbrane.

Prema privm izjavama opozicionih partija od rekontruisane vlade se ne moze nista posebno ocekivati. Vodeca opoziciona partija VMRO-DPMNE juce je zapocela novu seriju protestnih mitinga u regionalnim centrima, a za subotu je najavila novi protestni miting u Skoplju. Ova partija ocenjuje da je rekonstrukcija vlade “samo unutrasnja stvar vladajuce partije" i da treba da se formira “strucna vlada" sa zadatkom da do jeseni pripremi vanredne izbore.

Razbijacki pohod bitoljskih stedisa

U Bitolju je situacija vrlo napeta, posto su ostecene stedise kamenovale zgradu opstine, porodicnu kucu gradonacelnika Siljana Micevskog, koji je napustio Bitolj, zatim kucu vlasnice propale stedionice “Tat" Sonje Nikolovske, kao i zgrdu osiguravajuceg drustva “TAM" i direkciju gradjevisnog preduzeca “Pelister". Tokom kamenovanja lakse je povredjeno nekoliko policajaca, ali Sobranje Makedonije je ponovo odlozilo zakon o stedisama, na predlog poslanika iz Bitolja Braniroda Mihajlovskog, koji je rekao da treba prvo da se zavrsi sudsko vestacenje, posle cega bi bila jasnija slika o stanju stedionice.

Prema ocenama opozicionih partija u Makedoniji je u toku radikalizacija, koja bi mogla doneti ili “albanizaciju" ili “finu diktaturu".

Lider Liberalno-demokratske partije Petar Gosev je na jucerasnjoj konferenciji za novinare takodje zatrazio “tehnicku vladu" i prevremene izbore, a tim sto je naglasio da njegova partija jos uvek nece izici iz institucije sistema - na ulice, dajuci tako vladi sansu da na regularan nacin sidje sa vlasti. Gosev je optuzio vladu za napetosti u Gostivaru, zbog albanske zastave, u Bitolju, zbog “neiskrenog odnosa sa stedisama" i u Vevcanima, zbog “kidnapovanja tamosenjeg gradonacelnika" i njegovog odvodjenja u istrazni zatvor.

Takodje, i Demokratka partija, cije je glavno uporiste u Zapadnoj Makedoniji optuzila je vladu da je davala prevelike ustupke albanskim partijama tako da je pod pritiskom tih partija Tetovu “vestacki pripojeno jedanaest hiljada stanovnika albanske nacionalnosti iz susednih sela, nakon cega je makedonsko stanovnistvo u Tetovu postalo od vecine - manjina.

Dok se u Gostivau medjuetnicka situacija oznacava kao veoma napeta, Ustavni sud Makedonije je uputio zvanicno pismo Savetu opstine u kome trazi da li je privremena mera o skidanju makedonske, albanske i turske zastave ispred javnih institucija u tom gradu sprovedena. Prema portparolu ovog suda, Jugoslavu Milenkovicu ukoliko Savet opstine obavesti sud da odluka nije sprovedena, Ustavni sud ce zatraziti od vlade da ona sprovede privremenu odluku.

Posle rusenja jarbola sa albanskom zastavom u ponedeljak ujutru, gradonacelnih Gostivara Rufi Osmani je izjavio da odluka Ustavnog suda jos uvek nie punovazna i da nece dozvoliti da se skine albanska zastava sa jarbola dok je on gradonacelnik. Predsednik Saveta opstine Gostivar Rafik Dauti je uputio pismo Ustavnom sudu u kome se kaze da je Savet opstine raspravljao o privremenoj meri Ustavnog suda na posebnoj sednici, na kojoj je zakljuceno da se ta tacka dnevnog reda jos jednom nadje na sednici saveta. U pismu se predlaze Ustavnom sudu da privremenu meru povuce dok se ne donese zakon o upotrebi zastava.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /