Utorak, 27. maj 1997.

FORMIRANJEM BB GRUPE POCELO PREUREDJENJE NASEG BANKARSKOG SISTEMA

Koncept za naruceni pristanak

Beobanka, bez koje BB Grupa po tvrdnjama bankara fakticki i ne postoji, nije za sada potpisala ugovor o pristupanju Grupi, a postoje nagovestaji da ce Zlatan Perucic izneti svoj koncept na vanrednoj Skupstini banke

Jugoslovenski bankarski sistem usao je u proces obnove i izgradnje - posle sankcija tokom kojih su zajedno sa celom privredom postradale i banke, sada je poceo da se ostvaruje plan o formiranju nekoliko bankarskih sistema (najverovatnije tri - BB Grupa, Jugobanka i Vojvodjanska banka) koji treba da budu dovoljno jaki za kompetentan povratak na inostrano trziste. Prosle nedelje osnovana je Beogradska banka Grupa, koju prema planu treba da cine svih dvadeset banaka clanica Beogradske banke.

Osim 16 manjih lokalnih banaka, okosnicu ove grupacije treba da sacinjavaju Beogradska banka a.d., zatim Investbanka, Agrobanka i Beobanka. Ove dve poslednje, medjutim, nisu potpisale zajednicki ugovor o pristupanju Grupi, a Beobanka pri tom ima svoj sopstveni program konsolidacije, ciju je izradu poverila poznatoj oditorskoj kuci "Prajs voterhaus". Uprkos nekim ocekivanjima, generalni direktor Beobanke Zlatan Perucic nije do sada (pa ni na Skupstini Beogradske banke a.d. kad je "kolektivni ugovor" potpisivan) izneo u javnost sopstveni koncept konsolidacije banke. Umesto toga, napustio je sednicu pred samo potpisivanje pristupnice i time jos vise pojacao spekulacije da Beobanka mozda i nece uci u sastav Beogradske banke Grupe, ili ce to uciniti na kraju, ali posle zestokog otpora i pod pritiskom.

Ko odlucuje

Prema onome sto smo nezvanicno uspeli da saznamo, Perucic ce ovaj koncept konacno izneti na predstojecoj vanrednoj Skupstini banke, posto je redovna nedavno odrzana. Direktor Beobanke, tvrdi nas sagovornik, nije ni mogao da potpise pristupnicu BB Grupi sve i da je hteo, posto je bio obavezan da postupi po odluci Upravnog odbora banke, odrzanog dan pre pomenute Skupstine Beogradske banke a.d. Tamo je, kako saznajemo, stopirano pristupanje "u ovoj fazi", a jedan od njegovih clanova tvrdi kako "tamo vise ne sede najveci duznici koji sve sto im se kaze moraju da aminuju, vec najjace firme, sposobne da iznesu svoje misljenje".

- Beobanka, hteo to njen prvi covek ili ne, na kraju mora pristupiti Grupi, jer bez nje ta Grupa de fakto i ne postoji, rekao nam je jedan od uglednih jugoslovenskih bankara prisutan na Skupstini, kojoj su inace prisustvovali skoro svi jugoslovenski bankari koji drze do sebe. Ceo posao narucen je na najvisem mestu, tvrdi nas sagovornik i "tu nema hoces-neces". Za nosioca posla i sefa izabrana je Borka Vucic, i to nimalo slucajno. Kao licnost od najveceg poverenja predsednika Milosevica (u godinama sankcija upravljala jugoslovenskim parama i obavljala razne poverljive drzavne poslove na Kipru) ona je dobila zadatak i kako tvrdi nas sagovornik obavila ga u rekordnom roku, da napravi program konsolidacije i koncentracije preostalog jugoslovenskog bankarskog sistema, a pre svega Beogradske banke na cije celo je dosla posle Kipra i zamenila (kazu istrosenog) Ljubisu Igica. Ni ovaj potonji, naravno, nije ostao "na ulici" - postavljen je za direktora Anglo-Jugoslav banke u Londonu, ciji je Beogradska banka vecinski akcionar.

Osetljivo pitanje suvereniteta

Misljenja bankara o aktuelnim trendovima u ovoj oblasti, potpuno su raznolika - dok jedni izrazavaju skepsu da "nista nismo naucili na sopstvenim greskama jos od Udruzene beogradske banke, pa sad pokusavamo isti propali eksperiment", drugi sumnjaju da vlast po svaku cenu zeli da stavi "pod svoju sapu ovo preostalih para, a navodni nastup prema svetu koristi samo kao alibi", treci se sasvim slazu sa argumentima Borke Vucic i Nikole Stanica, direktora Investbanke, koji misle da nase banke, ako se u svetu pojave male i rascepkane, u startu nemaju nikakve sanse vec jedino udruzene mogu predstavljati iole ozbiljnijeg partnera za razgovore i zakljucivanje poslova. Pri tom dodaju da je i svetski trend udruzivanje i ukrupnjavanje i mnogo vecih banaka nego sto su ove nase.

Ono sto ocigledno izaziva zebnju kod pojedinih bankara, jeste pitanje koliko ce banke clanice Grupe uspeti da sacuvaju sopstveni suverenitet, bez obzira na zvanicna obecanja da ce svaka od njih ostati samostalni subjekt. Platni promet sa inostranstvom se ipak prenosi na Grupu, a ostalo je otvoreno pitanje sta ce biti sa velikim ovlascenjima za platni promet koja pojedine banke iz grupe poseduju. Prema recima Borke Vucic, bilo je velike borbe da banke koje ova ovlascenja imaju, zadrze i dalje, pogotovu sto se tesko dobijaju. Na kraju je ostalo da se ovo pitanje regulise pravilnikom, tako sto bi se mozda velika ovlascenja zadrzala, s tim sto bi ih onda banke prenosile na Grupu po pojedinim poslovima. Borka Vucic je inace najavila da predstoje izmene u proceduri za dobijanje velikih ovlascenja kod Narodne banke, ali nije precizirala detalje izmena.

A dubioze?

Novoformirana BB Grupa verovatno predstavlja veliku nadu za banke kojima je NBJ oduzela dozvole za rad. Direktor Slavija banke Milomir Spasic bio je medju potpisnicima Ugovora o pristupanju Grupi, mada je doskoro vazilo da ce Slavija banka biti pripojena Beobanci. Nedoumicu novinara otkud on tu, ovako je objasnio: "Nama i jeste i nije oduzeta dozvola, a ovaj Ugovor ne predstavlja smetnju za nase razgovore sa Beobankom. Da je prosle godine napravljena ovakva Grupa, nama ne bi ni bila oduzeta dozvola".

Najmanje interesantno u celoj euforiji, izgleda je pitanje dalje sudbine dosadasnjih nagomilanih dubioza banaka. Osim najave Borke Vucic, da ce "kao prvi i brzi korak" biti osnovana Agencija za konsolidaciju i sanaciju banaka i preduzeca njihovih komitenata, do sada nije detaljnije objasnjavano kako ce Agencija ubuduce uspeti da naplati potrazivanja i vrati dugove banaka koje to do sada same nisu uspele. Moze biti da su svi, kao sto je sa zadovoljstvom konstatovao viceguverner NBJ Ratko Banovic, okrenuti buducnosti, a ne kuknjavom nad prosloscu.

Biljana M. Stepanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /