Utorak, 27. maj 1997.

GOVOR AMERICKOG DRZAVNOG SEKRETARA MEDLIN OLBRAJTP RILIKOM SVECANOSTI ODRZANE PROSLE NEDELJE U NJUJORKU (2)

Ne postoji alternativa za Dejton

Nas cilj je demokratska i ujedinjena Bosna a za vlade u Beogradu i Zagrebu poruka iz SAD je jasna: ukoliko izgradite pravu demokratiju, postujete ljudska i manjinska prava - prava Albanaca na Kosovu kao i Srba u Hrvatskoj - i ispunite obaveze iz Dejtona, ukljucujuci potpunu saradnju sa Sudom za ratne zlocine, bicete dobrodosli u zapadnim institucijama. Ali, ukoliko ne budete saradjivali sa Dejtonom, nece biti moguc nijedan pokret spoljnog zida sankcija prema Srbiji a Zagreb ce biti suocen sa protivljenjem daljoj integraciji u euroatlantske institucije

Posto smo pazljivo procenili gde se nalazimo sada, pojavljuje se pitanje kuda cemo ici dalje. Neki sugerisu da napustimo dejtonsku viziju o jedinstvu i da prihvatimo podelu Bosne - kao drevne galije - na tri dela. Blize kuci, suocavamo se sa kriticarima koji su toliko nestrpljivi zbog nepopustljivosti strana da su spremni da proglase pacijenta mrtvim.

Ali Dejton prepisuje dugorocnu rehabilitaciju, a ne trenutan lek. Napustiti ga sada znacilo bi premotati unatrag traku nedavne istorije i postaviti scenu za obnovljeno ubijanje sa predvidivim divljastvom i nepredvidivim dometom i posledicama. To je staza za cinicne i iscrpljene - ali, to je staza koja obecava cak i vece opasnosti i zrtve od svima poznatog teskog puta ka trajnom miru.

Podsetila bih na nesto sto je rekao senator Artur Vandenberg tokom debate u senatu o Marsalovom planu, pre 49 godina:

"Najveca nacija na Zemlji", rekao je on, "ili opravdava ili odustaje od svog vodjstva."

Potpuno smo okruzeni proracunatim rizicima. Duboko verujem da je program koji je u toku najbolji od tih rizika. Nisam se svadjao sa onima koji se ne slazu, zato sto imamo posla sa stvarima ciji se ucinak ne moze tacno proceniti. Ali, onima koji se ne slazu ja ne mogu da kazem da su utekli u bezbednost, odbijajuci ili podrivajuci ovaj plan. Oni su jednostavno pobegli u druge rizike koji su, plasim se, daleko veci. Kada je o meni rec, mogu jedino da kazem da dajem prednost sopstvenom izboru odgovornosti.

Dugorocna privrzenost Bosni

Veceras, kao drzavni sekretar, mogu jedino da kazem da u poredjenju sa rizicima napustanja vodjstva, Klintonova administracija daje prednost rizicima i odgovornostima vodjstva u Bosni.

Danas, i u danima koji predstoje, mi cemo se ponovo posvetiti cilju primene Dejtonskih sporazuma i jedinstvene bosanske drzave sa dva multietnicka entiteta. Potvrdjujemo da je nasa privrzenost buducnosti Bosne dugorocna i da ce trajati i kada SFOR iz nje ode.

Kao pocetni simbol te privrzenosti, danas objavljujem da ce Sjedinjene Drzave uskoro otvoriti svoje filijale u Mostaru i Banjaluci, sto ce nam omoguciti prosireno diplomatsko prisustvo sirom Bosne i Hercegovine.

Sledece nedelje u Portugalu, ja cu se sastati sa svojim kolegama kako bismo razgovarali o koracima koje zajednicki mozemo preduzeti da bi se ponovo podstakao Dejtonski proces. Odmah nakon toga, otputovacu u Sarajevo, Brcko, Banjaluku i na druga mesta u regionu sa porukom da je predsednik Klinton odobrio seriju mera radi ohrabrivanja daljeg i brzeg napretka ka sustinskim ciljevima Dejtona.

Sest mera

Ti ciljevi ukljucuju: 1) unapredjenje stabilne vojne situacije da bi se minimizirali izgledi za obnavljanje borbi; 2) poboljsanje sposobnosti lokalnih vlasti za sprovodjenje zakona u obezbedjivanju javne bezbednosti; 3) ubrzavanje razvoja demokratskih institucija koje upravljaju u skladu sa vladavinom zakona; 4) osiguravanje bezbednog povratka vise izbeglica i raseljenih lica njihovim domovima i omogucavanje Bosancima da se slobodno krecu sirom svoje zemlje; 5) dovodjenje pred lice pravde vise osoba koje su osudjene za ratne zlocine i druga zverstva; i 6) poboljsanje ekonomske rekonstrukcije i medjuentitetske trgovine.

Ukupno uzevsi, nas cilj je demokratska i ujedinjena Bosna unutar demokratske i ujedinjene Evrope.

Da bismo izgradili takvu Bosnu, bice nam potrebno nastavljanje vodjstva i pomoc nasih saveznika iz Evrope i prijatelja iz celog sveta.

Bice nam potrebno da odrzimo sopstvenu koheziju i da simultano pokrenemo diplomatski, bezbednosni i ekonomski front.

Bice nam potrebna saradnja svih strana iz Dejtona, ukljucujuci vlade iz Srbije i Hrvatske. Iskustvo nam govori da takva saradnja nece stici lako ili bez upotrebe ekonomske i politicke poluge. Ektremisticke struje koje su potpalile rat na Balkanu ostale su jake i u Beogradu i u Zagrebu.

Povratak izbeglica

Za ove dve vlade, poruka iz Sjedinjenih Drzava je jasna. Ukoliko izgradite pravu demokratiju, postujete ljudska i manjinska prava - prava Albanaca na Kosovu kao i Srba u Hrvatskoj - ukoliko postujete medjunarodni zakon i ispunite obaveze iz Dejtona, ukljucujuci obavezu da u potpunosti saradjujete sa Sudom za ratne zlocine, bicete dobrodosli u zapadnim ekonomskim i politickim institucijama. Ali, ukoliko ne budete saradjivali sa Dejtonom, ostacete izvan glavne struje. Nece biti moguc nijedan pokret spoljnog zida sankcija prema Srbiji. Zagreb ce biti suocen sa rastucim protivljenjem daljoj integraciji u euroatlantske institucije.

Unutar Bosne, krenucemo napred sa obnovljenom energijom u asistiranje onima koji zele nasu pomoc, kako bismo omogucili da njihova zemlja dobije puno svojstvo jedinstvene nacionalne zajednice.

Na primer, iako ce ostati pre svega koncentrisan na sprovodjenje vojnih aspekata Dejtonskog sporazuma, SFOR ce nadgraditi svoja dostignuca aktivnom podrskom kljucnim zadacima civilne implementacije, u okviru svog mandata i sposobnosti.

To ukljucuje pomoc u stvaranju bezbednog okruzenja za organizovan povratak izbeglica i u postavljanju izabranih zvanicnika u predvidjene oblasti, kao i specificne projekte ekonomske rekonstrukcije koji bi mogli da ukljuce medjuentitetske telekomunikacije i ponovno uspostavljanje civilne avijacije.

Projekat podrske otvorenim gradovima

Puna implementacija mora biti nas cilj u svim sektorima i strane ne mogu prigovarati i odabirati one elemente koji im odgovaraju na racun drugih. Ukoliko se ne budu pridrzavale kljucnih zadataka implementacije, to za njihove politicare ili vojne lidere nece biti uobicajeni posao. Na primer, ukoliko se strane ne budu pridrzavale obaveza oko kontrole naoruzanja, SFOR ce imati mogucnost da ogranici vojna kretanja i obuku.

Ocigledno je da medjunarodna zajednica ne moze nametnuti saradnju u Bosni. Ne mozemo uciniti da svaki grad, selo i osoba prigrli koncept ujedinjene Bosne.

Ali, oni koji odbijaju taj koncept nece dobiti nasu pomoc. Niti ce videti ispunjenje svoje vizije o separatistickoj buducnosti. Ne postoji alternativa za Dejton. Bosanci bi trebalo ili da se pridruze u naporima kako bi Dejton funkcionisao, ili da se uklone sa puta. Jedina pomoc koju cemo mi obezbediti ili pruziti Bosni je pomoc koja pomaze u stvaranju jedinstvene zemlje, ili koja pomaze ljudima koji pomazu uspehu Dejtona.

Inicijative za napredak na osnovu sustinskih odluka iz Dejtona o kojima cu veceras govoriti, zamisljene su upravo na osnovu ovog principa. Na primer, nas novi Projekat podrske otvorenim gradovima obezbedjuje pomoc onim zajednicama, samo onim zajednicama, koje su demonstrirale volju da dozvole pripadnicima etnickih manjina da se bezbedno vrate svojim kucama.

Brcko vazno za uspeh Dejtona

Do danas smo identifikovali cetiri opstine u razlicitim delovima Bosne koje ce ucestvovati i to ce kostati 3,6 miliona dolara. Imamo na raspolaganju dodatnih pet miliona dolara za pomoc u popravci gradjevina, za obezbedjenje poljoprivredne podrske i poslovnih kredita i za obuku radnika u kvalifikovanim zajednicama.

U buducnosti, istrazicemo mogucnosti za obezbedjivanje dodatne pomoci otvorenim gradovima, u rasponu od direktne ekonomske pomoci, do projekata koji imaju za cilj ocuvanje prirodnih bogatstava i okruzenja. SFOR trazi nacin da pruzi pomoc. I, zatrazicemo od nasih saveznika i medjunarodnih finansijskih institucija da uloze poseban napor kako bi pomogli. Zelimo da svaki grad koji odabere da bude "otvoreni grad", bude grad koji ima buducnost, grad koji ima prijatelje.

Jedan grad u kome je narocito vazno da stanovnici rade za jedinstvo i mir je Brcko. Zbog strateskog polozaja i uzasnog etnickog ciscenja koje se tamo dogodilo, mirno, multietnicko Brcko bilo bi snazan simbol za ostatak Bosne i odskocna daska za uspeh citavog Dejtonskog procesa.

Nas je cilj u Brckom, kao i uopste u Bosni, da ponovo povezemo ono sto je bilo pokidano, da uspostavimo tok saobracaja, komunikacija i trgovine i socijalne uzajamne odnose izmedju razlicitih etnickih zajednica u zemlji. Iako ima onih koji se protive ovoj operaciji, oni za nju ne nude nikakvu zivotvornu alternativu.

Mi verujemo da sve vise i vise Bosanaca dolazi do zakljucka da ce obnavljanje prirodne cirkulacije stvari i ljudi unutar njihove zemlje biti dobrobit za sve segmente stanovnistva; i da je to jedini - ponavljam, jedini - nacin pomocu kojeg ce oni moci da izgrade pristojnu buducnost za sebe i za svoje porodice.

(Nastavlja se)

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /