Ponedeljak, 26. maj 1997. | |
IVO KOMSIC, PROFESOR FILOZOFSKOG FAKULTETA U SARAJEVU, O SITUACIJI U BIHJos su dominantne nacionalisticke opcije
Nacionalisticke stranke stalno podsticu napetost i nacionalnu homogenizaciju, produciraju mrznju i strah uz pomoc svojih medija tako da se narodi ovde ponasaju kolektivisticki, sto su pokazali i izbori u BiH
Feral TribuneU sarajevskim novinama bliskim bosnjackoj vlasti pojavili su se napisi o tome kako i SDA, odnosno stranka Alije Izetbegovica, potice podjelu Bosne na tri dijela. Jesu li ti tekstovi mozda u biti svojevrsno testiranje javnosti? - Drzim da clanci u sarajevskoj stampi nisu bezazleni, bilo da su potvrdjivali necije stavove, bilo da su svjesno lansirani. Rijec je, naravno, o staroj ideji podjele Bosne na tri nacionalna dijela. Gospodin Izetbegovic nije osporio da i unutar bosanskog naroda, odnosno unutar SDA, stranke kojoj je na celu, postoje oni koji bi danas najradije stvarali neku muslimansku bosnjacku drzavu unutar BiH. On, dakle, nije osporio postojanje takvih ideja, ali je vrlo rezolutno rekao kako ta opcija nema nikakve sanse, te da oni koji je zastupaju ne mogu osvojiti vlast ni u stranci ni u narodu, jer su u manjini.
Proizvodnja mrznjeKako vi kao Hrvat vidite stanje u muslimanskom korpusu? Moze li se doista govoriti da je ideja o vlastitoj muslimanskoj drzavi unutar BiH stav samo ekstremnog dijela toga korpusa?- Znate, nama su te ideje poznate jos od 1993. godine, one su se iskazivale nekad stidljivo nekad agresivno i potpuno otvoreno. No, vazno je da ta politicka ideja nije prevladala unutar bosnjackog naroda i da je zapravo ostala u sjeni. A znate i sami da u politici nije vazno sto tko namjerava nego su vazni rezultati. Drugo je procjena necije moralnosti. Naravno, mi Hrvati nismo nikada javno mahali tom muslimanskom idejom jer nam je bilo u interesu da svijet prihvati samo opciju ocuvanja cjelovite BiH. Plasi li vas buducnost na ovim prostorima, buduci da se ovdje gotovo kao nuznost iskazuje cinjenica da ratovi zavrsavaju pobjedom nacionalistickih stranaka koje su ratove i proizvele? - Naravno, tim vise sto te stranke stalno poticu napetost, snaznu nacionalnu homogenizaciju, produciraju mrznju i strah uz pomoc svojih medija, tako da se i narodi ovdje ponasaju i misle posve kolektivisticki, pa se tako ponasaju i na izborima. Upravo su izbori u BiH pokazali da su nacionalisticke opcije jos uvijek dominantne. Ali ja vjerujem da to stanje nece potrajati. Zasto? - Zato sto ce biti tesko produzavati s takvom politikom, jer se ona ni po cemu ne uklapa u evropske kontekste, a mi ne mozemo biti iznad ili izvan Evrope. Medjunarodna zajednica to nece dopustiti i mi cemo, htjeli-ne htjeli, morati prihvatiti evropske standarde. Za mnoge je zivot u poslijeratnoj Bosni tezi nego za vrijeme rata, buduci da ne funkcioniraju institucije sistema, sto za posljedicu, jednako kao i u Hrvatskoj, ima krsenje ljudskih prava, onemogucavanje povratka izbjeglima, itd. Tko su krivci za takvo stanje? - Krivci su u samoj vlasti, u vladajucim strankama, jer takvo stanje samo njima odgovara. Ti su rezimi nametnuli jedan novi poredak vrijednosti i ovdje i u Hrvatskoj. I premda nije zahvalno praviti takve identifikacije, treba reci da su se narodi u BiH ponasali shodno onom poretku vrijednosti koji im je nametnula njihova vladajuca struktura. Cak su i faze rata u Bosni odgovarale upravo fazama politickih identifikacija. Svi politicki potezi i danas se stavljaju u funkciju drzave, a slicno je i u Hrvatskoj. Drzava je postavljena na najvise mjesto, ona je prva i osnovna vrijednost pa se svi politicki potezi vuku ili procjenjuju samo na temelju toga koliko je tko “drzavotvoran". Onda se po tome odredjuje tko je prijatelj, tko neprijatelj.
Kult drzaveAli hrvatska vlast stalno “odgaja" svoje gradjane tvrdnjom kako je u citavom demokratskom svijetu upravo drzava najveca ako ne i jedina vrijednost?- Ali to nije pravi poredak vrijednosti, pogotovo ne u demokratskom svijetu. Tamo je na prvome mjestu pojedinac, njegova sloboda i njegova prava, pa onda obitelj, zatim narod, pa tek onda drzava, dakle ona je tek na cetvrtome mjestu. U tom svijetu ne smije se napraviti poremecaj tih vrijednosti, odnosno ne smije se zrtvovati pojedinca za obitelj jednako kao sto se narod ne smije zrtvovati za drzavu. Ovdje je upravo obrnuto. U ime drzave sve je dopusteno? - Da, drzava je postavljena na prvo mjesto i sve se drugo smije zrtvovati. I mi ovdje imamo nesrecu, pogotovo mi Hrvati, sto su nam vladajuce strukture unutar hrvatskog naroda nametnule taj krivi vrijednosti sustav. Jos je gore sto drzava s kojom se bosanski Hrvati identificiraju nije BiH, nego Hrvatska, pa onda nije cudno da dolazi do stalnih napetosti izmedju Hrvata i Muslimana, kojih inace ne bi bilo. Iz takvog poremecenog sustava vrijednosti proizlaze svi problemi, od ugrozavanja ljudskih i obiteljskih prava do nacionalnih prava, kulture... To vrijedi za Bosnjake kada je u pitanju BiH i za Hrvate kada je u pitanju Hrvatska.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |