Ponedeljak, 26. maj 1997.

DRAGAN LAZOVIC, GLAVNI SAVEZNI DEVIZNI INSPEKTOR O ODUZETIM

Nema zapisnika o oduzetim devizama

Ne zeleci da komentarise rad Savezne uprave carina Dragan Lazovic, glavni savezni devizni inspektor, objasnjava da se po zakonu devize oduzete posto je gradjanin prijavio da ima vise od dozvoljene sume, oduzimaju samo privremeno, dok zbog sakrivenih moze biti i ozbiljno kaznjen

Savezna vlada je prosle godine dva puta davala naloge Saveznoj upravi carina da se Deviznom inspektoratu uplate devize oduzete na granicnim prelazima. Ni njih ni zapisnika, sa granicnih prelaza, jednostavno - nema. Sagovornici “Nase Borbe" tvrde da se ne radi o desetinama hiljada nemackih maraka (u stranoj valuti) koju carinici pojedinacno oduzimaju Jugoslovenima ili stranim gradjanima na proputovanju kroz SRJ. Kako kazu, medjutim, do kraja prosle godine iz Carine u Devizni inspektorat nije stigao ni jedan zapisnik - dokument o oduzetim devizama.

Dragan Lazovic, glavni savezni devizni inspektor u Saveznom inspektoratu nije, medjutim, zeleo da komentarise rad Savezne uprave carina i da li i koliko zapisnici o oduzetim devizama i novac stizu u SDI.

Oduzimanje automobila

O automobilima koje carinici zbog nekog prekrsaja oduzmu na granicnim prelazima, a koji potom, prema zalbi vlasnika, “nestaju bez traga", odnosno budu prodati na licitacijama, najcesce u Crnoj Gori, Lazovic kaze:

- Vozila se, bilo da je rec o putnickim ili teretnim, oduzimaju ako je njima napravljen kakav tezi prekrsaj na granicnom prelazu. Ako je u vozilu pronadjena veca suma sakrivenih deviza, odnosno ako suma prelazi trecinu vrednosti vozila, ono se oduzima. Tri-cetiri slucaja je stiglo kod nas, i ostaju do okoncanja postupka. Nekim vlasnicima, pogotovo ako je rec o teretnim (kamionima) ili taksi automobilima mi smo vozila vratili prvenstveno - “na cuvanje", do okoncanja postupka. Nemaju pravo da ga otudje, a ako izgube spor moraju da ga vrate. U svakom slucaju Savezni devizni inspektorat ne daje nalog za prodaju oduzetih automobila.

Samo oduzimanje deviza obavlja se, inace, po dva osnova. Dragan Lazovic, pomocnik direktora Saveznog deviznog inspektorata objasnjava da putnik, kada ne prijavi devize i na pitanje carinika odgovori da ih nema, a carinik mu, potom pronadje vecu sumu od dozvoljene za iznosenje iz zemlje, zapravo cini tezak krivicni prekrsaj. Takvi, tvrdi Lazovic, i ne pokusavaju da u Deviznom inspektoratu traze povracaj deviza, i zadovoljni su ako se papiri od carinika do deviznog inspektora zagube, jer tada samo ostaju bez novca, ali nece odgovarati i za prekrsaj. Novac, jednostavno, po zakonskim aktima im nikako i ne moze biti vracen.

Oni gradjani koji cariniku “posteno" priznaju da imaju vise od 1.000 DEM (koliko je dozvoljeno iznositi iz zemlje) bez “viska" ostaju “privremeno". Putnik u prvom slucaju dobija zapisnik carinskih organa u kojem pise da je novac sakrio, a u drugom da je devize prijavio, i da su mu privremeno oduzete.

“Zujalice" ponovo u ekspanziji

Komentarisuci da nije opao samo priliv oduzetih deviza sa granicnih prelaza vec i od MUP, Lazovic istice da je jednostavno rec o opadanju kupoprodaje deviza na crnom trzistu. Kako kaze, 1993. godine je bilo 30.000 prijava protiv svercera deviza, a lane manje od 5.000. Podsecajuci da su se na ulici ponovo pojavile “zujalice" Lazovic ne iskljucuje mogucnost da ce biti veca kolicina prijava za prekrsaje.

Lazovic objasnjava da u ovom drugom slucaju protiv tog gradjanina vodi spor, i da se novac uglavnom vraca, uz kaznu od pet do 15 odsto, u zavisnosti od toga da li ima dokumenta kojima moze da dokaze poreklo deviza, da li ih je uneo u zemlju, zasto ih iznosi...

Ukoliko su na takvu presudu zali putnik ili SUC, slucaj ide na ekspertizu u Savezno vece za prekrsaje. Odbijajuci da komentarise zalbe gradjana zbog oduzetih deviza i sve glasniji protest javnosti zbog toga sto je Mihalj Kertes taj koji drzi devize u sefu, i sto iskljucivo od njega (i kako kaze predsednik Srbije), zavisi gde ce one zavrsiti Lazovic istice da se od uvodjenja sankcija smanjuje broj prekrsioca, a povecavaju oduzete sume. Carinici cesto oduzimaju 500.000, milion i vise maraka, od pojedinaca koji rade kakav biznis u inostranstvu. Sve to je nekada, pre sankcija, radjeno preko platnog prometa, pa jednostavno, prema Lazovicevim recima, nije bilo potrebe za svercovanjem vecih kolicina para.

- Bilo je slucajeva da se ljudi interesuju za oduzete devize kod nas. Mi medjutim, o onome sta nije stiglo kod nas ne mozemo da govorimo, nismo pravi sagovornici, zakljucuje Lazovic.

J. P.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /