Nedeljna, 25. maj 1997.

Ocene stranih diplomata o previranjima na srpskoj opozicionoj sceni

Jugoslavija se ne mice

"Nereagovanje koalicije Zajedno na odobravanje trgovinskih mera i tekst deklaracije EU simptom je njihovog sadasnjeg nejedinstva i odraz preokupiranosti unutrasnjim nesuglasicama. Zbog toga oni ne mogu da se usredsrede ni na sta sto se desava spolja. To je za zaljenje, jer se smanjuju izgledi za izgradnju demokratskih snaga", ocenjuje zapadni zvanicnik

Aleksandar Djordjevic

Umesto da se bavi pripremama za izbore koji se moraju odrzati do kraja godine i razvojem programa koji ce je posle uspeha i tromesecne vlasti na lokalnom nivou biracima prikazati kao prihvatljivu i uspesnu alternativu postojecem uredjenju, opozicija se mesecima bavi medjusobnim prepucavanjem i uzajamnim blacenjem ljudi koji bi tokom ove godine mogli da zajednicki formiraju vlast.

Ovakav utisak obicnog sveta koji se tri meseca smrzavao na ulicama, duvao u pistaljke i trubice, lupao po serpama, zamlacivao se pred kordonima i jasno pokazao da zeli promene i pokret u pravcu u kome je ostatak istocne Evrope vec otisao, dele i strani posmatraci domacih prilika.

"Cini mi se da se Jugoslavija jednostavno ne mice. Ni napred ni nazad", ocenjuje sagovornik "Nase Borbe" kurs Jugoslavije u pravcu politicke i privredne transformacije. "Izgleda da postoji veliki strah u vladinim krugovima od bilo kakvog pokreta. Stvari poput privatizacije i ekonomske reforme deluju odbrambeno, kreirane da bi se odrzao trenutni status kvo. Na duzi period to nije dobra opcija."

U politickom pogledu koji, kako se moze zakljuciti iz poslednjih nastupa predstavnika medjunarodne zajednice, za sada ima prevagu nad privrednim interesima sveta u SRJ, Gonsalesov izvestaj ima mnogo vecu tezinu od pukih preporuka sta treba uciniti sa rezultatima lokalnih izbora.

"Gonsalesov izvestaj je postavio prihvatljiv okvir za demokratizaciju u Srbiji", ocenjuje drugi diplomata. "Mislim da mora da se istakne jedna stvar. Mi ovde ne podrzavamo pojedince ili partije. Mi podrzavamo programe i spremni smo da pruzimo savetodavnu pomoc. Tu mislim na privatizaciju, koja bi mogla predstavljati pocetak povratka i otvaranje mnogih vrata. Sto se duze bude s tim oklevalo, bice vise gubitnika."

Proevropska orijenatacija koalicije Zajedno, koja je od nje u vreme protesta stvorila opstepriznatog i prihvacenog sagovornika na medjunarodnom planu i ozbiljno je izbacila kao prihvatljivu alternativu vladajucim socijalistima, iako i dalje postoji, pala je u drugi plan pred naletom unutrasnjih sukoba. To se mozda najbolje videlo nakon usvajanja trgovinskih preferencijala kada je reakcija usledila tek posle nekoliko dana.

"Nereagovanje koalicije Zajedno na odobravanje trgovinskih mera i tekst deklaracije EU simptom je njihovog sadasnjeg nejedinstva i odraz preokupiranosti unutrasnjim nesuglasicama. Zbog toga oni ne mogu da se usredsrede ni na sta sto se desava spolja. To je za zaljenje, jer se smanjuju izgledi za izgradnju demokratskih snaga", ocenjuje zapadni zvanicnik.

O trenutnim podelama u koaliciji Zajedno diplomati ne zele da govore, s objasnjenjem da bi to bilo neukusno u predizbornoj kampanji, a sa medijskom situacijom kakva vlada, to bi bilo krajnje kontraproduktivno. Zbog ravnoteze valjda, slican stav imaju i kada se govori i procenama o situaciji unutar vladajuce partije. Ipak, o dogadjajima u Zajedno koje potenciraju gotovo svi mediji bez obzira na politicko glediste, strani posmatraci lokalne politicke scene ocenjuju da nisu iznenadjujuci, jer je od pocetka bilo jasno da su se na okupu nasli heteregoni politicki koncepti - od monarhizma do liberalne levice evropskog izgleda.

"Opozicija je ocito veoma podeljena. Izgleda da ih je vise spojila opozicija prema sadasnjoj vladi nego zajednicki programi ili ideje", ocenjuje jedan diplomata. "Cini mi se da ce i opozicija morati da prodje kroz period tranzicije, kada ce morati da definise svoje ideologije i programe."

"Ipak, koalicija Zajedno izgleda da je jedina demokratska snaga koja postoji u ovoj zemlji. Zato u neku ruku jesmo razocarani nesporazumima koji su se u njoj javili". ocenjuje jedan zapadni zvanicnik.

Preokupacija unutrasnjim sukobima skrenula je Zajedno i sa kursa koji je tokom demonstracija pobrao najvise simpatija u svetu koji je do kraja prosle godine uglavnom bivao zasipan informacijama o srpskim zlocinima u Bosni, o predsedniku-diktatoru koji se iz ratnog vodje naprasno pretvorio u mirotvorca i vise-manje kolektivnoj krivici celog jednog naroda za raspad Jugoslavije i rat koji je usledio.

"Zajedno ima odlicnu evrocentricnu poziciju - evropska Srbija i Srbija u Evropi. Srbija je danas valjda jedina evropska zemlja koja je gotovo u potpunosti van evropskih tokova", smatra jedan od zapadnih diplomata.

Jedan od nagovestaja da evropski standardi pocinju da se primenjuju u Srbiji - bar u mestima gde lokalnu vlast drzi opoziciona koalicija - je recimo tzv.

"Otvorena kuca" uvedena u Nisu, gde gradjani mogu da se srecu sa lokalnim funkcionerima i debatuju o problemima koje imaju.

"Ovo je prakticna primena evropskog principa transparentnosti vlasti i to snazno podrzavamo", istice zapadni zvanicnik.

Takva pozicija, medjutim, polako pocinje da se gubi, jer se koalicija sve vise davi u sukobima.

"Ne znam da li je to vise moguce, ali lideri koalicije moraju da pokazu zajednistvo. Oni moraju da rade na podrsci svojim programima. Paznju su dobili na demonstracijama, sada moraju da sprovode ono sto su pricali i pokazu se kao ozbiljna alternativa", konstatuje jedan visoki diplomata.

"Nama bi saradnja s opozicijom bila mnogo laksa nego sa aktuelnim vlastima, jer se oni jasno opredeljuju za evropske principe i standarde na svim poljima. Sa aktuelnim vlastima smo videli mnogo naglih zaokreta i promena pozicija i njima je danas tesko verovati da ono sto govore imaju nameru i da urade."

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /