Nedeljna, 25. maj 1997. | ||
Dan mladosti kao politicki ritualTempirana katastrofa
Nepoznata u drugim socijalistickim zemljama, ovdasnja tradicija stafeta, vezana za proslavljanje Titovog rodjendana postaje u posleratnom periodu uporiste novog kulta. Dan Predsednikovog rodjendana, poistovecen sa Danom mladosti, praznovan je kao masovni ritual njegovog podmladjivanja
Bojan Jovanovic
Vodje revolucionarnih pokreta nakon ostvarenih pobeda, po pravilu, postaju dozivotni drzavnici mesijanskog oreola koji zraci oko kulta njihove licnosti. Posebno obelezje takvog kulta zavisi od kulture i tradicije zemlje u kojoj se on stvara. Iako je Tito rodjen 7. maja, za datum njegove rodjendanske proslave odredjen je 25. maj cije je znacenje Dana mladosti prikrivalo formiranje njegovog kulta. Spektakularne pripreme, obim i sadrzaj praznicnih svecanosti davali su Danu mladosti obelezje najveceg godisnjeg politickog rituala. Prva stafetna trcanja u cast 53. rodjendana Marsala Tita organizuju se vec u maju 1945. godine. Ovom inicijativom i novom formom izvrsena je svojevrsna asimilacija predratne sokolske tradicije stafeta i njihovog svecanog predavanja na Oplencu. Nepoznata u drugim socijalistickim zemljama, nasa tradicija stafeta vezana za proslavljanje Titovog rodjendana postaje u posleratnom periodu uporiste novog kulta. Uvedena inicijativom kojom se legitimisala nova vlast, stafeta u cast Marsalovog rodjendana uspostavljala je kontinuitet sa starom ritualnom praksom, ali je svojom formom i manifestnim ciljem posluzila kao efektno sredstvo potiskivanja i osporavanja dotadasnje tradicije. Odlukama o ukidanju dotadasnjih i utemeljenju novih tradicija iskazivala se sve naglasenija moc partije u drustvu, ekonomiji i kulturi.
Ritual podmladjivanjaSpektakl povodom Dana mladosti potvrdjivao se prvenstveno svojom politickom i ideloloskom dominantom. Poistovecen sa Danom mladosti, dan predsednikovog rodjendana praznovan je kao masovni ritual njegovog podmladjivanja. Godinama sve stariji i nemocniji predsednik je zadrzao glavnu ulogu u velikom spektaklu i sredisnje mesto u njegovoj sakralnoj prostorno- vremenskoj realnosti. Aktualizovanje ove realnosti znacilo je zaustavljanje uobicajenog profanog vremena, odnosno ritualno uspostavljanje vremena pocetka, cija je vitalnost jedan od uslova ostvarenja politickog projekta Predsednikove vremenski neogranicene vlasti. Manifestno prisustvo mladosti simbolicno je pojacavalo osnovnu ritualnu funkciju ovog spektakla podrzavanja dozivotnog mandata, olicenog u Predsednikovom besmrtnom i vecnom vladanju.Zapocet naizgled bezazlenim stafetnim trcanjem, put u obecanu buducnost se ubrzo zavrsio kultom Titove apsolutne vlasti u cijoj su senci venuli, ne samo proklamovani komunisticki, vec i osnovni ljudski ideali slobodnog, demokratskog i humanog zivota. Zasnivajuci se na vrsti blaze, "mekse" represije, kult ove vlasti je iskazao svoje pogubne posledice u negativnoj kadrovskoj selekciji vrsenoj prema kriterijumu lojalnosti i poslusnosti, potiskivanju kriticki opredeljenih, strucnih, sposobonih i marljivih pojedinaca. Neposredne implikacije doslednog visegodisnjeg primenjivanja ovog partijskog kriterijuma ogleda se u rastakanju drustvenih, moralnih, kulturnih i ekonomskih vrednosti. Nase najvece samoobmane proisticale su iz efikasnog mehanizma drustvene lazi koja je kulminirala spektakularnim bljeskom najveceg godisnjeg rituala vezanog za proslavljanje Titovog rodjendana. Ove velike rodjendanske proslave nadmasila je samo Njegova spektakularna sahrana.
Klica katastrofeNastavljanje ritualnog proslavljanja Dana mladosti i nakon Titove smrti, tj. stvarno, fizicko odsustvo kultne licnosti otvorilo je mogucnost projektovanja svih do tad samo podrazumevanih i latentnih sadrzaja. Tako je umesto Njegove fizicke neposrednosti izrazena potreba za prenaglasavanjem ritualnog sadrzaja spektakla i docaravanja Njegovog figurativnog prisustva. Scenario i scenografija zavrsne priredbe Dana mladosti vec 1983. godine realizovan je u ruhu socrealistickog kica kao novi svetovni religijski spektakl. Iako je prvobitna zelja organizatora spektakla bila da Tita postave crvsto na zemlju, On je zalebdeo na stiropornim oblacima kao Sveti Duh iznad svega ovozemaljskog. Sasvim spontano i nesvesno ono sto se do tada nije racionalno priznavalo i sto je tokom Njegove dozivotne vladavine vazilo kao precutna istina, postalo je tada ocigledno, recito, materijalizovano i potpuno jasno u teznji deifikovanja Njegovog lika. Dotadasnji Njegovi podanici pokazali su se kao istinski vernici koji su potrebu za Bogom i dogmom izrazili ritualnim idolopoklonstvom i novim Zakonom o obelezavanju i upotrebi Njegovog imena, lika i dela.Nekadasnja Stafeta i Dan mladosti iskoristili su polet jedne mladosti da bi do kultnih visina uzneli Titovu vlast. Zvrsetak Njegovog bioloskog trajanja oznacio je i pocetak ukidanja ovog rituala koji mu je prvenstveno i bio namenjen. Brzom ukidanju doprinela su i naknadna osvescenja koja su ucinila transparentnim sadrzaj kultne neupitnosti. U tom procesu osvescenja veoma bitnu ulogu je imala i epizoda prihvatanja podmetnutog nacistickog predloska za idejno resenje plakata proslave Dana mladosti 1987. godine. Slucajno otkriveno podmetanje je sprecilo njegovu realizaciju ali je ukazalo i na njihovu izrazitu ikonografsku slicnost i medjusobnu zamenjivost likovnih, znacenjskih i ritualnih elemenata. Sagledavajuci ritualnu praksu i mitsku realnost Dana mladosti, naziremo i jednu novu istinu o nasoj proslosti. Spektakularnost proslave Titovog rodjendana sadrzala je kao svi spektakli i klicu katastrofe. Katastrofa kojom su zavrsili nasi majski sletovi, sazeto opisuje nasu sadasnju drustvenu, politicku i ekonomsku stvarnost. Iluzije u kojima smo ziveli verujuci u njih iznova, nakon svakog velikog godisnjeg spektakla, pokazuju iz sadasnje perspektive svoju pravu istinitost i vrednost u imaginarnom muzeju istorije iluzija. Zato se njihova realna savladanost i prevazidjenost pokazuje samo u nemogucnosti njihovog ponovnog ozivljavanja u bilo kojoj, slicnoj ili drugacijoj formi.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |