Cetvrtak, 22. maj 1997.

TRAGOM VESTI DA STRANCI PRILIKOM NAPUSTANJA SR JUGOSLAVIJE OSTAJU BEZ DEVIZA

Iscezlo stotine hiljada oduzetih maraka

Jugoslovenski carinici vec godinu i po dana oduzimaju u proseku izmedju pet i deset hiljada maraka Nemcima koji izlaze iz SRJ. Prijavljuje se pet do deset ostecenih nedeljno, a Savezni devizni inspektorat o tome nema dokumentaciju, rekao je "Nasoj Borbi" Folker Pele, prvi sekretar i konzul ambasade SRN u Beogradu

Beograd. - Jednom nemackom drzavljaninu koji je krenuo u Grcku da kupi stan carinici su na izlazu iz Jugoslavije oduzeli 40.000 maraka. Novac mu nikada nije vracen a nadlezni inspektorat o tome nema podatke. Ovo je samo najdrasticniji poznati primer koji potvrdjuje sve glasnije negodovanje stranaca koji u nasoj zemlji bivaju, bukvalno, zvanicno opljackani.

- Nemacka ambasada zna za ovaj problem vec prilicno dugo, skoro godinu i po dana. Pokusali smo da pitanje resimo uobicajenim diplomatskim putem, sto znaci upozorenjima Saveznom ministarstvu inostranih poslova. Pokusali smo i sa direktnim pristupom Saveznom deviznom inspektoratu odakle nam uvek porucuju da jos nisu dobili ni dokumentaciju, dosijea, ni novac, pa da zato ne mogu ni da pokrenu postupak - rekao je "Nasoj Borbi" prvi sekretar i konzul ambasade SR Nemacke u Beogradu Folker Pele.

- Isti je slucaj i sa nemackim drzavljanima. Nedeljno izmedju pet i deset Nemaca prijavi da im je novac konfiskovan na granici. To su nemacki gradjani koji su putovali kroz Jugoslaviju ili su boravili u Jugoslaviji. Cesto su to poslovni ljudi sto je potpuno glupo. Koji ce biznismen poslovati sa drzavom u kojoj su mu oduzeli novac - pita se nemacki konzul i dodaje:

- Ne bih mogao da kazem da li se to radi sistematski. Od turskog kolege sam cuo da se to sistematski radilo, verovatno u bliskoj saradnji izmedju dva jugoslovenska granicna prelaza. Do sada nisam imao takav utisak kada su u pitanju nemacki drzavljani. Ipak, novac im biva oduziman a posle toga je sustina citave price da ne mogu da ga vrate posto ne moze da se pokrene postupak u Saveznom deviznom inspektoratu u Beogradu.

Od deviza samo - priznanice

Zakonski sablon je prost: stranac koji ulazi u Jugoslaviju mora da prijavi koliko deviza u zemlju unosi. Ukoliko to ne ucini, prilikom izlaska (ako je u tranzitu) ili povratka novac ce mu biti oduzet (ukoliko bude "uhvacen"), dobice priznanicu i mogucnost da se zali i kasnije eventualno povrati svoj novac. Sve na ovaj nacin oduzete devize, inace, u roku od pet dana moraju da budu poslate u Savezni devizni inspektorat. U cemu je prevara?

- Ono sto mi je rekao kolega iz turske ambasade jeste da Turci, koji rade u Nemackoj a koji se vracaju u Tursku, po dolasku na jugoslovensku granicu zele da prijave devize ali im carinici kazu: "A ne, nema problema, samo vi nastavite". Medjutim, kada napustaju Jugoslaviju carinici im oduzmu novac jer nemaju dokaz da su devize prijavili - kazao je Pele.

- Imali smo slucaj Nemca koji je zeleo da kupi kucu ili stan u Grckoj i imao je kod sebe oko 40.000 maraka (nemackih). Oduzeli su mu ih i nikad mu ih nisu vratili. A 40.000 maraka je mnogo para. On je, kao i drugi, dobio priznanicu. Ali novac ne moze da podigne jer dokumenta nikada ne stizu u nadlezni jugoslovenski inspektorat.

Sve u svemu, od nemackih drzavljana obicno se uzima izmedju pet do 10 hiljada maraka. Otprilike... Ali cak i male kolicine zajedno daju prilicno veliku sumu, tako da citava ukupna brojka sigurno vec ima sest cifara. To je sigurno. Ne verujem, ipak, da se moze govoriti o milionima (maraka), zakljucuje Pele. Stotine hiljada maraka konfiskovanih samo od Nemaca postale su poprilican problem i predstavnici stranih vlada u Beogradu su reagovali.

- Ministarstvu inostranih poslova mnogo puta smo na to ukazivali, kao i mnoge kolege iz drugih ambasada. Stalno smo na to podsecali ali od kada sam ja na ovom mestu, sada skoro vec dve godine, nema nikakvog odgovora ni o jednom od takvih slucajeva - rekao je prvi sekretar i konzul nemacke ambasade.

- Na jedan od redovnih sastanaka predstavnika konzulata stranih zemalja u Beogradu pozvali smo i sefa konzularnog odeljenja saveznog ministarstva (Milorada Ivanovica). To je bilo pre oko tri meseca i citav problem smo mu licno izneli. On je obecao da ce naci resenje ali se do danas nista nije dogodilo.

- Inace, vlada u Bonu zna za problem i zainteresovana je ali vise u opstem, politickom kontekstu. U kontekstu "evropskog" ponasanja Jugoslavije. A ovo sigurno nije "evropsko" ponasanje. Ipak, do sada jos nismo direktno izneli pitanje pred ministarstvo inostranih poslova ali razmisljamo o tome da citavu stvar podignemo na visi nivo. Mozda demarsom na ambasadorskom nivou jer na konzularnom, nivou do sada nije bilo uspeha. Ili ce mozda predstavnistva svih pogodjenih drzava izdati zajednicki demars jer ne mozemo da prihvatimo takvo ponasanje, izjavio je "Nasoj Borbi" Folker Pele.

Upuceni kazu da su, pored Nemaca i turskih gastarbajtera, na udaru u poslednje vreme i "braca i susedi" - Madjari i Grci. Neprijavljenih slucajeva carinske pljacke svakako ima bar upola vise od i prijavljenih ali odgovora jugoslovanskih vlasti nema uopste. Kojim kanalima i kome idu devize moze samo da se nagadja, mada poznavaoci, o cemu je "Nasa Borba" vec pisala, uglavnom pominju ime direktora Savezne uprave carina Mihalja Kertesa.

F. Slavkovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /