Cetvrtak, 22. maj 1997.

POSLE JUCERASNJEG NEUSPEHA ZAKAZAN ZA SUTRA JOS JEDAN SUSRET PREDSTAVNIKA SINDIKATA I VLADE SRBIJE

Pregovori u corsokaku

Prekida strajka nece biti do kompletne isplate zarada za mart i april, rekao Stevan Djordjevic. Nestrpljenje strajkaca i gnev pacijenata. Medicinari iz "Nezavisnosti" tvrde da sindikat vodi "dirigovani strajk"

Zlo za lekare, zlo za pacijente:
Sa prvog protesta u Beogradu
FOTO: N. Stojanovic

Beograd. - Nastavak pregovora predstavnika Glavnog strajkackog odbora sindikata zdravstva i predstavnika resornog ministarstva, ni juce nije urodio plodom. Ministarka zdravlja, dr Leposava Milicevic, nije izasla sa novim ponudama - rekao je juce novinarima Stevan Djordjevic, predsednik Republickog odbora sindikata zdravstvenih i socijalnih radnika Srbije, koji su od 12. maja u generalnom strajku. On je pri tom, dodao da je druga strana nastavak pregovora obecala za sutra u 10 casova.

Po recima Jeke Bubulj, predsednika Republickog sindikalnog pododbora socijalnih radnika, u pregovorima sa predstavnicima Ministarstva za rad, boracka i socijalna pitanja, juce je doslo do odredjenog pomaka, "pa ima sanse za ispunjenje zahteva socijalnih radnika".

Naglasavajuci da prekida strajka nece biti do kompletne isplate zarada za mart i april, Stevan Djordjevic je rekao da je juce istekao rok za isplatu prvog dela aprilske zarade "sto uvecava nase zahteve".

- O novoj najnizoj ceni rada pregovora nece biti dok zdravstvenim i socijalnim radnicima ne budu isplacene sve zaostale zarade. Ovih dana dolazi i do eskalacije nestrpljenja strajkaca, ali i velikog nezadovoljstva korisnika nasih usluga. Nemoguce je ako se odradjuje samo minimum procesa rada da ne dodje do nezadovoljstva pacijenata i korisnika socijalne pomoci. Svi oni moraju da shvate da mi trenutno cinimo sve da zdravstvo ozdravi, odnosno da se rese sistemski problemi u njemu - rekao je Djordjevic.

Krivac je vlada Srbije

Slavica Djukic - Dejanovic, direktor KBC u Kragujevcu svojim istomisljenicima delila je sedmodnevne odmore na Zlatiboru, ali ne placajuci ih iz svog dzepa. Sa druge strane, lekari plate ne primaju mesecima, nemaju cime da lece pacijente, pa je sasvim ocigledno da je za propast zdravstva kriva vlada Srbije, rekla je Danica Stevic, medicinska sestra kragujevackog KBC.

Predsednik Gradskog odbora sindikata zdravstvenih radnika Beograda, Jasminka Kupresanin, naglasila je da su u glavnom gradu, umesto 19. maja, isplate drugog dela martovskih zarada pocele dan kasnije.

- Strajk uzima maha, a u njega se ukljucila i Studentska poliklinika. Sve vece je i nezadovoljstvo pacijenata, pogotovo onih kojima su potrebna resenja o bolovanju ili produzenju bolovanja, ili lekarska uverenja, rekla je Kupresanin.

U kracem razgovoru za "Nasu Borbu", Milovan Cotric, sekretar ROS zdravstvenih i socijalnih radnika, prokomentarisao je i sve cesce sumnje da organizatori strajka suruju sa drzavom, Strajk organizuje ovaj sindikat za celokupno radnistvo u zdravstvu, bez obzira kojem sindikatu pripadaju pojedinci i on je u potpunosti cist.

- Podrzavamo svaki opravdani i dobro vodjen protest. Ne mozemo, medjutim, podrzati nacin vodjenja generalnog strajka onako kako to cini ROS zdravstvenih radnika. On, medjutim, vodi jedan dirigovani strajk koji je narucila Vlada Srbije, a koja nema novca da isplati zaostale zarade i poboljsa stanje u zdravstvu Srbije, vec samo hoce da dobije na vremenu, -rekao je dr Milutin Kontic, predsednik Granskog sindikata zdravstva "Nezavisnost", na jucerasnjoj konferenciji za stampu.

Ovaj sindikat, receno je juce, zahteva depolitizaciju i decentralizaciju zdravstva, stavljanje van snage Zakona o radnim odnosima i poboljsanje uslova rada zdravstva i materijalnog polozaja zaposlenih u njemu. Prema oceni dr Kontica, sramno je, na kraju 20. veka, da lekari budu gladni i da kroz svoj otpor traze ono sto im sleduje.

S. Milicic
G. Djukic

Sta se trazi, sta se nudi

Sindikalisti su ostali uporni da se do kraja maja zaposlenima isplati cela martovska i prvi deo aprilske zarade, dve razlike po osnovu uslova rada iz prosle godine, kao i regres za godisnji odmor. Sa druge strane, vlada Srbije i dalje nudi isplatu martovskih i aprilskih zarada i razliku za uslove rada, ali u periodu od juna do septembra, dok bi regres bio isplacen kad i svim ostalim "budzetasima". Prema informacijama koje je sindikalistima stigla iz Ministarstva za zdravstvo, za kompletnu isplatu martovskih zarada zdravstvenim radnicima potrebno je 408 miliona dinara, a za aprilsku akontaciju jos 227 miliona dinara.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /