Cetvrtak, 22. maj 1997. | ||
SAD KRECU IDUCE NEDELJE U NOVU DIPLOMATSKU OFANZIVU NA BALKANUMedlin Olbrajt u Bosni i mozda u Beogradu i Zagrebu
Americkog drzavnog sekretara ce pratiti Dejvid Sifer u svojstvu specijalnog izaslanika vlade SAD za pitanja ratnih zlocina, a zbog izbegavanja srpske i hrvatske strane da izruce Hagu sve optuzene za ratne zlocine
Slobodan Pavlovic
|
"Nijedna opcija nije iskljucena" - rekao nam je juce predstavnik za stampu Stejt dipartmenta Nik Berns, objavljujuci da ce krajem iduce nedelje, zavrsavajuci evropsku turneju, americki drzavni sekretar Medlin Olbrajt doci u Bosnu (31. maja), kao i da se tim povodom razmatraju i mogucnosti za njene posete Zagrebu i Beogradu, kako bi se i u neposrednom kontaktu prenela "ozbiljna americka zabrinutost zbog neispunjavanja Hrvatske i Srbije obaveza iz Dejtonskog mirovnog ugovora o Bosni".
Predstavnik americke administracije saopstio je tim povodom da ce Olbrajtova boraviti u Bosni krajem iduce nedelje, posle pariskog samita Klintona i Jeljcina, haskog susreta na vrhu SAD-EU i ministarske konferencije NATO u Portugalu, kao i da je za tu priliku - pored razgovora u Sarajevu sa trojnim Predsednistvom Bosne i Hercegovine - predvidjen obilazak americkih trupa u tuzlanskom regionu, a verovatno i odlazak u Banjaluku i Brcko.
"U vezi sa boravkom na Balkanu razmatra se vise opcija" - rekao je Berns tom prilikom, odgovarajuci na novinarsko pitanje o mogucnosti da Olbrajtova posle Sarajeva i Tuzle otputuje i u Beograd, uz istovremeno podsecanje da je vlada SAD u poslednje vreme u nekoliko navrata izrazila nezadovoljstvo zbog izbegavanja Hrvatske, Srbije i bosanskih Srba da ispune obaveze iz tzv. civilnog dela Mirovnog ugovora o Bosni. On je, s tim u vezi, posebno pomenuo problem sa neizrucivanjem Haskom tribunalu optuzenih za ratne zlocine, kao i pitanja povratka izbeglica i raseljenih lica, ekonomsku obnovu i, uopste, jacanje i stabilizovanje Bosne i Hercegovine kao zajednicke drzave, koju sacinjavaju Bosanska Federacija i Republika Srpska u vidu dva ravnopravna entiteta.
Govoreci o poseti Medlin Olbrajt kao i o ministarskom sastanku Atlantskog pakta (na kome ce se iduce nedelje, u Portugalu, razgovarati o sprovodjenju mirovnog ugovora o Bosni), predstavnik americke administracije izdvojio je Izetbegovicevu vladu kao jedinu koja cini sve sto je u njenoj moci oko doslednog sprovodjenja sporazuma iz Dejtona, dok je Hrvatskoj ponovo javno zapreceno blokadom pristupa zapadnim institucijama, Srbiji odrzavanjem "spoljnog zida" sankcija, a Republici Srpskoj daljim uskracivanjem medjunarodne ekonomske pomoci ukoliko nastave da se oglusuju o pojedine kljucne odredbe mirovnog ugovora o Bosni koji su u njihovo ime, decembra 95, prihvatili i potpisali u Parizu Franjo Tudjman i Slobodan Milosevic.
U Vasingtonu je, inace, juce potvrdjeno da je iskusni diplomata Dejvid Sifer imenovan za specijalnog izaslanika vlade SAD za pitanja ratnih zlocina i da ce on u tom svojstvu iduce nedelje pratiti Medlin Olbrajt na putovanju u Evropu, koje ce 31. maja i 1. juna obuhvatiti i boravak u Bosni.
Dejvid Sifer pripada ekipi starih saradnika Medlin Olbrajt i radio je upravo na pitanjima ratnih zlocina u bivsoj Jugoslaviji u vreme kad je ona bila americki predstavnik u Ujedinjenim nacijama. Njegovo imenovanje (kako je juce konstatovano u jednoj analizi "Vasington posta") predstavlja novu potvrdu nastojanja Klintonove administracije da "ucini sve sto je moguce kako bi se u Bosni obezbedio trajni mir posle povlacenja americkih trupa", pri cemu se izbegavanje srpske i hrvatske strane da izruce Hagu sve optuzene za ratne zlocine u Vasingtonu sve vise izdvaja kao jedan od glavnih problema u daljem sprovodjenju Dejtonskog mirovnog ugovora o Bosni.
"Predstavnici americke vlade najavili su da ce, pored Sarajeva, Olbrajtova verovatno posetiti Banjaluku i Brcko. Banjaluka je najveci grad pod srpskom kontrolom u Bosni i predstavlja bazu mnogo pragmaticnijeg dela rukovodstva bosanskih Srba, nasuprot tvrdokornim nacionalistima sa Pala. Posecujuci Banjaluku, Olbrajtova ce poslati signal o spremnosti da saradjuje sa 'umerenjacima', cime izlaze riziku svoj prestiz zauzimajuci jednu izrazeniju poziciju, uz istovremeno uspostavljanje nove funkcije specijalnog izaslanika za pitanja ratnih zlocina" - konstatuje se u pomenutom napisu vasingtonskog "Posta", uz zakljucak da najavljena nova americka politicka inicijativa na Balkanu predstavlja i poprilican rizik za Medlin Olbrajt "ukoliko ne donese ocekivane rezultate i ukoliko optuzeni za ratne zlocine, poput Karadzica, zadrze svoj ogromni politicki uticaj u Bosni".
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |